| vianora a întrebat:

Ce raporturi exista intre biserica noastra si celelalte patriarhii si biserici ortodoxe

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Raportul este de independenta si egalitate. Independenta se refera la partea administrativa, mai ales, egalitatea, in sensul ca nu intervine nimeni, ca sef, din afara spre a da sensuri. Ortodoxismul insa este destul de unit in pareri, oricum se consulta intre ele sinoadele atunci cand iau o hotarare ce modifica intelesurile tainice.Se pare insa ca biserica rusa, se considera mai presus de aceasta egalitate, daca pot spune asa, uneori si de la Ierusalim, unde au aparut ceva dispute, rezolvate amiabil apoi, tensiunile pastrandu-se.

3 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Ca ateu cam asta e ce stiu:

Sunt doua ramuri majore in BO:
- estica (BO Rusa si BO Greaca)
- orientala
Acestea doua s-au impartit istoric in 451 dupa consiliul ecumenic de la Chalcedon ce disputa cate naturi are Isus.

BO Orientala contine: BO siriana, armeana, coptica sau etiopiana si au fost de obicei mai izolate cultural (si deci au traditiile cele mai vechi).

BO Rusa (sub care BOR a fost puternic influentata) a avut o noua "renovare" in 1666 legata in special de cateva "inovatii" traditionale, in special rugatul cu 3 degete, ca sa zici Iisus in loc de Isus.

Lipovenii (vechii credinciosi) s-au rupt ca neacceptand noile "renovatii".

Statutul actual e ca BOR face parte din BO Ecumenica cu partiarhia in Constantinopol (Istambul).

E ecumenica in special ca accepta anumite relatii cu BO Orientala sau B Catolica.

Ecumenia e foarte disputata in BO azi, multi preoti din BOR critica pe fata asocierea cu BO orientala, pe cand de obicei BO Rusa (cel putin din ce mi-a zis un preot din Minsk) e mai apropiata de BO Orientala.

Oricum sunt multe conflicte in "invatatura unica neschimbata de 2000 de ani" ce nu le pot prezenta pe toate, ca inainte de toate sunt intelegerea mea limitata si sunt diferite opinii ce mi-au fost expuse.

| danut a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai uitat sa amintesti de Ortodocsi de la noi, neasociati BORomane, care sunt destul de multi, care nu tin ritualuri traditionaliste si respecta la litera cele 10 Porunci. Pe astia unde ii plasezi?

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

Nicaieri:
"Oricum sunt multe conflicte in "invatatura unica neschimbata de 2000 de ani" ce nu le pot prezenta pe toate, ca inainte de toate sunt intelegerea mea limitata si sunt diferite opinii ce mi-au fost expuse."

Intrebarea din cate inteleg e legata de relatia BOR cu celelalte biserici, si rezumatul trebuie facut la nivel "macro" din cate inteleg.

In fapt nu cred ca sunt 2 crestini ce cred acelasi lucru (sau 2 atei) decat in intrebari foarte mici specifice de genul: ce crezi despre...

Similar, sunt BO ce sunt autocefale complet, ce nu mai tin de BO Rusa de exemplu, aparute in secolul XX: http://en.wikipedia.org/wiki/Orthodox_Church_in_America

Dar cred ca descrierea e onesta si corecta, nu o vezi asa?