| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cand moare un om bun dpdv al lui Dumnezeu?

48 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

Dacă e dpdv a lui Dumnezeu, cine ar putea să știe înafară de El și dacă El e singurul care știe să-ți răspundă, ce mai faci aici?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai scrie in Biblie ce se intampla si ce este omul:
Pai omul e ca un aparat electric cu sentimente si emotii. Ceea ce defineste un om este ADN-ul si filmul amintirilor vietii lui. La moarte Dumnezeu poate copia codul ADN si filmul amintirilor in baza de date numita cartea vietii. La momentul fixat Dumnezeu va putea lua o bucata de pamant si va reconstitui corpul dupa ADN apoi va copia filmul in noua retea neuronala si GATA sunt eu sau tu sau altcineva care am fost pana inainte sa murim. Va fi ca si cum cineva m-a mutat in alt loc in timp ce "dormeam" si m-as "trezi" in alt loc. E multa suferinta pana moare omul pentru ca in timpul cat este "mort" sau inexistent ca trup, NU e constient de nimic, nu doare nimic intrucat neuronii care ar produce senzatia de durere nu mai sunt nicaieri in timpul starii de "moarte simpla" sau daca mai sunt, sunt inactivi in pamant pana se vor descompune complet. "Suflarea de viata" este energia vietii. Tot ce misca pe Pamant are "suflare de viata" sau este alimentat cu energia vietii. Geneza 1:30. Apocalipsa 20. Geneza 2:7.

| danut a răspuns:

Moare, adica isi pierde existenta si in timp devine tarana mancat de viermi. Dar interesant este ce va face cand va reanvia, acolo e problema.

| mentholinks a răspuns:

Sufletului i se da o haina alba si i se spune sa astepte, asa scrie in Apocalipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Capitolul 20 din Apocalipsa contine 4 viziuni ce se completeaza reciproc si cuprind perioada miilor de ani dupa Armaghedonul descris in capitolul 19:19-21. Prima viziune cuprinde versetele 1-3. A doua viziune versetele 4-10. A treia viziune versetul 11. A patra viziune versetele 12-15. Viziunile incep cu: "Si am vazut". 1) Prima viziune incepe cu legarea si inchiderea Diavolului si evident si a demonilor imediat dupa Armaghedon, pentru mii de ani. La sfarsitul miilor de ani Diavolul va fi dezlegat. 2) A doua viziune arata mai intai cum cei inviati in cer vor domni cu Cristos. Cei care vor invia prima data ( invierea cea dintai ) sunt cei care vor domni cu Cristos. Printre ei se afla apostolii, Maria, Pavel si alti discipoli care au trait in secolul I e.n. si care nu s-au implicat in guvernarile umane si nu le-au omagiat adica nu au primit semnul fiarei. Acestora, care vor invia intai, li se vor da corpuri ingeresti sau imateriale si moartea a doua nu va fi o amenintare pentru ei. Prima inviere se va incheia pana la sfarsitul Armaghedonului intrucat la inceputul miilor de ani ei vor fi inviati deja pentru a domni impreuna cu Cristos intreaga perioada a miilor de ani asupra Pamantului locuit. Ceilalti morti vor invia pe Pamant pe parcursul miilor de ani danduli-se corpuri din carne si posibilitatea de a-si dovedi iubirea si supunerea fata de Dumnezeu si Cristos. Spre sfarsitul miilor de ani pamantul va fi plin ( pana la marginile pamantului sau "cele patru unghiuri" sau puncte cardinale ale pamantului ) de "neamuri" sau de oameni inviati si supravietuitori ai Armaghedonului. Astfel ca Diavolul odata dezlegat la sfarsitul miilor de ani va gasi Pamantul plin de oameni pe care ii va incerca sau "amagi" intr-un test final vrand chiar sa-i distruga. Atunci Diavolul va strange o mare armata si va inconjura sediul pamantesc ( tabara sfintilor ) al Ierusalimului din cer. Dar nu va reusi! Si armata formata din oameni si Diavolul si demonii vor fi distrusi ajungand in moartea a doua sau "lacul cu foc" simbolic de unde nu vor mai putea reveni ca sa existe. Moartea a doua isi va produce efectele incontinuu si vesnic cauzand inexistenta permanenta a Diavolului si a tuturor celor de partea lui adica toti demonii si toti oamenii rai. Acolo ajunge si fiara sau guvernarea umana nimicita mai inainte adica la Armaghedon. 3) A treia viziune prezinta nimicirea ( alungarea ) cerului ( guvernarea umana ) si a pamantului ( supusii guvernarii umane ) care vor fi fost nimicite pana la sfarsitul Armaghedonului sau pana la inceputul perioadei miilor de ani. 4) A patra viziune prezinta judecarea celor inviati pe Pamant din marea propriuzisa ( unde au murit innecati sau ale caror cadavre sau cenusa au fost aruncate in mare sau in ocean ), din moartea simpla ( sau cauzata de pacatul mostenit de la Adam si Eva ) si din iad ( cimitire ). La sfarsitul miilor de ani cimitirele ( iadul ) si moartea simpla vor fi distruse pentru totdeauna in "lacul cu foc" simbolic din care nu vor mai reveni ca sa existe. Marea propriuzisa impreuna cu Pamantul nu vor suferi nimicire ( ci vor fi reinnoite ) in "lacul cu foc" simbolic sau moartea a doua care nu va fi nimicita niciodata pentru ca dupa sfarsitul miilor de ani cine va mai contesta suveranitatea lui Dumnezeu va fi nimicit complet si imediat trecand astfel in moartea a doua. Doar cei gasiti sau memorati sau scrisi in cartea vietii vor invia si vor ramane scrisi in continuare doar cei care vor trece testul final cand Diavolul cu demonii vor fi dezlegati. Cei ce vor trece cu succes testul final vor trai vesnic in paradis pe Pamant. Cei care vor fi cu Cristos in cer vor trai vesnic ca ingeri impreuna cu Cristos si asupra lor pericolul reprezentat de moartea a doua nu va exista.

Apoi Apocalipsa 21 prezinta cum va fi un nou cer ( o noua guvernare adica cea de la Dumnezeu ) si un nou pamant ( supusi ai guvernarii ). Cerul si pamantul vechi simbolice si marea ( agitata a fostei lumi ) simbolica nu vor mai fi. S-ar putea vorbi si de o innoire sau refacere sau reparare ( NU o distrugere a atmosferei sau a Pamantului sau a marilor si oceanelor propriuzise ) a "fetei" sau suprafetei pamantului sau a conditiilor climatice de pe Pamant. Cerul ( atmosfera Pamantului ), pamantul sau uscatul sau continentele ( NU ca planeta intreaga sau ca si corp cosmic ) si marea ( marile si oceanele ) vechi pot fi si fostul cer, pamant si mare poluate de fosta epoca industrializata, si care vor fi reconditionate reparate reinnoite sau curatate de deseuri industriale de catre Dumnezeu. Tehnologia de atunci va fi mult superioara celei de azi iar mijloacele de producere a ei NU vor fi poluante pentru om si mediu. DAR NU se vorbeste de o "mare noua". De ce? Pentru ca cerul si pamantul nou sunt mai degraba simbolice reprezentand o noua forma de guvernare care nu va fi nimicita niciodata. Biblia vorbeste de mare si in sens simbolic reprezentand marea agitata a lumii cu diferitele ei ideologii si teorii existentiale. Ierusalimul nu va mai fi niciodata pe Pamant. Noul Ierusalim va fi in cer unde nu va fi nevoie de lumina Soarelui. Insa pe Pamant vor fi neamuri sau oameni si sedii pamantesti ale Ierusalimului ceresc. Societatea umana va fi ierarhizata ( vor fi imparati sau oameni cu responsabilitati mai mari pentru administrarea pamantului DAR care la fel ca restul oamenilor vor avea cate o singura sotie si vor fi egali in drepturi cu ceilalti oameni si doar o mai mare raspundere si responsabilitate ) DAR sub directa guvernare a lui Dumnezeu in dreptate si iubire vesnica. Raiul sau paradisul va fi pe Pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca si-a pus credinta in hristos, inainte sa moara, va fi intampinat de hristos si de dragostea lui, si va fi un copil al lui dumnezeu tatal pentru vecie

| Clorox a răspuns:

Ajunge in rai? Nu stiu, cine naiba stie?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Am explicat mai sus. Biblia ne ajuta sa intelegem unde va fi raiul. Raiul sau paradisul va fi pe Pamant intrucat gradina Eden a fost tot pe Pamant.

| Danielpreafericitul a răspuns:

Incearca si o sa afli.
Poate asa scapam de postarile tale idioate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ca sa vad daca aveti variante de raspuns mai bune. happy

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Incep sa regret ca-ti mai raspund la intrebari...
De fapt... Asta am sa fac, vad ca nu are rost sa-ti raspund la intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Viitorul NU va fi doar al unor oameni inteligenti sau doar al unei elite. Nu vor mai exista oameni prosti. Oamenii vor fi egali in drepturi. Prostia incepe cu minciuna si mandria. Dumnezeu a facut oamenii care sa fie la fel de rationali inteligenti sau destepti chiar daca cu daruri diferite sau cu hobby-uri diferite. De ce trebuie sa te consideri mai desteapta doar raspunzand la intrebari? Sau de ce sa ne consideram unii mai destepti decat altii avand acelasi Dumnezeu Creator? Lumea nu va mai fi alcatuita din prosti si destepti sau unii care doar vor intreba si unii care doar vor da raspunsuri. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

NU poti sa spui asa ceva atata timp cat NU se cunoaste 100% cum a aparut omul. Am dezbatut pe acest site teoria Big Bang si evolutionista care au multe minusuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Danielpreafericitul):

De cand "Danielpreafericitul" promoveaza sinuciderea? Oare nu pentru ca modifica sau "seamana" eroare in invatatura despre adevarata dragoste promovata de Cristos?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ai inteles gresit! Cele de mai sus le-am TRAIT DIN PLIN pentru Cristos in propria mea familie parinteasca care parintii mei fie ignora Biblia fie nu crede ce promite Dumnezeu sau fie ei nu o inteleg corect asa cum faci si tu. DAR pentru batjocurile si violentele din partea propriilor mei parinti NU am ajuns sa-i urasc pentru ca stiu ca Diavolul e vinovat pentru toata eroarea asta in lume. Si culmea! parintii mei pretind ca sunt crestini DAR NU sunt desi mama mea merge la biserica ortodoxa si o vad cum sufera din cauza erorilor ce le aude in acea biserica. Sincer, am ajuns sa-i compatimesc. DAR am speranta ca Dumnezeu ii va putea readuce la viata daca ei o sa moara pentru ca Dumnezeu e indurator si judeca drept si pentru ca va fi o inviere si a celor nedrepti. Parintii mei il iubesc pe Dumnezeu DAR ei nu stiu inca cum sa o faca potrivit cunostintei exacte din Biblie. Dumnezeu le va da timp si posibilitatea sa o faca in viitor. Am trait "inchizitia" sau o forma a "inchizitiei" din partea parintilor mei.

"Cine* îşi va păstra viaţa o va pierde şi cine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga." - iata cum se aplica la mine aceste cuvinte: nu-mi pastrez "viata" sau prestigiul in lume prin necredinta ca sa pierd adevarata viata si fericire prin credinta in Cristos CI imi "pierd viata" sau prestigiul in lume prin necredinta in Cristos DAR castig adevarata viata si fericire prin credinta in Cristos. IATA! ce inseamna sa fiu "nebun" in ochii lumii si intelept inaintea lui Dumnezeu. Intelepciunea si "stiinta" lumii e nebunie inaintea lui Dumnezeu.

Mama mea mi-a zis: "roaga-te lui Dumnezeu asa cum stii tu." Asta pentru ca a vazut la mine credinta in Dumnezeu. Imi dau lacrimile scriind aceste cuvinte pentru ca stiu necazurile cand mi-a zis aceste cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se naste alt om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

DA! se naste un alt om SAU o viitoare proba intre procesul dintre Dumnezeu si Diavol. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

In iad nu petreci nimic nu simti nimic. In iad esti mort. happy DA! Dumnezeu alege in functie de ce alege omul. Daca omul alege sa-l ignore atunci si Dumnezeu il ignora. Daca ai fi murit chiar si in burta mamei fi sigur ca Dumnezeu te-ar fi inviat intr-o mama surogat in viitor. Dumnezeu vede predispozitia rebela sau supusa de cand e in burta mamei. Dar chiar si un rebel poate alege sa il cunoasca si sa-l iubeasca pe Dumnezeu. In cartea vietii sunt memorati si fetusi umani. Toti embrionii si fetusii nenascuti umani sunt scrisi in cartea vietii pentru a fi inviati in viitor in mame surogat pentru a li se da posibilitatea sau ocazia sa aleaga intre Dumnezeu si moartea a doua. Deci, vezi? Dumnezeul meu Iah este mai bun decat dumnezeul tau natura care nu te scapa de moartea a doua pentru ca natura NU e Dumnezeu ci creatia Dumnezeului Iah. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ia citeste tu, daca vrei, in orice Biblie vrei tu la Apocalipsa 20:14 unde spune ca iadul ( cimitirele ) va fi aruncat in raul de foc. Iezerul ( lacul ) cu foc sau raul cu foc sau gheena sunt acelasi lucru adica moartea a doua. Seolul sau locuinta motilor sau iadul reprezinta acelasi lucru adica cimitirele sau locurile unde ajung cadavrele: fie in pamant, mare, ocean, varfurile muntilor, cosmos sau in oricare alt loc de pe Pamant sau din Univers. Apocalipsa 21:8. Cartea vietii este memoria de unde doar cei care vor fi inviati ( reconstituiti ) sau care au dreptul la viata de la Dumnezeu. Cimitirele nu vor mai exista in sensul ca ele vor reprezenta acelasi lucru adica moartea a doua prin unirea lor sau contopirea lor cu iezerul de foc pentru ca pentru Dumnezeu nu vor mai constitui ceva din care sa readuca la viata. Pentru Dumnezeu iezerul cu foc e o stare existentiala din care NU mai exista speranta de revenire la viata sau la starea de existenta. Iezerul cu foc sau moartea a doua este o stare nonexistentiala eterna continua sau care va fi mereu aceeasi stare. Toti acesti termeni: moartea ( simpla ), iezerul cu foc, moartea a doua, Seolul, iadul NU sunt de fapt locuri propriuzise ci mai degraba stari existentiale simbolice. Moartea ( simpla ) este o stare nonexistentiala temporara in timp ce moartea a doua este o stare nonexistentiala permanenta continua vesnica sau neincetata. Dupa ce moartea ( simpla ) va fi aruncata in iezerul de foc, pentru Dumnezeu NU va mai exista starea de nonexistenta temporara ci DOAR nonexistenta permanenta sau DOAR moartea a doua care nicaieri in Biblie NU spune ca va fi contopita cu ceva sau aruncata sau nimicita. Dupa cele de mai sus, moartea ( simpla ), iadul, Seolul, locuinta mortilor reprezinta acelasi lucru adica starea de nonexistenta temporara din care exista speranta de revenire la viata. Atentie ca marea ( oceanele ) nu va fi nimicita sau aruncata pentru ca in Apocalipsa 20:14 se refera la marea propriuzisa. La Apocalipsa 21:1 spune ca "marea" nu mai este pentru ca aici se refera la marea agitata a omenirii sau la fosta stare de poluare a marii propriuzise. Vechiul pamant si cer ( atmosfera ) sunt pamantul si cerul poluate sau deteriorate de omul rebel. Apocalipsa 21:1 prezinta un proces de reparare sau reconditionare sau reinnoire a Pamantului si NU de distrugere a Pamantului. Pamantul si cerul din Apocalipsa 21:1 pot reprezenta elemente ce apartin unei forme de guvernare: pamantul vechi ( oamenii de rand supusi ) si cerul vechi ( oamenii bogati influenti ai lumii care conduc lumea cu ajutorul Diavolului si al demonilor ). Pamantul nou va fi noua societate formata din oameni supusi lui Dumnezeu. Cerul nou va fi cerul sau guverarea sau imparatia lui Dumnezeu cu sediul in Ierusalimul cel nou ceresc sau spiritual sau imaterial din domeniul de existenta spiritual imaterial unde locuieste Dumnezeu ca persoana si fiinta suprema. Deci pamantul vechi si cerul vechi poate reprezenta forma veche de guvernare ( sistemul vechi ) in care ne incadram noi azi. Pamantul nou si cerul nou poate reprezenta noua forma de guvernare din viitor ( sistemul nou care va urma ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Ai vazut multe filme S.F? Ai citit multe basme? Tu crezi ca eu descriu basme? Basmele sunt placute dar la un moment dat plictisesc creierul omului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

E "bine" ca te doare capul. Cand fortezi brusc muschii faci febra musculara. Trebuie sa aderi la o religie ca sa afli adevarul ratiunea realitatea? Biblia, DA! e o carte care poti s-o bagi in foc DAR ce scrie in ea se potriveste cel mai bine cu realitatea. Numai ignorantii vad in ea contradictii sau basme sau ii deformeaza sensul de intelegere devenind astfel o carte complicata sau de neinteles. Biblia nu e o librarie ci un TOT unitar in care in realitate NU sunt contradictii sau nonsensuri. Politicienii jura pe ea considerand-o doar o carte de invatatura sau morala DAR se insala singuri. Ceea ce urmeaza pe plan mondial ii va uimi si ii va face sa "ii doara mult capul" datorita ignorantei care o aleg si care e in mintea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu îl păstrează în memoria sa, iar în paradisul pămîntesc care va fi conform Bibliei, îl va învia. Ioan5 :28, 29. Psalmul37:9-11,29, Apocalipsa 21:3-5