| marianlucian a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa ma spovedesc? Ii spun pur si simplu preotului? Exista anumite perioade cand ma pot spovedi?

2 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mai intai cauta ce inseamna pacat.

Saptamana viitoare sunt slujbe seara pe la 5. Dupa ce se termina preotii spovedesc. Sau te duci Dumnica dupa liturghie si intrebi un preot cand te poti spovedi.

| Mihaaa24 a răspuns:

De obicei, trebuie sa te spovesdesti dupa ce tii post macar cateva zile. Poti chiar sa tii acum, in Postul Pastelui. De cele mai multe ori te si impartasesti cand te spovedesti, inainte sau dupa, in aceeasi zi. Si da, ii spui direct pacatele tale preotului. Iti poti face o lista in minte inca de dinainte pentru a-ti fi mai usor. Iti recomand sa incepi tu pacatele mai mari pentru ca este mult mai simplu. Trebuie sa ai incredere in preot, nu e greu. Daca nu stii exact ce sa ii zici, iti poate pune intrebari despre anumite pacate. Dar nu trebuie sa minti, nu uita. Mult succes happy