| LupusDei1993 a întrebat:

Ce vor face religiosii cand vom descoperi alte planete ce contin viata inteligenta?

22 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Exista si alte planete, dar necazute in pacat. Nu ne este ingaduit sa ajungem pe acele planete decat dupa ce va avea loc sfarsitul acestui pamant; adica atunci cand nu va mai exista pacat pe acest pamant.
Lui Satana i s-a ingaduit sa ispiteasca si pe ceilalti oameni de pe celelalte planete, dar numai Adam si Eva au putut fi ispititi.
Daca Adam si Eva ar fi rezistat ispitorului, acesta de pe urma ar fi fost alungat de Dumnezeu; iar noi astazi nu am fi cunoscut pacatul, nu am fi cunoscut nici raul, si deci nici moartea.
Celelalte planete cunosc despre noi, despre starea noastra degradata de pacat, despre planul de mantuire si jertfa de la Golgota. S-au intristat cand au auzit de noi; si apoi s-au bucurat cand au cunoscut ca putem fi salvati de catre Mantuitorul.
Tot universul -cerul si alte lumi necazute in pacat- sunt interesati de noi, si cu totii doresc ca planul de mantuire sa ajunga la definitivarea lui, unde sa nu mai existe suferinta, durere si moarte.
Si cat de blestemat este pamantul acum, cu atat o sa fie de binecuvantat: Dumnezeu Isi va aseza locuinta aici pe acest pamant refacut. Infatisarea si trupurile noastre, sufletele si inimile noastre nu vor mai fi schimonosite si nici umbrite de suferinta, de boala sau moarte. Totul va numai bucurie si slava!

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Purtăm în noi amprenta bolii și a morții. De aceea nu ne este îngăduit să avem contact cu celelalte lumi care nu cunosc boala și nici moartea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am auzit de planeta Marte, și altele. Dar în acestea nu există viață.
Sunt oameni cărora le plac senzațiile, fie că scot bani de pe urma acestora, fie nu; și aceștia sunt aceia care alcătuiesc povești cu extratereștrii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Fiii lui Dumnezeu au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor." (Iov.1:6)
Adam a fost facut reprezentantul pamantului; dar prin uzurpare Satana i-a luat locul. Satana s-a facut stapanul acestui pamant dupa cum el insusi a spus Domnului Hristos.
"Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si stralucirea lor si I-a zis:
"Toate aceste lucruri Ti le voi da Tie, daca Te vei arunca cu fata la pamant si Te vei inchina mie." (Matei.4:8,9)
Fii lui Dumnezeu din primul verset sunt reprezentantii celorlalte planete necazute in pacat, si nicidecum barbatii de pe pamant, inchinatori ai lui Dumnezeu.
Trebuia ca Adam sa fie acolo; dar moartea lui l-a impiedicat sa fie printre ceilalti fii ai lui Dumnezeu.
Nimeni nu poate sa descopere pe vrajmas si lucrarile lui in afara de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

3 mese pe zi, dormit 8 ore pe noapte, iesit la un grătar cu prietenii, mers duminica dimineata la biserica, etc.

Adică ce făceau și până acum. Lmao de ce ar face ceva diferit "credincioșii"?

| oglindasultanului a răspuns:

Poate aceia sunt deja cei care stiu si ascund existenta lor de public.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

De fapt noi(cel putin unii din noi) credem ca este posibil sa existe alte forme de viata in Univers!

| Green66 a răspuns:

Își vor face cruce cu stânga, pe cea dreaptă o vor avea ocupată, vor răsfoi Biblia căutând explicații straight face

| h379m3973423 a răspuns:

Nu se va găsi niciodată.hee hee
Au crezut că vor găsi pe Lună, au crezut că vor găsi pe Marte. Credeți că găsiți peste tot dar nu e nicăieri, decât pe Pământ pentru că doar aici a creat Dumnezeu viața așa cum o știm și mediul prielnic acesteia.

| Hutzy95 a răspuns:

Vor spune ca este inselare diavoleasca si ca e un teatru ieftin, ca sunt actori platiti imbracati in niste costume. La fel cum unii habotnici religiosi neaga existenta covdului, desi exista virusul.
Habotnicii astia o dau capamantul are 7500 de ani si ca ce spune stiinta este minciuna, ca pamantul e plat si soarele se invarte in jurul pamantului. Nu bagati in seama astfel de oameni ca oricum nu vor crede nici daca vor vedea cu ochii lor...