| IsabelaIssa a întrebat:

Cei ce au ajuns sfinti, cum au ajuns? Ce fapte crestine au facut? Oare Gigi Becali va ajunge vreun sfant pentru ca infiintat multe biserici si a ajutat oameni si alte biserici cu bani?

10 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Deci, dupa cum am mai scris si la alte postari, smerenia e principala virtute a crestinului. Faptele bune, postul, castitatea fara smerenie sunt apa de ploaie. Dumnezeu nu iubeste mandria. Despre Becali n-am habar daca va ajunge un sfant sau ba, numai Dumnezeu stie asta. Iar ca sa vezi ce au facut acei oameni, citeste Vietile Sfintilor caci, dupa intrebarea pe care ai pus-o, deduc faptul ca nu ai citit niciuna pana acum. Uite aici cateva si mai gasesti http://www.crestinortodox.ro/sfinti/.

| Rapunzell a răspuns:

Sa nu il judecam noi pe nea Gigica, insa el sufera de cel dintai mare pacat: mandria. Si calea spre sfintenie este smerenia.
Sfintii au ajuns sfinti prin viata lor inchinata Domnului si prin jertfa lor, uneori dusa pana la extreme (moarte muceniceasca). Eu ma cutremur cand aud/citesc despre cate a putut indura un sfant, fie el barbat sau femeie. Nu se pot generaliza vietile sfintilor, dar toti au comun dragostea lor pentru Dumnezeu. In Vietile Sfintilor (sunt 12 volume, cate unul pentru fiecare luna), este relatata in detaliu viata fiecarui sfant cunoscut. Toti ar trebui sa stim macar viata sfantului a carui nume purtam.

Unii au dus o viata pusticeasca si smerita, altii, marturisindu-si credinta si refuzand inchinarea la idoli, au fost chinuiti si torturati in mod inimaginabil. Unii s-au trezit in ultima clipa a vietii lor si, marturisindu-L pe Hristos, au murit mucenici. Unii au fost saraci, altii au fost bogati, chiar imparati.

| lifeForJesus a răspuns:

Nimeni nu poate sa ajungă Sfânt prin fapte, ca sa nu se laude!
Galateni 2:16 Totuşi, fiindcă ştim că omul nu este socotit neprihănit prin faptele Legii, ci numai prin credinţa în Isus Hristos, am crezut şi noi în Hristos Isus, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţa în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru că nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

| monstrulet a răspuns:

Pe Becali l-au pictat pe peretii unei manastiri deja laughing

| negru30 a răspuns:

De ce nu - numai Dumnezeu stie Intreaba-l pe Dumnezeu - este mai in masura sa-ti raspunda

| secretsisecret a răspuns:

Pai la cums e imbraca nu prea cred citeste o viata de Sfant si ai sa vezi cum trebuie sa fie unul nu numai cu fata ci si cu sufletul... Dumnezeu stie mai bine cine o sa ajunga Sfant. Sper ca te am lamurit intr-un fel

| eugenl a răspuns:

Sfant este acel om care se leapada de toate si il urmeaza pe Dumnezeu

| IsabelaIssa explică:

Pai bine. nu D-zeu ii face sfinti, ci patriarhii... mai marii bisericii, si ii trec acolo in calendar ca fiind sfinti si noi ii sarbatorim. Nu D-zeu ii alege. Ce va face D-zeu mai departe cu ei si daca si-au meritat "titlul" de sfinti asta e partea a 2-a big grin

| Rapunzell a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Dumnezeu ii primeste in Imparatia Sa, ca sfinti. Noi, pe pamant, nu cunoastem toti sfintii din Rai, ci ii stim doar pe cei canonizati. Stefan cel Mare, de exemplu, a fost canonizat dupa 500 de ani de la moartea sa, dar poporul l-a considerat sfant mereu. Mergeau oamenii la mormantul sau, se inchinau si ii sarutau crucea cu mult timp inainte de a fi canonizat. Parintii duhovnici Cleopa Ilie, Arsenie Papacioc, Teofil Paraianu, Ioanichie Balan, nici unul dintre ei, contemporani cu noi, nu a fost canonizat inca de BOR, dar cine i-a cunoscut, cine le-a ascultat cuvantarea, are certitudinea clara ca ei sunt sfinti acum, langa Dumnezeu. Sfintii inchisorilor, iar, numiti de catre oameni sfinti, nu sunt canonizati, dar ei au murit pentru Hristos si acum sunt cu El in Cer.

| cockye a răspuns:

Gigi becali nu va ajunge sfant dar va fi rasplatit de Dumnezeu!