| Steregoi a întrebat:

Cel ce permite prin necredinta sa intre un demon in capul lui si sa-l posedeze subtil se face vinovat de necredinta inaintea Lui Dumnezeu si dupa ce a permis demonului sa intre in capul lui de atunci nu mai actioneaza el ci demonul ce a pus control pe mintea lui. Si astfel de oameni par sanatosi. Ateii sunt vizati de demoni spre a fi posedati pentru ca ei aleg deliberat sa nu creada in Dumnezeu. Cum comentati?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică:

Pai daca e credincios nu are vicii si nu e lenes. happy E logic sa fie vizati mai ales credinciosii insa necredinciosii sunt ca niste case cu usi si ferestre deschise pentru demoni. rolling on the floor

| TheCrusader a răspuns:

Ateii prin definitie nu cred in nimic (nici Dumnezeu, nici Diavolul, stafii, demoni etc.). Gandeste-te ca ar urma o alta religie ce nu are nimic ca zeu / idol. Daca cineva care se considera ateu crede in cel putin ceva ce nu poate fi explicat de stiinta, nu este considerat ateu.

| Steregoi explică (pentru TheCrusader):

Un om care nu e constient ca poate intra un hot sau un talhar ( un demon ) in casa lui lasa ferestrele neasigurate si usile descuiate. Inconstienta asta il face pe ateu mai vulnerabil la atacurile demonilor chiar si fara sa-si dea seama. Ateii exagereaza cu stiinta limitata a omului. Gandeste-te ca gandurile desi exista nu pot fi vazute, nu pot fi copiate pe un hard-disc sau memorie flash. Gandurile omului pot interactiona foarte usor cu domeniul imaterial unde sunt demonii, ingerii, Satan, Dumnezeu, Hristos, Duhul Sfant. A te increde doar in stiinta limitata a omului e ca si cum te-ai baza pe niste ochelari ce-ti permit sa vezi foarte putin din mediul inconjurator. Ti-am dat exemplu simplu cu gandurile. Tu probabil vi si spui ca gandurile se pot vedea sau masura adica niste impulsuri electrice intre neuroni insa gandul nu este format doar din impulsuri electrice fine ci din grupuri de impulsuri electrice si particule subcuantice sau imateriale. Savantii vad universul dar nu inteleg pe deplin ce e cu universul si nu vor intelege niciodata considerand doar partea materiala vizibila sau masurabila sau detectabila cu aparate. Un om credincios intelege mult mai multe decat un necredincios chiar daca nici credinciosul nu va putea ajunge sa cunoasca deplin cum controleaza Dumnezeu materia.