| AvalohAlyn a întrebat:

Chiar nu exista o lume mai buna după moarte?

16 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu.You're stuck here.

| Mayhem666 a răspuns:

De ce ar exista o alta lume dupa moarte? De ce ar mai exista moartea daca ar exista viata dupa ea? Care ar fi scopul?
Moartea se mai numeste si "sfarsit" cu un motiv, pentru ca este.

| david5326 a răspuns (pentru Mayhem666):

Moartea aia se refera la moartea trupeasca nu la moartea sufleteasca. Dupa moartea trupeasca ajungi in rai sau iad. Si iadul se mai numeste moarte pentru ca acolo nu este prezenta lui Dumnezeu. Noi inca pe pamant inca traim sub prezenta lui Dumnezeu de aia inca respiram. Dupa moartea trupeasca vei ajunge in iad sau rai in functie daca ti ai trait viata dupa voia Domnului sau nu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru david5326):

Dovezi? Ma gandesc ca daca tot faci astfel de afirmatii ai si dovezi ca sa iti sustii afirmatiile, nu?

| david5326 a răspuns (pentru Mayhem666):

Citeste Biblia

| Mayhem666 a răspuns (pentru david5326):

Biblia nu inseamna dovezi. Oricine poate sa scrie povesti si sa sustina ca sunt dovezi.
P.S. Cred ca nici tu nu ai citit-o din moment ce pare ca nu stii ca multe lucruri din biblie se contrazic intre ele.

| Ioan3005 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nimic nu se contrazice in biblioteca pe care o avem la dispoziție de la dumnezeu însuși, cu siguranță absolut nimic.
Arată-mi un singur lucru, te rog … și poate te pot ajutawinking

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede in promisiunea divină, respecta poruncile lui Dumnezeu și o vei vedea.

| EestiSodalane a răspuns:

Ba există. Dacă ești vrednic de ea...

| Anonim027 a răspuns:

‭‭1 Corinteni‬ ‭2:9‬ ‭
[9] Dar, după cum este scris: „Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit și la inima omului nu s-au suit, așa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc."
‭‭Ioan‬ ‭14:2‭-‬6‬ ‭
[2] În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. [3] Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca, acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. [4] Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo." [5] „Doamne", I-a zis Toma, „nu știm unde Te duci. Cum putem să știm calea într-acolo?" [6] Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
‭‭Apocalipsa‬ ‭21:1‭-‬5‬ ‭
[1] Apoi am văzut un cer nou și un pământ nou; pentru că cerul dintâi și pământul dintâi pieriseră, și marea nu mai era. [2] Și eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei. [3] Și am auzit un glas tare, care ieșea din scaunul de domnie și zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei și ei vor fi poporul Lui și Dumnezeu Însuși va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor. [4] El va șterge orice lacrimă din ochii lor. Și moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici țipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut." [5] Cel ce ședea pe scaunul de domnie a zis: „Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Și a adăugat: „Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut și adevărate."

| Davyd2001 a răspuns (pentru Anonim027):

Bravo, Dumnezeu sa te binecuvinteze fratioare!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim027 a răspuns (pentru Sam7969):

Imi doresc din toata inima mea sa ai o întâlnire personala cu Dumnezeu, El o spus in ‭‭Ieremia‬ ‭29:12‭-‬13‬ ‭
[12] Voi Mă veți chema, și veți pleca; Mă veți ruga, și vă voi asculta. [13] Mă veți căuta, și Mă veți găsi dacă Mă veți căuta cu toată inima.
‭‭Iov‬ ‭19:25‭-‬27‬ ‭
[25] Dar știu că Răscumpărătorul meu este viu și că Se va ridica la urmă pe pământ. [26] Chiar dacă mi se va nimici pielea și chiar dacă nu voi mai avea carne, voi vedea totuși pe Dumnezeu. [27] Îl voi vedea și-mi va fi binevoitor; ochii mei Îl vor vedea, și nu ai altuia. Sufletul meu tânjește de dorul acesta înăuntrul meu.
‭‭Iov‬ ‭33:14‬ ‭VDC‬‬
[14] Dumnezeu vorbește însă când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama.
Dumnezeu vorbeste fiecărui om de pe pamant nu doar odata ci in fiecare zi prin fel si fel de circumstanțe dar omul nu vrea sa recunoasca ca da Dumnezeu a fost si mi-a vorbit, asa intervine diavolul sa fure si sa nimiceasca credinta noastra sa ne darame la pamant prin tot felul de ganduri, acolo este cea mai mare lupta cum spune Domnul in:
‭‭
Efeseni‬ ‭6:10‭-‬17‬ ‭
10 Încolo, fraților, întăriți-vă în Domnul și în puterea tăriei Lui. 11. Îmbrăcați-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteți ține piept împotriva uneltirilor diavolului. [12] Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii și sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății care sunt în locurile cerești. [13] De aceea, luați toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteți împotrivi în ziua cea rea și să rămâneți în picioare după ce veți fi biruit totul. [14] Stați gata dar, având mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcați cu platoșa neprihănirii, [15] având picioarele încălțate cu râvna Evangheliei păcii. [16] Pe deasupra tuturor acestora, luați scutul credinței cu care veți putea stinge toate săgețile arzătoare ale celui rău. [17] Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu.
Caci lucrarea diavolului asta este de a ‭‭Ioan‬ ‭10:10‬ ‬‬
[10] Hoțul nu vine decât să fure, să înjunghie și să prăpădească. Eu am venit ca oile să aibă viață, și s-o aibă din belșug.
Dar Isus a spus ca El a venit:
‭‭Ioan‬ ‭10:7‭-‬9‬ ‭VDC‬‬
[7] Isus le-a mai zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt Ușa oilor. [8] Toți cei ce au venit înainte de Mine sunt hoți și tâlhari, dar oile n-au ascultat de ei. [9] Eu sunt Ușa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra și va ieși și va găsi pășune.
[11] Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun își dă viața pentru oi. [12] Dar cel plătit, care nu este păstor și ale cărui oi nu sunt ale lui, când vede lupul venind, lasă oile și fuge, și lupul le răpește și le împrăștie.
[14] Eu sunt Păstorul cel bun. Eu Îmi cunosc oile Mele, și ele Mă cunosc pe Mine, [15] așa cum Mă cunoaște pe Mine Tatăl și cum cunosc Eu pe Tatăl, și Eu Îmi dau viața pentru oile Mele. [16] Mai am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta; și pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, și va fi o turmă și un Păstor.
Nădăjduiesc ca intr-o zi ne vom vedea acolo sus la Tatal!

Răspuns utilizator avertizat