| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cine crede ca iadul este in Pamant, adica spre centru? Eu unul da. Acest om a spus ca urca spre cer cand a avut moarte clinica. http://www.youtube.com/watch?v=Hd9WetuEVGQ Deschideti la (Ecc.4:21). Acum despre iad: http://www.youtube.com/watch?v=GJpQ0i1XYqY

14 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Par niște argumente valide, ce pot zice. Mă duc să mă pocăiesc.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică:

Tot ce-i posibil.Eu am gasit versetul intr-o zi si apoi mi-am dat seama, acum nu conteaza unde-i iadul, important e sa ajungem in Rai.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Esti deja in iad, la fel de mult esti si in rai.

Revino la realitate, religia iti ofera iluzia de libertate si pace.
Crezi intr-un melc, este la fel de util ca credinta in Dumnezeu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică:

Da,zici bine.Dar eu unul, asa cred, si in Apocalipsa spune despre iazul de foc.In fine, eu numai zic, nu ca mi-ar pasa de iad.Mai bine-i in Rai! De acel loc trebuie sa ne interesam, si mai mult, de Cel ce ne asteapta acolo!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică:

Da,este mai mult o presupunere, decat o realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Iadul nu exista(inca), iar faptul că oamenii aflați în moarte clinică relatează diverse fenomene, ca desprinderea de trup, vizualizarea unor imagini sau diverse alte percepții, se poate explica prin activitatea centrilor corticali, care rămâne prezentă în toată perioada intervalului de resuscitare.
Iadul a fost pregatit Diavolului si ingerilor lui; binenteles, fiinta umana prin alegerile pe care le face, la sfarsit de cale, isi va culege roadele.

| RAY a răspuns:

Metaforic da iadul e pe pamant, azi mergeam pe strada si am vazut un om care era batran si cercea un leu pentru el e un iad viata asta nu doar pentru el gandeste-te la cum e sasi pierzi pe cei dragi, sa suferi da viata e un iad dar poate fi si un rai totul sta in cati banii ai asta e adevarul ai banii =rai nu ai banii = iad nu in toate cazurile dar in majoritatea asa e,
acum cu iadul eu nu cred in asa un dumnezeu rational nu ar pedepsi pe nimeni asta e doar o inventie crestina nu de aia dar in biblie nu se pomeneste de iad, rai, se spune viata vesnica unde nu se stie, ca ateu nu cred in viata de apoi o singura viata avem adica de ce sa am eu viata vesnica cand un animal nu are de ce la creat dumnezeu ca sai nu-i dea posibilitatea sa fie ca mine? nici viata vesnica? de ce sa ma arda in iad ca sunt ateu cand si el e ateu, ar fi culmea un ateu sa judece alt ateu ca nu a crezut in zeii asta chiar ca e imposibil

| mihaitaLGP a răspuns:

Cat de penibil esti, cum poti sa pui
o astfel de intrebare in anul 2012?

"In centrul Pământului se află "miezul" sau "nucleul Pământului" (cu grosimea de aprox. 3.400 km), de consistență fluidă, alcătuit din elemente grele (metale grele mai ales fier), unde au loc reacții atomice de fuziune în condițiile unor temperaturi și presiuni ridicate.
Stratul următor este "mantaua Pământului" cu grosimea de 2.900 km. Mantaua este alcătuită din roci plastice, predominând silicații și oxizii.
Stratul de la suprafață numit "scoarța" sau "crusta Pământului" este o crustă solidă, este stratul cel mai subțire (40 km grosime) unde domină oxizii și silicații, fiind însă îmbogățit cu unele elemente care nu se pot întâlni în mantaua Pământului."

http://www.descopera.ro/......pamantului

Cand un om se afla in moarte clinica, toate organele inceteaza sa mai functioneze mai putin unul, CREIERUL IN TOATA COMPLEXITATEA LUI.

In acele momente esti lipsit de ratiune si intervine subconstientul care interpreteaza in functie de proprile prejudecati.

Informativa inainte sa va faceti de ras.

| unbaiatanonim a răspuns:

Offf. Intai da-ne o dovada ca ce a spus omul ala e adevarat si dupa aceea sa ne pui intrebari.

| Morrigan a răspuns:

Serios? rolling on the floor))))))) si atunci mortii de ce se ingroapa ca sa ajunga mai repede in iad rolling on the floor))))))))))))

| rusel a răspuns:

Tu crezi ca exista iad?
In pamant?