| Moisie a întrebat:

Cine imi explica cum un om care a fost un om simplu toata viata lui si nu un sfant un zeu sau macar un semizeu, a devenit, Dumnezeu dupa ce a murit doar pentru ca a murit pe cruce ca orice alt talhar, adica a fost arestat, anchetat, judecat, condamnat si executat?
De unde stiti ca a devenit un Dumnezeu dupa moartea sa ca in Biblie scrie ca dupa inviere a devenit doar Stapanul Iadului?(Nu si al raiului si nici al vietii),
A venit cineva de pe lumea aialalta si v-a adus dovezi ca acel om simplu de meserie dulgher a devenit Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| vitbsk a răspuns:

Nu scrie nicăieri în Biblie că e stăpânul cheilor iadului,
cel puțin nu în sensul că este împăratul blocat în dimensiunea Iadului.

Asta înțelege o minte înverșunată împotriva unei Persoane despre care (culmea!) susține că nu a existat.

Tu ai părăsit de mult sfera ateismului echidistant față de toate religiile și ai intrat în sfera antihrismului și anti-creștinismului.

Nu faci decât să naști tensiuni și să-ți vădești propria ta stare morală prin veninul pe care-l presari.

| Moisie explică (pentru vitbsk):

Ce? Tu te afli in treba vorbind fara sa stii ce spui?
Ia vezi tu in Apocalipsa 1.18 si vezi acolo cum singur recunoaste ce chei detine!
2 Nu e blocat dar vorbeste de imparatia sa, dar interesant ca nu detine cheile Raiului ci doar ale Iadului, ...asa ca care este imparatia sa daca detine doar acele chei?
3 Crestinismul este religia Antichristului din cauza ca Isus nu a fost UNS niciodata ca nimic astfel ca nu poate fi denumit UNSUL adica Hristosul!
Asa ca le tot balmajesti fara sa stii ce vorbesti?
Starea mea este aceea de iubitor al adevarului si pozitia asta este mult mai morala decat a celor care propovaduiesc minciuna si nestiinta ca tine!

| vitbsk a răspuns:

Pe scurt unde scrie în NT că e blocat în dimensiunea iadului?

Asta e speculația minții tale bazată pe unele învățături necreștine deci nu mai folosi "noi creștinii" dacă vii cu astfel de argumente.

| Moisie explică (pentru vitbsk):

Ai baut si nu mai stii ce vorbesti?
Unde am spus eu ca "e blocat in dimensiunea iadului"?
Eu sustin doar ce scrie clar in Biblie, si anuma ca Hristosul se lauda ca detine cheile MORTII si ale IADULUI...dar nu si ale vietii si raiului!

| Chittal a răspuns (pentru vitbsk):

Mai nici eu nu stiu ce-i cu omul asta. Dupa felul cum vorbeste nu e dornic de adevar ci inversunat, sa contrazica nicidecum sa primeasca.Este ceva... Presupun ca la ce i-am scris textul de mai sus poate si acum o sa arunce cu pietre...

| Chittal a răspuns (pentru Moisie):

Da merge si asa. Macar ca ti-ai retras cuvintele neadecvate, daca nu ai puterea sa-ti ceri scuze. Ms SI PT ASTA.

| Chittal a răspuns:

`Nu te inteleg ce-s cu intrebarile astea? Eu vreau sa te intreb pe tine:cauti adeverul sau altceva astept raspuns pe mail-ul meu anaxiosgm@yahoo.com

| Moisie explică (pentru Chittal):

Pot sa-ti raspund si aici!
Evident ca caut adevarul! Iar aceste intrebari se bazeaza pe niste nelamuriri pe care le am vis a vis de religia crestina.
pe mine ma gasesti pe:
www.forum-anti-christi.forumers.ro

| Chittal a răspuns (pentru Moisie):

Da... Ce sa zic jos palaria in fata ta. Sti de ce? Tu esti o persoana care nu cred ca,cauta adevarul ci vrea sa demonstreze ea adevarul. Cu adevarat esti o persoana foarte documentata si invatata,eu sunt un simplu om care raspund din experientele mele si ce am invatat. Am anumite trairi sau experiente care ma determina sa cred Iisus Hristos,Sf Treime Maica Domnului si toti sfintii care au avut o viata care putini,foarte putini o pot duce si care sfintenia lor si-au dovedit-o prin viata lor,ce-au lasat in urma cu faptele lor,cu trupul lor neputrezit s.a.m.d. Sunt anumite taine care omul nu-i este dat sa le inteleaga cum vrea el, cand vrea el si atunci avem nevoie sa fim indrumati de cineva, ca de facem de capul nostru nu avem decat de suferit. La fel vorbesc si de oricare lucru care este de neinteles, mai ales de proorocii, acelea nu le poate intelege numai oamenii plini de Duhul Sfant in care eu cred.I-mi cer scuze ca nu am vorbit foate bine informata, in legatura cu numele lui Iisus.Eu stiu,dar nu sunt sigura,si de aceea i-mi plec capul,ca numele de Isus in aramaica inseamna magar. Si-ti mai spun ceva. Dumnezeu nu incape in cei mandrii ci in cei simplii,majoritatea cazurilor asa s-a intamplat. Eu nu-s o invatata raspund atat cat pot,insa si tu esti un suflet si de aceea mi-a pasat si am raspuns la niste intrebari care sunt,dupa parerea mea,foarte violente si cam atat. Deci te indemn sa fi simplu/simpla si mintea ta sa nu mai nascoceasca,si sa rascoleasca ci da-i pace si lasa-i loc Domnului si-o sa te lumineze,pentru ca, El cauta la inimile smerite si aplecate si nicidecum la cei ce se considera cineva. Asa am fost eu instare sa-ti rasund. Mai vreau sa te intreb ceva. Ce fel de Biblie citesti(pocaita,ortodoxa sau ateceva),cati ani ai, si ce sex esti. Daca, creazi ca poti sa raspunzi bine daca nu, nu. Daaca, crezi ca mai putem comunica bine daca nu nu.

| Chittal a răspuns:

Hei Moisie nu vrei sa ma bagi in seama? Ti-am scris ceva de ce nu spui nimic? N-ai cum sa spui ca nu l-ai primit.

| Moisie explică (pentru Chittal):

Eu credeam ca i-ai scris lui vitebsk.
Asa ca ti-am raspuns si tie!

| Chittal a răspuns (pentru Moisie):

Da.Am vazut ca ti-ai retras cuvintele.Nu-i rau.E clar ca tu nu esti in stare sa-ti ceri scuze, nu ai puterea inca. Si-ti multumesc ca ti le-i retras macar. happy