| Dorugar a întrebat:

Popii ne invata ca Isus a venit pe pamant sa se sacrifice pentru noi!
Dar Biblia ne spune ca Isus nu a venit pe pamant, ci a fost nascut de mama-sa, Maria, ca oricare alt copil.
Si tot Biblia ne spune ca el nu si-a facut harakirii de dragul nostru ci ca a fost arestat, acuzat, judecat, condamnat si executat ca orice alt talhar de rand!
Nu inteleg cu ce s-a sacrificat el mai mult decat ceilalti talharii aflati si ei pe cruce langa el?
Nu vi se pare ca povestea popilor pute a minciuna?

56 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus a fost zamislit de la Duhul Sfant.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Da Bineinteles!
a fost zamislit de fluturasul de aur si adus de barza!
Noapte buna copii!

| EmaS a răspuns:

Cuvantul lui Dumnezeu ne vorbeste despre minunatul plan de mantuire.Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Care cuvant al lui Dumnezeu?
Nu vezi ca Dumnezeu tace ca mutu de 2000 de ani?
Poi cum sa mai vorbeasca daca a murit pe cruce?!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

El vorbeste prin visuri, prin boli, prin Cuvant prin oameni.Chiar prin calamnitati El ne vorbeste!

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Vorbeste prin boli?
Stiam eu ca am auzit apendicita vorbind cu mine ieri.

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

Stii de unde se vede cerul cel mai bine? De pe un pat de suferinta.Atunci ai timp sa meditezi la Dumnezeu la vesnicie.

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Sau pot sa ma ridic si sa fac ceva ca sa imi fie mai bine, nu sa stau sa ma uit la cer.

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

Dar eu ti-am raspuns cum Dumnezeu iti vorbeste prin boli.Atunci ai timp sa meditezi la nemurirea sufletului.

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Parca Dumnezeu ne iubeste pe toti. Acuma ce face, ma imbolnaveste doar ca nu cred in el? Si pot sa primesc scutire de la scoala pe baza de "M-a pedepsit dumnezeu ca nu am dat bani la spovedanie? "

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

El ingaduie suferinta tocmai ca sa te pocaiesti si sa primesti mantuirea si fericirea eterna.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Scuze ca nu te cred dar nu am auzit niciodata ca un om suferind sa stie unde este cerul.
Ai dreptate vesnicia este = Dumnezeu, tot asa cum nimicul este si el vesnic!

| Dorugar explică (pentru Raynn):

Poate este mai interesant sa te uiti in sus spre cer ca poate ai ocazia sa-i vezi curu lui Dumnezeu ascuns de halatul sau lung

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Mai pe scurt se cheama ca esti mantuit si fericit etern prin MOARTE!
Na vezi ca recunosti ca el nu este Dumnezeul care da viata, ci este Dracu cel care iti da moartea, in limbaj popular te ia dracu

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Eu am auzit multi oameni care au trecut prin grele incercari si in aceea perioada L-au gasit pe Dumnezeu.Eu am Totul, tu nimic!

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Deci dupa logica ta, daca ai avea un fiu l-ai bate cu o curea pentru ca nu a vrut sa cumpere Cola si a vrut sa cumpere Fanta si faci asta ca nu cumva sa uite altadata sa cumpere Cola si nu Fanta.
Ce treaba are dumnezeu daca mie imi place Fanta si nu Cola si de ce este atat de egoist incat sa isi bata copilul doar pentru ca nu ii place acelasi lucru ca si lui?

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

El doreste binele tau vesnic.
Asa se intampla si cu copilul tau.Ii spui ca daca se joaca cu focul se arde. Daca asculta este bine de el,iar daca nu, va suporta consecintele!

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Atata timp cat fac ca el, fie ca imi place sau nu.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Eu am vazut cerul si un tron pe care statea Dumnezeu.Nu I-am vazut fata pentru ca era o lumina puternica, si langa El erau cei 24 de batrani despre care este scris in Apocalipsa.I-am auzit Glasul care ma chema sa vin la El ca mi-a pregatit un loc.Acel vis m-a facut sa Il caut pe Dumnezeu si L-am gasit!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Tu ai doar fanteziile din capul tai aberat, adica inchipuiri mincinoase, amageli, eu am de partea mea Adevarul numit Realitate

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Decat sa ne vorbeasca prin boli si calamitati asa cum face Dracu, mai bine si-ar tine gura, ca astfel se vor gasi multi naivi sa-l creada Dumnezeu

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ia-ti cat mai repede in primire locul langa Dumnezeu pentru ca pe lumea asta nu este loc pentru fanatici!

| EmaS a răspuns:

A murit, dar a treia zi a inviat.Si acum este la dreapta lui Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Da bineinteles un mort care nu mai exista de 2000 de ani, este evident la dreapta lui Mister Nobody in imparatia Nimanui din tara niciunde!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

El locuieste in inima mea.Este o realitate.Ii simt prezenta, dragostea, ajutorul, mangaierea.

| luck96 a răspuns (pentru Dorugar):

Bai ce ai? daca mergi la biserica doar ca sa te uiti pe pereti tine-o pentru tine, daca nu ai chef sa crezi in Dumnezeu si Iisus treaba ta, m-am saturat de comentariile astea de, nu conteaza, taci ma, daca tu crezi ca ai fost facut din maimuta asa sa fie ca vad ca la tine nu-i mare diferenta

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Faptul ca ai impresia ca locuieste in inima ta, este o dovada ca trebuie sa mergi la Doftor sa te cate la cap, un om normal STIE ca in inima sa nu locuieste nimeni!

| Dorugar explică (pentru luck96):

Daca nu te intereseaza discutia si te-ai saturat de asemenea discutii? Atunci ce dracu postezi raspunsuri la ea?
Te-a obligat cineva sa le citesti? Sau te crezi buricul pamantului si toti trebuie sa taca ca tu te simti deranjat?
Hai... fuga la pascut pe langa Casa de adunare a zeciuielii, ca de aia esti oaie smerita si nu lup bataios!

| luck96 a răspuns (pentru Dorugar):

Da ma cred buricul pamantului ai ceva impotriva? Tu nu vezi ce logica de oaie ai in discutiile tale? reciteste-le si o sa vezi ce penibil esti. Un sfat: nu mai citi biblii pocaite. Si cea mai buna metoda ca sa scapi de toate aceste intrebari kretine e sa sari de la 6 si o sa vezi daca e adevarat sau nu ce spui tu.

| Raynn a răspuns (pentru luck96):

Cum era... iubeste-ti aproapele sau sari de la etaju 6 ca am uitat?
Mai calm pustiule, sa nu iti faca poc vreo vena.

| luck96 a răspuns (pentru Raynn):

Is chiar foarte calm, chiar ma amuza atata prostie intr-o singura intrebare. Am scris asa mai dur dar sincer nu stiu cei cu atatia ratati care se cred tari dupa ce se uita pe Minimax. Daca doriti putine raspunsuri la atatea intrebari, lasati desenele si uitati-va la emisiunea "Secretele Bibiliei" ori pe national geografic ori pe discovery. Atat am de spus fiecare isi spune pararea.

| Raynn a răspuns (pentru luck96):

Una e sa scrii dur, alta e sa ii spui cuiva sa se sinucida.

| luck96 a răspuns (pentru Raynn):

Nu i-am spus, i-am recomandat. Nu am nimic cu tine, sau cu el, treaba voastra mi-am exprimat opinia despre aceasta intrebare stupida, impusca-ma ca am propria gandire.

| Dorugar explică (pentru luck96):

Cum este si normal, orice aberat se crede buricu pamantului, desi valoarea lui este aceea de zero barat.
2) Nu citesc Biblii pocaite ci doar Biblia ortodoxa on line!
3) Numai prostii nu isi pun intrebari, si asta vedem clar la orice credincios care stie totul doar pe baza de credinta. De ex. din ce caoza tuna si fulgera?
Din cauza ca asa vrea Dumnezeu! hahahahaha

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Deci Dumnezeu a murit pe cruce dar dupa trei zile a inviat si sade la dreapta lui Dumnezeu?
Poi cine a murit pe cruce?
Poi daca Dumnezeu a murit pe cruce in dreapta cui sta?
Asti sigura ca nu vrei sa te culci, poate ca esti obosita?

| luck96 a răspuns (pentru Dorugar):

Sa zicem ca sunt 0 barat. Tu cum poti sa citesti biblia online? Deja m-ai convins. Tu esti un fel de om cu mintea in cerurui care isi pune intrebari despre lucruri normale cum ar fi de ce creste iarba in sus. Eu sunt o fire realista, ce-i drept si mie imi place sa despic firu in patru da dupa ce acumulez informatii, mie mi-ar fi rusine sa ma bag in astfel de subiecte si sa mai si imi tin aceeasi convingere fara sa stiu multe. Din cititul bibliei de pe net nu aflii raspunsul la intrebarile tale, ca acolo mai sunt si mici mistere care daca le iei la prima vedere nu inseamna nimic. Multe intrebari o sa se duca daca te un pic la "misterele (sau) secretele BIbliei" ( nu mai stiu exact cuvantul). N-am nimic cu tine, dar documenteazate in plus fata de ceilalti ca sa vezi daca ai dreptate. Noi nu suntem in masura sa te convigem ca nu avem toate informatiile dar citind bilbia ortodoxa (nu online) si vazand toate episoadele emisiunii o sa vezi ca mai te dumiresti nu 100% dar cat de cat. Imi cer scuze daca te-am suparat mai sus, dar eram un pic iritat de intrebare. Sper sa intelegi ca nici eu nici tu nu avem dreptate 100%.

| Dorugar explică (pentru luck96):

Biblia fie ca este ordoxa fie ca este a unei alte secte, tot Biblie este ...adica este un text scris de rabini care a fost prezentat crestinilor sub forma unei MINCIUNI ordinare, precum ca este cuvantul lui Dumnezeu. Asa ca si "misterele" unei MINCIUNI ORDINARE nu au nicio valoare pentru ca tot minciuni sunt sau la minciuni se refera.
Eu am dreptate pentru ca tocmai rabinii marii Sinagoge isi asuma paterninatea scrierii acestui text, in timp ce Dumnezeul tau inexistent nu isi asuma nimic. An spus inexistent pentru ca crestinii fie ei si ortodocsi NU AU NICI UN DUMNEZEU, si lucrul acesta il vedem clar in faptul ca Dumnezezeu tace ca porcu-n cucuruz desi voi crestinii va urinati pe Legea lui care se numeste Torah

| Elvina a răspuns:

Isus s-a sacrificat ca orice om de rand dar el e Dumnezeu. La asta se refera. Nu e nicio minciuna si nu e o poveste.

| Dorugar explică (pentru Elvina):

Oh...atunci e foarte grav! Inseamna ca ne-a inselat si ca fiind Dumnezeu era nemuritor si tot "sacrificiul" sau este doar o penibila piesa de teatru ca sa prosteasca lumea!

| Elvina a răspuns (pentru Dorugar):

A murit ca om nu ca Dumnezeu. Daca nu murea Isus tu nu aveai astazi spovada, impartasania si nici preotia.

| Dorugar explică (pentru Elvina):

Asa este! Fiecare om moare ca un om si nu ca Dumnezeu, si daca nu aveam astazi spovada, nu existau nici popii turnatori si securistii aveau astazi dosare mai mici despre noi, iar preotia ne lipsea exact ca un dop in cur, sau tu ai impresia ca un om normal nu poate traii fara sarlatani!
Pentru cultura ta generala, spovedania si celelalte dracovenii ca manipularea, smerenia, postul, nu vin de la Isus, ci de la un criminal in serie care a ajuns imparatul Romei.

| Elvina a răspuns (pentru Dorugar):

Fii serios. Doar pentru ca unii preoti sunt denaturati nu inseamna ca toti sunt asa. Si ce treaba re Roma?

| Dorugar explică:

Ma vad ca nu sunteti capabil sa-mi raspundeti la o asemenea intrebare simpla, oare din ce cauza?
Nu va duce mintea?
Las ca o pun maine din nou poate s-or gasi altii mai destepti sa cunoasca raspunsul

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

S-au gasit destui intelepti care ti-au explicat dar cred ca tu esti de vina, nu poti sa acumulezi informatiile.Batman si Batman!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Inteleptii ca tine au la baza credinta a proasta, adica NESTIINTA, iar o intelepciune bazata pe NESTIINTA si credinta a proasta, are valoarea unei ciocolati facute din rahat

| hahaha a răspuns:

Religia este o cale de manipulare a maselor!

| SomeRandomDude a răspuns:

Mah da am o intrebare Cine la inventat pe Dumnezeu? De unde a aparut?thinking

| hahaha a răspuns (pentru SomeRandomDude):

Exista din totdeauna!

| luck96 a răspuns:

Iisus pana sa ajunga la a fi arestat a invatat popurul evreiesc multe pilde, taine si alte invaturi. El a fost trimis pe pamant de Dumnezeu dar facut sa se nasca ca orice copil, iar motivul pentru care a fost arestat a fost unu tipic oamenilor mandrii, si el putea sa se impotriveasca sa fuga sa fie ajutat de Tatal sau insa asta I-a fost misiunea, sa mantuiasca lumea. El s-a sacrificat si a sters toate pacatele oamenilor de atunci, fiindca erau foarte pacatosi aproape ca nu credeau in Dumnezeu, dar Iisus nu este Dumnezeu asta sa fie clar. Si mai citeste Biblia sa vezi ca nu-i cum crezi tu.

| Dorugar explică (pentru luck96):

MINCIUNA
Isus nu mantuieste pe nimeni pentru ca nu el este mantuitorul, si asta nu o zic eu ci o spune insusi Dumnezeu in Isaia 43-11

| arthu a răspuns:

Daca mai credeti in sfinti in secolu asta sunteti inca din epoca de piatra...voi nu ati inteles ca Religia a fost facuta sa tina populatia sub control cand nu erau alti conducatori de drept si capabili sa faca asta

| Dorugar explică (pentru arthu):

Imi pare rau ca la raspunsul tai nu apare fundita ca sa-ti pot declara raspunsul castigator

| Raluca35 a răspuns:

Dumnezeu sa te miluiasca si sa aiba mila de sufletul tau pentru ca vorbesti foarte urat despre El si despre Fiul Sau trimis cu mare taina dumnezeiasca prin Sfantul Duh in lume ca sa indrepte lumea de atunci prin faptele si invataturile sale pentru ca lumea sa se schimbe iar apoi ne -a lasat Sfanta Scriptura Cuvantul Sau spre indreptare a si bucuria noastra si spre intoarcerea noastra din ratacire spre El. Caci El ne-a creat. Intreaba te cum respiri? prin ce minune respiri si existi? Nu ti pierde sufletul din cauza mandriei cauza tuturor relelor.

| Raluca35 a răspuns:

Sa i ascultam pe parintii Sfinti din Muntele Athos ca rugaciunile lor si Sfanta Liturghie tin lumea. Dumnezeu sa i binecuvanteze! http://www.youtube.com/watch?v=VCOmxZrCH9Y&feature=related

| Dorugar explică (pentru Raluca35):

Doame feri astia sunt draci impielitati si nu sfinti!
Ai auzit tu ca sfintii se se ocupe de propaganda mincinoasa in numele Diavolului sau sa se preocupe de sarlatanii?
Poi Isus ii spurcs pe popi pe unde-i apuca si ne invata in predica de pe munte sa nu frecventam bisericile si tu vi cu baliverne?

| Raluca35 a răspuns (pentru Dorugar):

Actorul american Jonathan Jackson mulțumește monahilor de la Athos care se roagă neîncetat pentru lume! (video)
http://www.youtube.com/watch?v=TRHVHlDw9s4