| Electrizatu a întrebat:

Cine stie versete impotriva inchinarii la icoane?
Sa nu se foloseasca denumirea chip cioplit, sa fie cat mai clar si sa verificati si in biblia ortodoxa deoarece schimba traducerea in favoarea lor

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

"Dacă soţia ta sărută şi strange în braţe (simbolic) o fotografie cu un alt bărbat simpatizat, sau cu mai ştiu ce "creatură", atunci tu intri la idei şi ai toate motivele să fii "deranjat", şi i-ai da şi tu atunci "a doua poruncă" - Imi place ca incerci ilustratii, dar sunt nefericit alese. Dragule, m-ar deranja ca sotia sa stea in aceeasi camera cu mine si sa vorbeasca cu o poza... big grin Dumnezeu este pretutindeni

116 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Biserica apostolica, cea care a introdus folosirea acestor „FERESTRE spirituale", a icoanelor ca simboluri creştine este aceeaşi (CA PERIOADĂ şi IDENTITATE) cu cea în care lua fiinţă Noul Testament! Să nu îndrăznească nici un PĂGÂN să afirme că în secolele I-IV (în care au fost folosite icoanele) biserica a făcut vreo greşeală faţă de învăţătura lui Hristos! Aceşti PĂGÂNI CARE ÎNDRĂZNESC să afirme aşa ceva, în secunda următoare ar trebui să renunţe cu totul şi la Biblie, la Sfânte Scriptură!

Pt. că EXACT ÎN ACEAŞI PERIOADĂ, şi EXACT ACEEAŞI BISERICĂ a ÎNCHEGAT NOUL TESTAMENT! L-a verificat şi l-a adunat în timpul în care era persecutată, în timp ce creştinii cu preoţii lor îşi desfăşurau cultul în catacombe şi îşi reprezentau sfinţii pe pereţii acestora.

| milan9 a răspuns:

Dacă icoanele din sec I-II, sau II-III, nu sunt credibile, atunci nici Noul Testament, închegat în aceleaşi secole nu mai este credibil, din moment ce PĂGÂNII îşi imaginează că Biserica ar fi început să... greşească! Şi mai înseamnă că după ce a aşteptat mii de ani "plinirea vremii", în care oamenii să fie pregătiţi să transmită neschimbată învăţătura Sa, Hristos a dat greş iar oamenii i-au modificat învăţătura după numai câţiva ani. Departe de noi gândul acesta! Ruşine PĂGÂNILOR care ÎNDRĂZNEASC SĂ-L INSULTE ASTFEL PE HRISTOS, Cel ce a profeţit peste veacuri:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

- El a întemeiat Biserica, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii! Dacă Hristos a spus: "Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."( I Corinteni 3, 11), sau,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28 unde ar mai fi fost atunci ADEVĂRUL PROFEŢIEI SALE:

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )

"Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20.)

| riri2 a răspuns (pentru Zenit313):

Dumnezeu nu se contrazice. Iar el exista, indiferent ca unii cred sau nu in existenta sa.
Tot ceea ce e scris in Biblie e scris pentru invatatura, indreptare si avertisment.
Eu iti recomand sa citesti Biblia fara prejudecati si cu o dorinta sincera de-a o intelege. In acest sens te va ajuta si rugaciunea.

La ultima propozitie m-ai facut sa rad. Ai umor. Dar sa nu fii dezamagit prea tare de raspunsurile de-aici si sa nu te superi pe Dumnezeu din aceasta cauza.
Crede-ma: el ar fi mult mai multumit daca unii oameni l-ar cauta si ar cerceta Cuvantul sau, Biblia, cu o inima sincera. Si asta inseamna sa nu tii cu dintii de traditii si informatii care-ti plac sau contureaza ceea ce doresti TU sa crezi. Cel mai bine e sa lasi Biblia sa vorbeasca. Iar referitor la tema dezbatuta si la multe altele: - de ce existam? de ce imbatrinim, murim? ce se intampla dupa moarte? ce ne rezerva viitorul? - Biblia da raspunsuri clare si satisfacatoare.

| LegionarulRoman a răspuns:

Denumirea de chip cioplit era in VT,cand oamenii faceau idoli care il substituiau pe Dumnezeu. Odata cu venirea lui Iisus,multe din regulile Decalogului au cazut, deorece ele erau deja logice, si intrau in noile legi, ale iubirii, firii.

| LegionarulRoman a răspuns:

Apropo: biblia lui cornilescu a aparut in 1924, iar cea ortodoxa in 300 si ceva.Deci..care e cea buna?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Lege specifica in VT, si care a cazut in NT, deorece aceasta era deja subinteleasa, existand un singur Dumnezeu, nu mai multi ca in VT.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru milan9):

Mintea lui Zenit nu percepe astfel de argumente.E sub nivelul marii. happy.Asa ca nu te mai stresa atata.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Probabil esti un adolescent frustrat.Mori de grija femeilor. Ca fapt divers, biserica ortodoxa e cea mai permisiva biserica cu femeile(spre deosebire de islamici etc), asta deorece, poate ca iti spune cineva sa pui batic in cap, dar nu o sa te oblige nimeni niciodata.Asta e,liberul arbitru,spre deosebire de biserica romano-catolica,care a organizat, cruciade, Inchizitia, arderi pe rug... etc.

P.S: daca estiateu mai bine ai tacea decat sa faci turbulente, caci nu stiu de ce s-ar baga un ateu frustrat la o intrebare stricta despre religie

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Deci Dumnezeu isi schimba parerile, dupa atrocitatile pe care le-a comis impotriva rasei umane, vine sa ne invete moralitate!
In vechiul testament existau 7 zei tribalici si salbatici!
In noul testament au iesit la pensie 4 dintre ei si au ramas doar 3? Scuze..doar unul Tatal, Fiul si Duhul Sfant rolling on the floor)))
Daca exista Dumnezeu, acesta trebuie executat pentru crimele produse impotriva umanitatii!
Cat de sadic si imoral poti fii ca sa fii de acord cu suferinta semenilor tai?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Bine ca le intelegi tu, cu ani de studii si de mastere. laughing

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Exact,eu nu pot sa fiu asa de prost incat sa cred ca existsa Mos Craciun, Bau-Bau, Sarpele Vorbitor, Tamplarul Paranormal..etc.
Imi cer scuzerolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Cei care nu au logică nici măcar pentru a-şi lega şireturile separat, ar face mai bină să nu îşi dea cu părerea!

I Ioan 5, 20 - "Ştim iarăşi că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaştem pe Dumnezeul cel adevărat; şi noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu şi viaţa de veci."
I Ioan 5, 21 - "Fiilor, păziţi-vă de idoli."

Din aceste versete consecutive reiese TRANSPARENT faptul că apostolul se referea doar la IDENTITATEA divinităţii, căuta să diferenţieze IDENTITATEA lui Dumnuezeu Cel Adevărat de falsele zeităţi păgâne! Ioan se opreşte asupra diferenţelor de genul celor care există între Dumnezeu, Baal, Zeus, Apollo, Jupiter, Buddha, etc...

Ca dovadă suplimentară, apostolii aveau de mers (în timp ce scriau aceste rânduri) prin comunităţi de greci şi romani care NU-L CUNOŞTEAU PE DUMNEZEUL REVELAT absolut deloc, în schmb aveau alte persoane fictive: Zeus, Apollo, Atena, Jupiter, etc...

| milan9 a răspuns:

ICOANEI NU I SE ADUCE ÎNCHINARE, CA LUI DUMNEZEU, ci doar cinstire, ca simbol, ca pretext de amintire a persoanelor cărora li se datorează cinstirea amintirii lor! Cei care au albume de fotografii, nu se închină la ele, chiar dacă le provesc uneori cu emoţie!

Dar din păcate, IPOCRIZIA ERETICULUI NU CUNOAŞTE MARGINI! Iată de ce...

Unii atacă Biserica cu acuzaţii false referitoare la icoane, dar nu pentru că nu înţeleg problema! 70% din acele acuzaţii false, se întorc chiar împotriva lor!

De ce spun că au şi ei cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"? Pentru că în fiecare cult creştin există "reprezentări", „imagini" ale lui Hristos, în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?
La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de a „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!

Cinstirea icoanelor este doar o formă de respect, care, trece dincolo de imagine, spre persoana reală (aşa cum raza de lumină trece dincolo de FEREASTA transparentă) şi ajunge acolo unde trebuie să ajungă!

| milan9 a răspuns:

Ca definiție metaforică, cea mai potrivită este aceea de "FEREASTRĂ" spre lumea spirituală, spre persoane cu existență reală.

ICOANEI NU I SE ADUCE ÎNCHINARE, CA LUI DUMNEZEU, ci doar cinstire! Icoana valorifică funcția de reprezentare a imaginii, iar valorificarea acestei funcții este întâlnită în absolut toate cultele creștine!

Cinstirea icoanelor nu prezintă nici o problemă atât timp cât, lemnului icoanei nu-i dai "personalitate", în afara legăturii de a-L "reprezenta" pe Hristos, spre exemplu, de a aminti Persoana Sa! Hristos este singura Persoană a Sfântei Treimi (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh) care poate fi reprezentată în sens propriu, pentru că El Însuşi S-a făcut văzut prin Întrupare.

Aşa cum în fiecare cult creştin există "imagini" ale lui Hristos, iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect, la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Pentru ce.ca am arati ca esti ipocrit si nemernic? Sa Sti ca nu amuzi pe nimeni Cu Tamplarul pranormal(daca ai chef uitate la fenomene stranii). Aici vorbim despre cu totul alte discutii, iar tu ca ateu ar trebui sa-ti fi interzis sa intri la aceasta categorie, ca om al carui scop este sa jigneasca credinta unui popor de 2000 ani, el trezindu-se cu fata la cearsaf.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Atata timp cat femeile vor privi Biblia ca pe cartea drepturilor lor, ele vor fi sclavele barbatilor" – Robert G. Ingersoll

"Iti voi inzecii durerile nasterii; in durere vei da nastere la copii. Sotul tau va fi dorinta ta si el va domni asupra ta" (Genesis 3:16)

"Daca totusi, acuzatia nu este adevarata si nici o dovada a virginitatii fetei nu poate fi gasita, ea va fi adusa in fata portii tatalui ei si acolo barbatii din satul ei o vor omora cu pietre. (Deut. 22:20-21)

Dumnezeu i-a spus lui Moise,"Acum ucide toti baietii. Si ucide fiecare femeie care s-a culcat cu vreun barbat, dar pastreaza pentru tine toate fetele care nu s-au culcat niciodata cu un barbat."(Num. 31:17)

"Nevestelor supuneti-va barbatilor vostrii, ca si Domnului…Asadar, la fel cum bisericile apartin lui Hristos, asa femeile sa apartina barbatilor lor intru totul." (Eph. 5:22-24)

"Femeile trebuie sa taca in biserici. Lor nu le este permis sa vorbeasca, dar trebuie sa se supuna precum spune legea."(I Corin. 14:34-35)

"O femeie trebuie sa invete in tacere si in supunere totala. Nu permit vreunei femei sa invete sau sa aiba vreo autoritate asupra unui barbat; ea trebuie sa taca. Deoarece Adam a fost creat primul, si apoi Eva. Si nu Adam a fost cel inselat; femeia a fost cea inselata si a pacatuit." (I. Tim. 2:11 – 14)

"Stapanul fiecarui barbat este Hristos, si stapanul fiecarei femei este barbatul."(I Corin. 11:3)

"Deoarece nu barbatul s-a tras din femeie, ci femeia din barbat. Iar barbatul nu a fost creat pentru femeie, ci femeia pentru barbat."(I Corin. 11:8-9)

Citeste Biblia ca nu o cunosti, nu stii nimic despre religie.
Daca vrei sa stii ceva despre relgiie, intreaba un ATEU.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

N-ai inteles nimic din Biblie.E ca si cum tu iti acuzi (, si il faci in toate felurile)tatal ca te-a plesnit, pentru ca ai vorbit urat, ca ai injurat, ca esti gay.ar fi bine sa citesti cu atentia Biblia,nu asa, in dodii, ca mai apoi sa vi aici sa zici ca Dumnezeu, a facut, a dres si a distrus umanitate(zice asta care s-a trezit prin 1990 sa atace o credinta veche de 2000 de ani si mai veche, daca luam si VT).

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Nu o sa antreb nici un ateu.Pentru mine e foarte clar. VT reprezinta lucrare lui Dumnezeu cu un popor care era pe jumatate salbatic, poporul evreu.de acee este si normal ca au aprut primele regui, printre care si femia era complet supusa barbatului(asta nu parea s-o deranjeze deloc, mai ales daca respecta regulile date de tine foarte corect). Altfel fara unset de reguli, lumea ar fi fost si astazi ca acum 5000 de ani.Un Dumnezeu crud nu exista,caci oamenii dupa cum stii isi atrag pedeapsa asupra lor(vezi Sodoma si Gomora) si pea tunci inca nu se prea facea distinctie intre neamuri,adica barbatul putea foarte usor sa se culce cu sora lui(asta mai pe la inceput, odata cu evolutia spirituala, au incaetat astfel de practici). Odata cu venirea lui Iisus, femeia a fost ridicata la un nivel mult mai inalt, exemplul ei fiind Fecioara Maria.Sunt si multe alte exemple,incepand de la Maria Magdalena, care era sa fie omorata cu pietre, insa atunci Iisus a spus, faza cu cine se crede fara de pacat sa arunce in ea.Si multe alte exemple(vezi maria Egipteanca, cea mai mare prostituata, devenita sfanta). O zi buna.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ateiilor le-ar trebui interzis accesul aici?
Totul, a fost inventat de Atei.
Daca nu erau Ateii, traiam in pesteri si sufeream de schizofrenie(vorbeam cu animalele, prietenii imaginari..etc.)
Mie imi convine,dar,credinciosilor sa le fie interzis accesul in civilizatie,sa fie deportati in salbaticie.
Dar ateii gandesc, nu pot sa creeeze reguli stupide, doar oamenii religiosi pot.
Cand te imbolnavesti sa iti fie interzis accesul in spitale, sa fii trimis la biserica, pentru ca sunt 400 de spitale si 18000 de biserici.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Ultimele 5 versete sunt din NT si perfect adevarate, asta daca esti credincios.Dar sa stii ca Hristos asta a zis si alte chestii. Femeile in VT chiar respectau acele reguli, asa ca rar se ajungea la cazuri de omor.

| milan9 a răspuns:

Orice cult care foloseşte funcţia reprezentativă a imaginii, nu trebuie să facă confuzie între "împăratul roman" şi Dumnezeu. Nu este acelaşi lucru cinstirea lui Dumnezeu şi cinstirea împăratului. Creştinii primelor secole (de acum 2000 de ani) ştiau să facă diferenţa!

| milan9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ioan 4,20 -"Părinţii noştri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm."
Ioan 4, 21 –"Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ioan 4, 24 – "Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui."
Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr."

A te ruga „în duh şi în adevăr" înseamnă a te ruga fără condiţionări spaţio-temporale! Când icoana este numită metaforic "FEREASTRĂ", chiar asta vrea să însemne. Faptul că ea nu blochează persoana şi gândul de rugăciune la materialitatea ei, la spaţiul ei fizic, biplan, ci „trimite" mai departe, sugerează şi inspiră gândul să se înalţe la realităţi spirituale. Dacă vrei, ea este DOAR un PRETEXT, o INVITAŢIE!

ŞI TOTUŞI DUMNEZEU NU EXCLUDE CONDIŢIILE SPAŢIO-TEMPORALE! Diferite aspecte ale rugăciunii pot avea avantaje şi dezavantaje. Atunci când Mântuitorul afirmă că unde sunt 2 sau 3 adunaţi în numele Lui, acolo va fi şi El în mijlocul lor, asta ce înseamnă? Sunt prevăzute CONDIŢII SPAŢIO-TEMPORALE!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Ce au inventat atei happy, atat timp cat acest termen a aparut cu Revolutia masonica Franceza. Oamenii nu traiau in nici o pestera in Notul testamen cand a venit Iisus, spre surprinderea ta, ci erau una din civilizatiile avansate.

| milan9 a răspuns:

"Nimeni şi nimic nu-l poate înlocui pe Dumnezeu" DA, dar a spus cineva că îl poate înlocui cineva sau ceva pe Dumnezeu? Nici nu doreşte cineva acest lucru! Tot la fel cum pe tine, personal, nut e poate înlocui o fotografie, dar ea reprezintă un pretext, o invitaţie, o trimitere, TOCMAI SPRE TINE!

Un pretext, o invitaţie, o trimitere, SPRE DUMNEZEU reprezintă şi icoanele. De aceea primele comunităţi creştine au început să le reprezinte pentru aducerea aminte a celor care doreau să aibă viu în sufletul lor chipul Mântuitorului, al Maicii Sale, al apostolilor. Şi tot acesta a şi fost rolul sfinţilor, numiţi în Biblie MIJLOCITORI:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De aceea preotii recomanda pentru incepatori, mai intai NT si apot VT.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ti-am spus ca Ateii au inventat totul,adica cei care nu au crezut in Dumnezeu.
Acum zeci de mii de ani,traiam in pesteri,si cei care au gandit rational,a creat roata,a descoperit focul,a imbunatatit armele,domesticit animelele,migrat in tinuturi cu conditii favorabile, peste mii de ani au invetat agricultura, civilizatia, astronomia, matematica..etc. pana in prezent.
Cei mai mari oameni, toti inventatorii, oamenii de stiinta, cercetatorii...NU au crezut in Dumnezeu.
Adica erau Atei.
Sa nu imi spui ca pamantul are 6000 de ani si am fost creati de Dumnezeu, nu cred ca esti asa de prost.

| milan9 a răspuns:

În timp ce protestantismul occidental descoperă valoarea reprezentării ca invitaţie la meditaţie, icoanele, neoprotestantismul oriental se hotărăşte să rămână în beznă.

Icoanele nu sunt obiect de adorare (care se cuvi¬ne doar lui Dumnezeu), ci de cinstire indreptata nu catre reprezentarea propriu-zisa, realizata cu ajutorul lemnului, formelor si culorilor, ci catre „prototip", catre persoana reprezentata, cu existenţă reală în altă dimensiune decât spaţiul icoanei.

E semnificativ ca respingerea icoanei e proprie celor ce resping in general orice fel de comunicare a lui Hristos din planul invizibil cu noi prin vreun mijloc oarecare, afară doar de cuvânt. Se spune de catre aceştia că celelalte mijloace sunt alese şi organizate de om (!).

Dar cuvantul rostit in numele lui Hristos nu e si el ales si organizat de om? Biblia, revistele şi celelalte materiale, imaginile din ele (însoţite inevitabil de "gândul de cinsire") nu sunt organizate de om? Locul de rugăciune nu este mijloc organizat de om? Statuile din Vechiul Testament în legătură cu care Dumnezeu a poruncit să fie ridicate, nu sunt mijloace organizate de om?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchinarea la icoane este clar o forma de idolatrie.
Dar ca sa gasesti un raspuns mai amanuntit te invit sa citesti asta

http://www.isushristos.org/......stazi.html

http://www.isushristos.org/......onala.html

http://www.isushristos.org/x.html

Daca astfel de informatii ar ajunge la urechile mai multor oameni ar fi minunat.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca definiție metaforică, cea mai potrivită este aceea de "FEREASTRĂ" spre lumea spirituală, spre persoane cu existență reală.

ICOANEI NU I SE ADUCE ÎNCHINARE, CA LUI DUMNEZEU, ci doar cinstire!

Icoana valorifică funcția de reprezentare a imaginii, iar valorificarea acestei funcții este întâlnită în absolut toate cultele creștine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

De ce sa te folosesti de o icoana cand poti vorbi cu El si fara aceste "mijloace de comunicare"
Biblia nu face referire la un astfel de mod de inchinare. Apostolii de exemplu se inchinau in duh si in adevar.Noi de ce nu am putea?
De ce sa nu ne ghidam doar dupa Biblie care e Cuvantul lui Dumnezeu?

Se vede clar ca zeitatile au patruns in religia crestina, de altfel au patruns in aproape orice aspect al vietii noastre, ca nu ne dam seama...asta e partea a doua