| Electrizatu a întrebat:

Cine stie versete impotriva inchinarii la icoane?
Sa nu se foloseasca denumirea chip cioplit, sa fie cat mai clar si sa verificati si in biblia ortodoxa deoarece schimba traducerea in favoarea lor

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

"Dacă soţia ta sărută şi strange în braţe (simbolic) o fotografie cu un alt bărbat simpatizat, sau cu mai ştiu ce "creatură", atunci tu intri la idei şi ai toate motivele să fii "deranjat", şi i-ai da şi tu atunci "a doua poruncă" - Imi place ca incerci ilustratii, dar sunt nefericit alese. Dragule, m-ar deranja ca sotia sa stea in aceeasi camera cu mine si sa vorbeasca cu o poza... big grin Dumnezeu este pretutindeni

116 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia a fost alcătuită de Biserică exact în perioada în care Biserica folosea şi imaginile. De ce ai încredere în Biblia celor care foloseau icoane? Îţi poţi face tu alta...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce în secta ta, se foloseşte intensiv imaginea? Asta se cheamă ipocrizie, ştiai? Secta ta foloseşte intensiv imagine în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?

La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite DOAR de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica, era un nene la inchisoare care nu isi vazuse familia de mult timp si intr-o zi a primit o fotografie cu ea, a inceput sa planga, s-o stranga la piept si s-o sărute. Cam asa privesc ortodocsii icoanele, ferestre catre cei "dragi".

Biblia spune că evreii foloseau OBIECTE, evreii aveau acele "forme", cum spui tu, (tablele legii, chivotul, heruvimii de AUR), şi cu toate acestea, normal, nu-L confundau pe Dumnezeu!

Dar tu în secta ta, când le faci educaţie purandeilor tăi, aşa-i că te foloseşti de "forme", de imagini, de filme, de reviste? Sau dai dovadă de suficientă falsitate încât să nu recunoşti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Da-mi voie sa-ti spun ca nu apartin niciunei secte, eu apartin lui Hristos si punct!

Iar "formele" pe care le mentionzei tu nu sunt altceva decat un fel de a intelege anumite intamplari desfasurate in Scriptura.La fel cum dupa o carte, faci un film.Dar sa ingenunchez in fata lor, sau sa le port cu mine peste tot ca poate cine stie ma vor feri de o intamplare nefericita mi se pare o mare aberatie.
Bineinteles ca au avut grija cei care conduc lumea din umbra sa introduca lucrurile astea in orice religie si nu numai.Cu greu se mai ajunge la adevar..stii vorba aia "stramta-i calea si putini intra in ea"

Si aici ma opresc, pentru ca am venit sa-i dau celui care a intrebat un raspuns, nu sa intru in polemici cu alti utilizatori.

| LegionarulRoman a răspuns:

Cartea "Calauza in credinta ortodoxa" de arhimandrit cleopa Ilie. Dialog intre Cleopa Ilie si sectar:

Sectarultongueentru care pricina voi, crestini ortodocsi, va inchinati la icoane? oare nu va dati seama ca inchinarea la icoane este idolatrie, deorece ele sunt facute de maini omenesti si Dumnezeu opreste cu mare strictete a se inchina cineva la lucruri facute de maini omenesti(Ies.20, 4-5big grineut.5,6-9; 4,15-19 s.a)? Care va sunt voua marturiile din Sfanta Scriptura relativ la inchinarea icoanelor?
Preotul:Nicidecum nu este asa cum cugetati voi, ratacitilor sectari, ca inchinarea la sfintele icoane ar fi idolatrie, si ca este oprita de Dumnezeu prin porunca intai sia a doua din Lege.Invatatura Bisericii dreptmaritoare a lui Hristos a avut de la inceputul ei si pana astazi zultul sfintelor icoane, bazandu-se pe urmatoarele temeiuri ale Sfintei Scripturi si ales Sfintei Traditii:

1.Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu(Fac.1, 26-27)
2.Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumenzu(II Cor.4, 4; Col.1, 15)
3.In Iisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup(I Tim.3, 16) si cu chip de om(Filip.2, 7-8)
4.Iisus Hristos este "chipul fiintei lui Dumnezeu"(Evrei 1, 3)
5. Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel(Matei 3, 16-23)
6.Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi de foc(Fapte 2, 3).Si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie

7.In Vechiul Testament icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu(vezi Ies.25, 18-22; 26,31 s.a)
8. Dumnezeu Insusi-Care a poruncit categoric prin porunca I din Decalog a nu se inchina la idoli- a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli.
9.Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau "heruvimii slavei"(Evrei 9, 5)
10.Perdelele,covoarele si alte obiecte din biserica veche au fost facute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu(Ies.36, 8 si 37, 7-9; II Paral.3, 10-14; III Regi 6, 23-28)
11.Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15)
12.Inaintea acestor icoane ale heruvimilor se cantau lui Dumnezeu cantari de lauda si preamarire(Ps.137, 1)
13.Inaintea icoanelor din VT se aprindeau candele, preotii le tamaiau cu mare cinste, dupa porunca lui Dumnezeu si iudeii le venerau si se inchinau la ele( Ies.30, 1,6-8; 27,20-21,Iosua 7,6)
14.Cinstirea acestor chipuri de heruvimi-ce erau in templu, niciodata nu a fost dezaprobata de Hristos sau de Sfintii Apostoli

15.Atat mantuitorul cat si Sfintii Apostoli au cinstit si s-au inchinat in templu inaintea acestor chipuri facute de maini omenesti(Marcu 11, 7; Fapte 24, 11 s.a)
16.In NT inchinare la idoli este oprita cu anatema,iar inchinarea la sfintele icoane nicidecum,nefiind totuna cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe cand icoana este numai o inchipuire, a carei cinste trece la chipul cel dintai, adica cel zugravit pe ea:fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfant
17.Istoria Sfintei Traditii si practica de totdeauna a Bisericii, arata ca de la inceputul Bisericii si pana astazi, sfintele icoane au fost cinstite si venerate.
Vezi pe larg despre sfintele icoane si inchinarea la ele in capitolul 8 al acestei lucrari"

| martzian a răspuns:

Vechiul Testament este clar. Nici o asemanare, nici chip cioplit – Porunca a doua (Exodul 20). Pentru crestinii zilelor noastre, practica primilor creştini conduşi de Apostoli, demonstrează că icoana este idolatrie – pentru ca aceasta practica aceasta NU se regasea pe atunci. Imaginea a jucat rolul ei, important dpv pedagogic, in conditiile in care oamenii erau nestiutori de carte. Primii crestini traiau simplu si dupa cuvantul Domnului care a reluat porunca in Noul Testament: "Domnului Dumnezeului tău să I te închini şi numai Lui să-I slujeşti". De asemenea, in Romani cap.1 scrie clar (traducerea ortodoxa, ca sa nu spuna nimeni ca nu e buna):

„ Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor. De aceea Dumnezeu i-a dat necurăţiei, după poftele inimilor lor, ca să-şi pângărească trupurile lor între ei, ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună şi s-au închinat şi au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" (Romani 1:23-25)

Cuvantul in greaca folosit pentru "asemanare" este eikōn si inseamna statuie, profil, reprezentare, imagine. Mai clar de atat nu se poate. Doar lui Dumnezeu trebuie sa te inchini, nu tinand cont de forme si traditii omenesti ci "in duh si in adevar".

Daca vrem un exemplu, atunci cand femeia de la fantana a incercat sa duca discutia spre forme si traditii in inchinare, Isus a intors-o la ceea ce era cu adevarat important, la relatia nemijlocita om-Dumnezeu.
"Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr; fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl. Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr." Ioan 4:23-24

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Salut. Nu ma pot abtine sa nu te las intr-o eroare evidenta.

Trebuie sa observam ca preotul, desi bine intentionat, nu era si educat in Sfintele Scripturi. Nu imi permit sa cred ca o facea cu rea intentie, ci ca era doar intr-o eroare cauzata de nepricepere si lipsa de studiu. Doar asa imi pot explica greselile grave, pe care le voi dezvalui pe scurt. Altfel nu imi pot explica. Daca vrei intram in detalii si pe alte scrieri ale sale pe tema. Dar, ca o simpla observatie, NICI UNUL dintre versetele biblice prezentate NU incurajeaza inchinarea la icoane. Fara dubii.

Problema de interpretare (asta intentionat folosita de clerul ortodox) apare din faptul ca se ia un termen din greaca folosit pentru "asemanare" - eikōn si care mai inseamna inseamna statuie, profil, reprezentare, imagine, pentru a justifica inchinarea. Este gresit si nebiblic. Faptul ca Biblia are cuvantul pacat nu inseamna ca pacatul este permis. Faptul ca exista in Biblie cuvantul imagine, nu inseamna ca avem voie sa ne inchinam la ea. Ia priviti la pasajul acesta:

„ Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor. De aceea Dumnezeu i-a dat necurăţiei, după poftele inimilor lor, ca să-şi pângărească trupurile lor între ei, ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună şi s-au închinat şi au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" (Romani 1:23-25). Acolo ni se spune ca oamenii AU GRESIT inchinandu-se la icoana (asemanare, eikōn). Deci?

Hai sa vedem, pas cu pas, ce spune fiecare verset:

„1.Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu(Fac.1, 26-27)" –Versetele acestea ne spun, cu alte cuvinte, ca omul este „icoana" lui Dumnezeu, asa e? Totusi, in Exod (Iesirea) 20 gasim ca DOAR lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam. Si cum interpretam "asemenarea""? Oare Dumnezeu arata (fizic) ca omul? Sau ce intelegi tu de acolo?

„2. Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumenzeu(II Cor.4, 4; Col.1, 15)" - Cuvantul folosit este de asemenea eikōn. Da, OMUL Isus Hristos este reprezentarea pamanteasca a lui Dumnezeu. Dar nu era o pictura, ci insusi Dumnezeu, intrupat! Practica incriminata era legata de inchinarea la pictura, deci analogia e copilareasca si nefondata.

„3.In Iisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup(I Tim.3, 16) si cu chip de om(Filip.2, 7-8)" – Nici o legatura cu inchinarea la icoane.

„4. Iisus Hristos este "chipul fiintei lui Dumnezeu"(Evrei 1, 3)" - Nici o legatura cu inchinarea la icoane.

„5. Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel(Matei 3, 16-23)" - Nici o legatura cu inchinarea la icoane.

„6. Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi de foc(Fapte 2, 3).Si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie.} - Din nou, nici o legatura cu inchinarea la icoane. Biblia spune SA NU ITI FACI chip cioplit si nici asemanare, nu ca orice manifestare fizica este idolatrie.

„7.In Vechiul Testament icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu(vezi Ies.25, 18-22; 26,31 s.a)" – Citeste capitolele incriminate. Nicaieri nu ni se permite inchinarea la acele reprezentari. Si ele NU erau reprezentari ale lui Dumnezeu.

„8. Dumnezeu Insusi-Care a poruncit categoric prin porunca I din Decalog a nu se inchina la idoli- a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli." – Nicaieri Dumnezeu NU le permite inchinarea la acele chipuri. Noi vorbim de idolatrie. Apropo, stiti si DE CE Dumnezeu a cerut sa se procedeze astfel?

„9.Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau "heruvimii slavei"(Evrei 9, 5)" – Ce legatura are cu inchinarea la icoane?

„10.Perdelele,covoarele si alte obiecte din biserica veche au fost facute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu(Ies.36, 8 si 37, 7-9; II Paral.3, 10-14; III Regi 6, 23-28)" - Ce legatura are cu inchinarea la icoane? Si cu ce anuleaza interdictia din Exod 20?

„11.Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15)"

12.Inaintea acestor icoane ale heruvimilor se cantau lui Dumnezeu cantari de lauda si preamarire(Ps.137, 1) – „Inaintea" lor? Inaintea lui Dumnezeu. Mai erau si alte obiecte acolo, nu inseamna ca inchinarea le era dedicata. Dar, ca sa intelegi ca omul era pe langa, fii atent ce spune versetul incriminat: „Lăuda-Te-voi, Doamne, cu toată inima mea, că ai auzit cuvintele gurii mele şi înaintea îngerilor Îţi voi cânta." Unde vezi tu inchinarea la ingeri?

„13.Inaintea icoanelor din VT se aprindeau candele, preotii le tamaiau cu mare cinste, dupa porunca lui Dumnezeu si iudeii le venerau si se inchinau la ele( Ies.30, 1,6-8; 27,20-21,Iosua 7,6)" – La fel ca mai sus. Pentru a putea intelege, totusi, nu poti scoate din context si sa intelegi la ce indica practicile respective. Ele NU promovau inchinarea la imagine, citeste, nu mai lua pe nemestecate.

„14.Cinstirea acestor chipuri de heruvimi-ce erau in templu, niciodata nu a fost dezaprobata de Hristos sau de Sfintii Apostoli" – Nici inchinarea la ele nu a fost promovata.

„15.Atat mantuitorul cat si Sfintii Apostoli au cinstit si s-au inchinat in templu inaintea acestor chipuri facute de maini omenesti(Marcu 11, 7; Fapte 24, 11 s.a)" – S-au inchinat inaintea lui Dumezeu. Iar, din pacate, se vorbeste din auzite, nu pe textul biblic. Fii atent ce zice Marcu 11:7 – „Şi au adus mânzul la Iisus şi şi-au pus hainele pe el şi Iisus a şezut pe el." . Si spune-mi si unde Fapte 24:11 vorbeste despre inchinarea la icoane si nu la Dumnezeu: „Tu poţi să afli că nu sunt mai mult decât douăsprezece zile de când m-am suit la Ierusalim ca să mă închin."

„16.In NT inchinare la idoli este oprita cu anatema, iar inchinarea la sfintele icoane nicidecum, nefiind totuna cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe cand icoana este numai o inchipuire, a carei cinste trece la chipul cel dintai, adica cel zugravit pe ea:fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfant" – Gresit. Inchinarea la icoane este interzisa, vezi pasajul din Romani 1:23-25. Acolo gasesti ca „au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea (gr. Eikōn – icoana) chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor."

„17.Istoria Sfintei Traditii si practica de totdeauna a Bisericii, arata ca de la inceputul Bisericii si pana astazi, sfintele icoane au fost cinstite si venerate." – Cum spuneam, imaginea a avut locul si importanta ei – dpv pedagogic. Nicaieri nu gasim ca primii crestini au practicat inchinarea la icoana.

Acum, gandind liber si folosindu-ne creierul din dotare, de ce ne-am dori o poarta catre Dumnezeu cand Duhul lui este pus in noi atunci cand credem si ni se spune sa ne inchinam in duh si in adevar? Stii care este problema? Faptul ca 99, 9% dintre cei care se numesc crestini (unii chiar preoti) inghit pe nemestecate si nu pun in viata lor mana sa isi studieze cartea de capatai, Biblia. Numai asa poti ajunge la confuzii atat de ridicole si explicatii puerile ca cele de mai sus. „Sectarul"? Bah, mai bine sectar dpv al celor ce habar nu au ce le cere Dumnezeu, decat ignorant si traind in pacat...

| martzian a răspuns (pentru U2lrish):

De unde ai tras concluzia ca primii crestini (toti) se inchinau la imaginile descoperite? Care era rolul lor? Si unde gasesti in Biblie practica "identificarii cu icoana"?

Apropo, practica nu era necunoscuta in timpul lui Pavel, care scrie "„ Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea (asemanare, icoana, gr. eikōn) chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor. De aceea Dumnezeu i-a dat necurăţiei, după poftele inimilor lor, ca să-şi pângărească trupurile lor între ei, ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună şi s-au închinat şi au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!" (Romani 1:23-25)

Faptul ca au fost si oameni care au facut-o nu inseamna ca tu instuti trebuie sa o faci, mai ales daca Biblia o incrimineaza!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Nu am cunostinta ca ar fi gresit, mai ales ca face parte din drepta credinta ortodoxa. Acesta a purtat intens discutii cu sectarii.

Citeste cartea sa "Calauza in credinta ortodoxa", capitolul 8 care trateaza multe pagini despre icoane.Se prezinta sub forma de dialog cu un sectar. Sper ca o sa gasesti cartea.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Nu am chef sa ma bag in discutii, care oricum nu o sa duca la nici un capat.trebuie sa te convingi tu singur.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Http://ebookbrowse.com/......d231747210

Aici gasesti cartea in format PDF.Vezi pagina 189. Dezbatere sectar, parintele Cleopa.

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Prietene, nu mai inghiti pe nemestecate! Fa si tu ca si crestinii din Berea. Dupa ce citesti prostii din astea, verifica daca sunt adevarate! Ca de aia va acuza lumea de "crede si nu cerceta"...

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Eu am pornit de la lecturile sugerate de tine. Dar am mai citit si Biblia pe langa...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Adica pagina 94 in format PDF (sunt 2 pagini pe o pagina PDF). Cartea trateaza orice ratacire sectara.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Biblia este inteleasa numai de cei luminati de Duhul Sfant, asa cum au fost Sf. Apostoli si mai apoi Sf.Parinti,cum ar fi Vasile cel mare, Ioan Gura de Aur etc.PArintele Cleopa nu face decat sa reia cuvintele acestora,desi pe atunci nu erau secte,insa dainuiau alte erezii.

P.S: acest om probabil,la anii respectabili pe care i-a avut, nu se poate conidera, ca era mai "redus" mintal ca tine; desigur, e mai usor sa zici ca astea-s prostii si tu sa stai in continuare cu Biblia sub brat fara sa intelegi nimic, fiind intunecat de diavol; cand ma gandesc ca aceste secte neoprotestante au aparut prin 1900 ma apuca rasul... ne invata ei ca am gresit timp de 1900 de ani.

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu-i asa ca e mai usor sa te ascunzi in spatele unor scrieri de acest gen decat sa recunosti ca nu ai pus mana sa citesti?

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Discutia cu "sectarul" e o inventie ridicola. In plus, parintele NU CITEA BIBLIA asa cum il invata pe asta micu (sectaru) sau o cita din memorie si din auzite de pe la altii. Pentru ca este intr-o eroare grava aproape la fiecare paragraf si indica lipsa oricarei intelegeri asupra istoriei poporului evreu si a contextului. Uite, mergi la pagina 198 si vezi, acolo unde ii reproseaza "sectarului" ca nu citeste Biblia cu atentie, ca da un citat din 2 Regi 12:20 - care e cu totul altceva decat in Biblie. Apropo, tu de aia nu citesti, ca sa vezi daca ti se vand sau nu gogosi, ca ti s-a spus ca numai cei luminati pot pricepe?

Prietene, se pare ca tu NU ai citit raspunsul meu sau il scanezi pe diagonala. Versetele preotului NU demonstreaza nimic. Ia Biblia si convinge-ma ca mint, iar daca nu scuteste-ne cu aberatiile! Sa nu mai zic ca biserica ortidoxa nu se asociaza (cel putin nu oficial) cu miscarea ilegala din care visezi ca faci parte... Nu are nici o legatura practica biblica cu fascismul vostru!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

laughing.Pai bine, ma, de aia ne certam acum cateva zile care e Biblia buna.N-ai fost pe aici? Biblia sectarilor are carente uneor destul de MARI. Biblia ortodoxa= tradusa de la Biblia originala din limba greaca alacatuita la Sinoadele Ecumenice

P.S : 2 Regi, 12:20 :"Atunci David s-a sculat de la pamant, s-a spalat, s-a uns si si-a schimbat hainele si s-a dus in in casa Domnului si s-a rugat.Intorcandu-se apoi acasa, a cerut sa i se dea paine si a mancat" -Biblia ortodoxa

"Slujitorii lui sau rasculat, au facut o uneltire si au lovit pe Ioas in casa lui Milo, care este la pogorasul de la Sila" -Biblia Cornilescu(ortodox anatemizat)

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Biblia ortodoxa, cu VT original dupa Septuaginta :

Facerea
Iesirea
LEviticul
Numerii
Deuteronomul
Cartea lui Iosua Navi
Cartea Judecatorilor
Cartea Rut
Cartea intaia a Regilor
Cartea a doua a Regilor
Carte a treia a Regilor
Cartea intaia Paralipomena(intaia a Cronicilor)
Cartea a doua Paralipomena(a doua a Cronicilor)
Cartea intaia a lui Ezdra
Cartea lui Neemia( a doua Ezdra)
Cartea Esterei
Cartea lui Iov
Psalmii
Pildele lui Solomon
Ecclesiastul
Cantarea Cantarilor
Isaia
Ieremia
Plangerile lui Ieremia
Iezechiel
Daniel
Osea
Amos
Miheia
Ioil
Avdie
Iona
Naum
Avacum
Sofonie
Agheu
Zaharia
Maleahi
Cartea lui Tobit*
Cartea Iuditei*
Cartea lui Baruh*
Epistola lui Ieremia*
Cantarea celor 3 tineri*
Cartea a treia a lui Ezdra*
Cartea intelepciunii lui Solomon*
Cartea intelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah(Ecclesiastul)*
Istoria Susanei*
Istoria omorarii balaurului si a sfaramarii lui Bel*
Cartea intaia a Macabeilor*
Cartea a doua a Macabeilor*
Cartea a treia a Macabeilor*
Rugaciunea regelui Manase *

Cele insemnate cu * nu exista in biblia ortodoxa.

biblia Cornilescu VT -39 parti
Biblia ortodoxa VT-53 parti

Adevarul este destul de vizibil

| milan9 a răspuns:

Martzian ar face bine să mai apeleze şi la logică (măcar din bun-simţ) şi să lase la o parte propagarea cu orice preţ a doctrinei lui false.

În Romani 1, 23-24, Apostolul Pavel se referă acolo la poporul păgân al grecilor, cei care se închinau STATUILOR, ZEITĂŢILOR PANTEONULUI GECESC, nicidecum lui Dumnezeu, indiferent de formă. Aceştia nu-L cunoşteau sub nici o formă pe Dumnezeul creştin!

Romani 1, 23 "Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor."
Romani 1, 24 "De aceea Dumnezeu i-a dat necurăţiei, după poftele inimilor lor, ca să-şi pângărească trupurile lor între ei"

Citatul nu are în vedere cinstirea lui Dumnezeu sau cultul folosirii icoanelor de către primele comunităţi creştine, ci se referea strict la GRECI- UN POPOR care CREDEA ÎN ZEI cu chip de CREATURA reprezentaţi prin statui:
- de om ("chipului omului celui stricăcios"- Romani 1, 23);
- cu chip de animale fantastice, cu aripi de pasăre (sfinxul era imaginat de greci ca având chip de femeie, aripi de pasăre, trup de câine, coadă de şarpe şi gheare de leu);
- sau chiar cu chip de şarpe: Amphisbaena (în mitologia greacă, un șarpe monstruos cu două capete) precum şi Glykon (zeitate cu înfățișare de șarpe al cărei cult a fost fondat de grecul Alexandru din Abonutichus) –"cu asemănarea chipului… târâtoarelor" Romani 1, 23);

Romani 1, 24 - "ca să-şi pângărească trupurile lor între ei" face referire tot la VECHII greci, CEI CARE ATUNCI ERAU PĂGÂNI şi care aveau păcatul greu al pederastismului sau al homosexualităţii!

| milan9 a răspuns:

ACEASTA ESTE IDOLATRIA la care făcea referire Sf. Ap. Pavel în În Romani 1, 23-24, MITOLOGIA GREACA cu oamenii şi animalele ireale TRANSFORMATE ÎN ZEI:

• CERBER: caine cu 3 capete, paznic al infernului, coada de sarpe, serpi agresivi pe spate.
• ECHIDNA: jumatate vipera, jumatate om.
• GRIFON: monstru cu trup leonin cu cap si aripi de vultur
• HARPII: monstrii feminini. Femei batrane cu corp de pasare. Rapeau sufeletele mortilor.
• HIMERA: monstru tricefal cu cap de leu, capra, sarpe sau de balaur.
• PHOENIX: pasare alegorica ce renastea din propria cenusa
• TYPHON: monstru cu 100 de capete si serpi pe trup.

• AFRODITA: zeita iubirii, a frumusetii, sotia lui HEFAISTOS. Principalul amant: ARES. Simboluri: sceptrul şi porumbeii.
• APOLLO: zeul muzicii si al sagetilor, al luminii si al adevarului. Asociat cu soarele. Cel mai frumos
dintre zei. Fiul lui ZEUS. Simboluri: arcul, lira si laurul.
• ARES: zeul razboiului si varsarii de sange. Fratele ATENEI si fiul lui ZEUS. Simboluri: vulturii, cainii
si sulita.
• ARTEMIS: zeita vanatorii si a salbaticiunilor. Protectoarea virginelor. Asociata cu luna. Frate geaman:
APOLLO. Este zeita casta. Simboluri: arcul si caprioara.
• ATHENA: zeita intelepciunii, a razboiului si mestesugurilor. Sora lui ARES si fiica lui ZEUS. Cea mai
inteleapta dintre zei. Simboluri: egida, bufnita, maslinul.
• DEMETRA: zeita fertilitatii, a graului si holdelor. Fiica lui CRONOS si al RHEEI, sora lui ZEUS.
Simboluri: sceptrul, torta si cornul.
• DIONYSOS: zeul petrecerii, vinului si betiei. Simboluri: strugurii, iedera si tirsul.
• HADES: zeul infernului, focului. Fiul lui CRONOS si RHEEI. Cand s-a facut impartirea Universului,
lui ZEUS i-a revenit cerul, lui POSEIDON marea si lui HADES infernul. Simbolul: sabia.
• HEFAISTOS: zeul pamantului si al metalului. Frati: ACHILLES, ZEUS, HADES, POSEIDON,
HELIOS. Simbolul: toporul si securea.
• HERA: zeita casatoriei, sotia lui ZEUS. Apare cu pene de paun. Simboluri: sceptrul, diadema, paunul.
• HERMES: zeul zborului, hotilor si comerului, mesagerul zeilor. Inventeaza LIRA din carapacea unei
broaste testoase. Simboluri: caduceul, incaltamintea inaripata.
• HESTIA: zeita caminului si a vatrei. Simbol: vatra.
• POSEIDON: zeul apelor, cailor si cutremurelor. Creeaza caii din spuma marii. Simboluri: trident, cal,
taur, spuma marii.
• ZEUS: Stapanul zeilor. Fiul lui CRONOS. Zeul cerului si traznetelor. Fratele lui
POSEIDON, HELIOS, HEFAISTOS si HADES. Sotul lui HERA. Simboluri: fulgerele, uliul si stejarul.
• SELENE: zeita luna. Chemata in Olimp de catre ZEUS. Martora la toate cat este noapte.
• MAIA: mama lui Hermes, casataorita cu ZEUS.
• LETO: casatorita cu ZEUS, doi copii: APOLLO si ARTEMIS.
• HEBE: zeita tineretii. Fiica lui ZEUS si a HEREI. Ea turna nectar zeilor. Casatorita cu HERACLE.
• GANYMEDES: zeul vesnic tanar. Inviat de ZEUS in Olimp si a devenit paharnicul lui.
• ZEII PRIMORDIALI
• AETHER: zeita aerului pur superior, al spatiului si al Raiului
• HAOS: zeita asexuata a vidului
• CRONOS: zeul timpului eternwww.cartiaz.ro – Carti si articole online de la A la Z
• EREBUS: zeul umbrelor si intunericului
• GAIA: zeita pamantului, mama lui URANUS
• HEMERA: zeita zilei
• NYX: zeita noptii
• TARTARUS: locul cel mai adanc al lumii lui HADES
• URANUS: zeul cerului si tatal TITANILOR. Ii trimite pe ciclopi in lumea subterana pentru. ca nu ii erau pe
plac.
• TITANII
• THEMIS: zeita dreptatii. Poarta balanta dreptatii
• CRONOS: liderul titanilor si tatal zeilor Olimpieni. Isi manca copiii.
• PROMETEU: a adus focul muritorilor. Inlantuit pe o stanca si chinuit de vulturul lui ZEUS. Dupa mii si
mii de ani eliberat de HERACLE.
• ATLAS: pedepsit sa pandeasca pomul cu merele de aur si sa tina cerul. Fiul lui LAPETUS si
CLYMENE
• OCEANUS: personificarea oceanului Atlantic. Tatal oceanidelor.
• TETHYS: zeita apelor, zeita titanida. Parinti: GEEA si URANUS. Sot: OCEANUS.
• KOIOS: aruncat in TARTAR de catre ZEUS.
• PHOEBE: asociata cu luna
• HYPERION: fiul lui URANUS si a GEEI.
• THEIA: a dat nastere lui HELIOS (soarele), SELENE (luna) si EOS (zorii)
• IAPETUS
• KRIOS
• MNEMOSYNE: din unirea ei cu ZEUS s-au nascut cele 9 muze. Este personificarea memoriei.
• RHEA: casatorita cu titanul CRONOS, 6 copii: DEMETER, HADES, HERA, HESTIA, POSEIDON,
ZEUS. ZEUS a fost singurul care a scapat de mania tataului si cel care l-a si detronat.
• CEI CU 100 DE BRATE (HECATONCHIRE)
• creaturi oribile cu 100 de brate. Toate fiind copiii lui URANUS cu GEEA. Acestia sunt aruncati din
scarba de URANUS in TARTARUS (cea mai joasa regiune a lumii) fiind lasati acolo de CRONOS dar
apoi salvati de ZEUS.
• Hecantochiri: BRIAREUS, GYGES, COTTUS
• CICLOPII
• creaturi oribile cu un singur ochi. Copiii lui URANUS cu GHEEA.Acestia sunt aruncati din scarba de
URANUS in TARTARUS (cea mai joasa regiune a lumii) fiind lasati acolo de CRONOS dar apoi salvati
de ZEUS.
• Ciclopi: ARGES, BRONTES, STEROPES, POLIFEM, ANTEU
• ZEII RAURILOR
• ACHELOUS: zeul fluviului cu acelasi nume. Cel mai mare dintre alti 3000 de frati-rauri. Parintele
sirenelor.
• ACHERON: raul tristetii (durerii). Descris in POEMELE HOMERICE.
• ALPHEUS: zeul apei cu acelasi nume care izvora din ARCADIA si se varsa in mare.
• ASOPUS: numele a 5 rauri diferite din Grecia si Turcia
• CLADEUS
• PENEUS
• STYX: cel mai respectat rau de zei.
• NIMFE
• ADRASTEIA: hranitoare a lui ZEUS
• CLYTIE: transformata intr-o planta numita heliotropium (floarea-soarelui)www.cartiaz.ro – Carti si articole online de la A la Z
• CRATAEIS: nimfa din Odiseea lui HOMER.
• DAPHNE: face parte din ceata de vanatoare a zeitei ARTEMIS. Metamorfizata in dafin.
• DRIADE: nimfe ale copacilor (stejari)
• HAMADRIADE: parte integrala a copacilor
• METOPE
• NAIADE: nimfe ale apelor dulci
• NEREIDE: nimfe ale marii Mediteraneene
• OCEANIDELE: nimfe ale oceanelor
• OREADE: nimfe ale muntilor, vailor.
• GIGANTII
• AGRIUS
• ALOADAE
• ORION: vanator gigant
• ANTAEUS: extrem de puternic. Invins de HERCULE.
• ARGUS: gigant cu 100 de ochi
• EROI
• AHILE
• ENEA: a participat la razboiul troian
• HERACLE: cea mai cunoscuta poveste: Cele 12 munci (Dodecathlos). L-a eliberat pe PROMETEU
• ODISEU: regele ITHACAI, Casatorit cu PENELOPA.
• PERSEU: origine argiana
• TEZEU: l-a ucis pe MINOTAUR
• HERACLIZI
• copiii lui HERACLES si DEIANIRA
• HYLLUS: a fost la punerea lui HERACLES pe rug
• MACARIA: jertfita dupa moartea eroului
• FIINTE MITOLOGICE
• AMFISBENA: sarpe monstruos cu 2 capete. Nascuta din sangele gorgonei MEDUSA.
• GORGONE:
• MEDUSA: monstru feminin htonic. Cei care o priveau se prefaceau in stana de piatra. Decapitata de
PERSEU.
• STHENO: nemuritoare
• EURYALE: putea preschimba pe oricine in piatra. Nemuritoare.
• GRAIELE: fiicele lui PHORCYS si CETO. Par grizonat, au un ochi si un dinte pe care le impart intre ele.
Numele lor: ENYO (oroare), DEINO (groaza), PEMPHREDO (alarma).
• HORE: divinitati care vegheau asupra ordinii din natura si societate. Trei la numar: EUNOMIA (disciplina),
DICE (dreptatea) si IRENE (pacea)
• MOIRELE: calauzeau destinele omenesti. Numite si torcatoarele (una torcea, alta depana iar a 3-a curma firul
vietii muritorilor). In mitologia romana ele purtau numele de PARCE. www.cartiaz.ro – Carti si articole online de la A la Z
• CLOTHOS: torcea firul vietii din fusul sau
• LACHESIS: decidea durata vietii fiecarei fiinte
• ATROPOS: taia firul vietii unui om.
• MUZELE:
• CALLIOPE: muza muzicii, cantecului, dansului, elocventei. cea mai inteleapta dintre muze.
• CLIO: muza a istoriei
• ERATO: muza a poeziei erotice. Reprezentata cu o lira in mana, inconjurata de trandafiri si mirt.
• EUTERPE: muza poeziei lirice
• MELPOMENE: muza tragediei
• POLYHYMNIA: muza imnurilor de slava
• TERPSSICHORE: muza dansului si a cantecului coral
• THALIA: muza comediei
• URANIA: muza astronomiei reprezentata ca o adolescenta. Singura muza cu sanii dezveliti ce tinea in
mana un glob ceresc.

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Biblia este una. Legionare, nu-mi spune ca, desi nu o citesti, stii ce vorbesti. Traducerea Cornilescu este facuta de un preot ortodox, care a demascat erorile. Asta clar ca nu a convenit nimanui. C'mon...

In alta ordine de idei, nu-mi amintesc ca biserica sa fi luat oficial pozitie in favoarea legiunii. A, ca sunt si dezaxati, e altceva. Principiile si practicile voastre NU sunt ortodoxe! Asa ca nu te bate cu caramida in piept. OK, luam versetul asa, ce demonstreaza din rationamentul incriminat? Imi zici? Iti spun eu: e pe langa.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Prietene, martzian a mers pe logica voastra. Care dintre pasajele popii de mai sus se refera direct la inchinarea la icoane? NICI UNUL! Ce nu iti convine? Apoi, te trimit din nou la discutia deja avuta cu tine pe tema asta. Iar te sucesti, sau ai informatii noi? Pana una alta, ne vom opri la NICI O ASEMENARARE LA CARE SA TE INCHINI. Mai clar de atat nu se poate.

PS: am vazut icoane cu "Dumnezeu Tatal" reprezentat ca un batranel nevolnic cu barba. Ce parere ai de ele? Nu le poti include la explicatia data? Apoi, apelezi la context DOAR cand iti convine? Daca Pavel vroia sa schimbe ceva la pasajul din lege, stipula clar. Pana una alta avem NU la icoane, e acolo, in Biblia "ortodoxa".

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Hai sa o luam invers, ca nu are rost sa ne certam. Am trecut prin versetele date de discutia cu "sectarul". Am vazut ca nici unul nu vorbeste despre incurajarea practicii la icoane. Dar, ca sa fim corecti, spune-mi cu ce este gresit, dpv biblic, refuzul de a te inchina la icoane. Spune-mi cu ce gresesc daca aleg inchinarea directa. Si te rog, nu ma lua cu citate din oameni care nu-si inteleg ei insisi Biblia. Vino cu o baza biblica.

Multumesc!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Scuze:cele cu * nu exista ain Biblia Cornilescu.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Cand te simti incoltit, ataci rau. Cornilescu a tradus VT dupa Textul Masoretic al evreilor, realizat dupa 800 d.HR.S-a constatat ca acestia au sters versetele care faceau referire la venirea lui Mesia.Biblia Ortodoxa compusa de primele Sfinte Sinoade a fost tradusa dupa Septuaginta, inainte cu 300 .i.Hr.

Biblia Cornilescu, pe langa ce-am zis mai sus, are lipsuri dupa cum ti-am aratat si a schimbat numele capitolelor din VT.

Ca fapt divvers, ce secta esti? Sectele neoprotestante au aparut dupa 1600 incepand cu cea baptista.Nu aveti nici o legatura cu Sfintii Apostoli din primele veacuri.Negati Sf.Sinoade,negati tot. Distructiv!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Http://www.crestinortodox.ro/......24774.html

Textul Masoretic este utilizat ca baza pentru traducerile din Vechiul Testament, in special de catre Bibliile protestante si, incepand cu anul 1943, si de catre unele Biblii catolice. Desi, in numerotarea cartilor canonice ale Vechiului Testament, traditia romano-catolica s-a folosit in special de Vulgata (latina), care urmeaza Septuaginta (greaca), incepand cu Conciliul II Vatican insa, ea s-a apropiat mai mult de Textul Masoretic (ebraica).

Pentru scrierile Vechiului Testament, Biserica Ortodoxa foloseste ca baza Septuaginta, cu mult mai vrednica de crezare decat Textul Masoretic, fara a-l trece insa cu privirea nici pe acesta din urma. El merita cercetat, in paralel, deoarece sunt locuri in care profetiile mesianice sunt mai clare decat in Septuaginta.

Exista insa multe diferente intre Septuaginta (greaca) si Textul Masoretic (ebraica). Astfel, Textul Masoretic nu contine urmatoarele carti: "I Ezdra", "Rugaciunea lui Manase", "Tobit", "Iudita", o parte din "Estera", "Intelepciunea lui Solomon", "Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah" (Ecleziasticul), "Baruh", "Epistola lui Ieremia" (adica "Cantarea celor trei tineri", "Susana" si "Istoria omorarii balaurului"), "Psalmul 151" si cele patru carti ale "Macabeilor".

Intre cartile din Septuaginta si cele din Textul Masoretic exista si multe diferente interne. In cartile din Septuaginta se simte un accent hristologic, aspect radical si voit evitat in scrierile Textului Masoretic, alcatuite de masoreti evrei (anti-crestini). Acesta este si unul dintre motivele pentru care Apostolii au folosit Septuaginta.

Manuscrisele de la Marea Moarta cuprind mai multe exemplare ale Vechiului Testament, unele folosite in vremea Mantuitorului, iar altele cu mult mai vechi. Datorita acestor descoperiri s-au observat puternice asemanari intre Septuaginta si textele ebraice pre-masoretice (originale). Mai multi savanti au ajuns la concluzia ca "multe texte ebraice (pastrate pana astazi) constituie textul de baza pentru traducerile din Septuaginta", lucru ce arata ca "traducerile din Septuaginta sunt intr-adevar de incredere", astfel acordandu-se "o autoritate noua traducerilor grecesti, in fata textului masoretic".

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Deci.C'mon,ereticus.

| milan9 a răspuns (pentru martzian):

Hai să vezi unde-i neînţelegerea dintre noi... ASEMĂNAREA stipulată în legea evreilor SE REFERĂ LA LUCRURI, la creaţie, NU LA DUMNEZEU!

Iată:
"nici un fel de asemănare a nici unui LUCRU din câte sunt în cer, sus (cultul SOARELELUI - BINECUNOSCUT atunci în rel. egiptenilor, sau diferite zeităţi cu aripi şi chip de păsări), şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!" - Ieşire 20

sau,
"Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului OMULUI CELUI STRICĂCIOS ŞI AL PĂSĂRILOR şi al CELOR CU PATRU PICIOARE şi AL TÂRÂTOARELOR."- Romani 1, 23;

Dacă soţia ta sărută şi strange în braţe (simbolic) o fotografie cu un alt bărbat simpatizat, sau cu mai ştiu ce "creatură", atunci tu intri la idei şi ai toate motivele să fii "deranjat", şi i-ai da şi tu atunci "a doua poruncă"! happy
Dar dacă fotografia "strânsă în braţe" este a ta (în lipsa ta, desigur), nu ai fi tu ridicol sau exagerat să ridici un scandal din cauza asta în casă?

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Cand te simti incoltit, ataci rau." - Nu as spune asta. Dar la golanisme nu poti raspunde cu binisorul. Trebuie sa incetezi sa mai traiesti in trecut. Legiunea nu mai e...

Departe de mine sa intru intr-o discutie deja purtata, cea legata de traduceri. Acesta este motivul principal pentru are am folosit versetele oferite de tine - cele din Biblia ortodoxa.

"Biblia Cornilescu, pe langa ce-am zis mai sus, are lipsuri dupa cum ti-am aratat si a schimbat numele capitolelor din VT." - Biblia Cornilescu nu este perfecta. Eu insumi folosesc o traducere mai noua si, cand am dubii, merg la textele in original. Dar este o traducere net superioara celei ortodoxe.

"Ca fapt divvers, ce secta esti? " - Nu ma consider parte a unei secte. Diferenta dintre noi este ca eu nu iau de bun ce imi baga pe cat popi pusi pe capatuiala. NU am intalnit crestin ortodox care sa citeasca Biblia si sa nu ramana surprins de problemele din invatatura primita.

PS: Te sfatuiesc sa nu mergi mai departe cu jignirile. Discriminarea religioasa este un delict grav si online-ul este spatiu public. S-ar putea sa te trezesti pus la punct intr-o buna zi. Iar daca tot o faci, ai bunul simt si nu te mai ascunde in spatele unui nickname!