| Electrizatu a întrebat:

Cine stie versete impotriva inchinarii la icoane?
Sa nu se foloseasca denumirea chip cioplit, sa fie cat mai clar si sa verificati si in biblia ortodoxa deoarece schimba traducerea in favoarea lor

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

"Dacă soţia ta sărută şi strange în braţe (simbolic) o fotografie cu un alt bărbat simpatizat, sau cu mai ştiu ce "creatură", atunci tu intri la idei şi ai toate motivele să fii "deranjat", şi i-ai da şi tu atunci "a doua poruncă" - Imi place ca incerci ilustratii, dar sunt nefericit alese. Dragule, m-ar deranja ca sotia sa stea in aceeasi camera cu mine si sa vorbeasca cu o poza... big grin Dumnezeu este pretutindeni

116 răspunsuri:
| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Este alegerea ta sa crezi asta. Eu te sfatuiesc totusi sa pui mana si sa citesti pentru tine. S-ar putea sa ai surprize. In plus "dupa roadele lor ii veti cunoaste", spune Biblia.

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Spune si tu, cat de credibil poti fi cu pasajul asta luat cu cut and paste? Tu iei de bun ce spune o singura parte, fara sa te informezi?

Textul tau e furat (pentru ca nu dai sursa) de aici:
http://www.crestinortodox.ro/......24774.html
http://ro.orthodoxwiki.org/Septuaginta

| milan9 a răspuns (pentru martzian):

Dacă tu pleci într-un loc departe, în război să spunem, iar soţia ta nu vrea să rămână cu nici o fotografie de-a ta, bineînţeles că nu o să creezi o mare ceartă din cauza asta (presupunând că are motivele ei) nu o să te superi foarte mult pe ea, nu o să dai divorţ din cauza asta, DAR, şi se va părea totuşi ciudat că refuză un mijloc de "apropiere" ("un fel" de apropiere, simbolică, afectivă, un pretext meditativ, ceva asemănător)…

Un alt aspect în afara "neutralităţii" faţă de icoane ca simboluri, îl reprezintă faptul că nici nu poţi să tratezi cu necinste un "mijloc" devenit symbol. Nu poţi spre exemplu să faci orice cu hârtia revistei care are chipuri ale Mântuitorului, Maicii Sale, ale apostolilor, etc…

o seară bună,

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

"Spune-mi cu ce gresesc daca aleg inchinarea directa. Si te rog, nu ma lua cu citate din oameni care nu-si inteleg ei insisi Biblia. Vino cu o baza biblica."

Nu ai intrat in comuniune cu Dumnezeu fiind eretic, care apartine de cine stie ce secta. Ai fi avut curajul sa-l combati pe "boul "asta de Cleopa daca mai era in viata? Oricum, mai exista unul care mai este inca in viat, parintele Justin Parvu, de la manastirea Petru Voda.Fi sigur ca daca o sa auda, ca vrei sa te bati pe dogmatica, sa-i zici ca ortodoxia este o erezie si alte aberatii, fii sigur ca s-ar putea sa intri in discutie(asta deorece, este cam din aceeasi generatie ca si Cleopa "asta' )

P.S: sa fim sinceri acuma..trebuie sa fi ipocrit ca sa nu recunosti ca te-ai despartit de Biserica romano-catolica, si ati deviat rau de tot

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Vezi ca in mesajul meu, sus de tot, imediat ce am aflat de site si am citit, am pus site-ul. Probabil, ca nu ai vazut bine.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Oricum,observi si tu cu ochii tai, diferentele destul de mari, intre Biblia protestanta(inclusiv cea Cornilescu) si Septuaginta.Septuaginta este aproape asemanatoare doar cu versiunea romano-catolica.

Aceasta discutie a deviat deorece ai zis ca Cleopa a citat ceva, ce in Biblia ta eretica nu este.Ei bine dupa cum vezi s-ar putea sa existe.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Martzian, chiar dacă tu exişti, şi fiinţial şi telepatic, soţia ta, în lipsa ta va simţi validitatea dictonului "ochii care nu se văd se unită".

Nu este vreo nouă descoperire faptul că Dumnezeu este pretutindeni, DAR, întotdeauna, sunt contexte (rugăciunea, cântarea, biserica ca şi loc special, meditaţia, imaginea - exploatată intens de toate cultele, smirna şi tâmâia, etc...) care INTENSIFICĂ SENTIMENTUL RELIGIOS, şi acest lucru este valabil (iar cele enumerate rămân în continuare folosite) chair dacă, DUMNEZEU ESTE PRETUTINDENI...

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cut&Paste... Vaaai! big grin

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pai eu din Biblia Ortodoxa iti arat ca te inseli. Asa ca nu e nevoie sa te agiti. happy

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Probabil ca nu ai vazut ca mesajul nu ti se adresa. Si ca in el ceream baza biblica. Pe care nu o ai pentru ca tu, pe cat ai gura de mare pe atata habar nu ai de ce scrie in Biblie - indiferent la care traducere ne referim.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

"Martzian, chiar dacă tu exişti, şi fiinţial şi telepatic, soţia ta, în lipsa ta va simţi validitatea dictonului "ochii care nu se văd se unită". " - Crezi ca ma va tine bine mai bine cu poza altuia in mana? Pentru ca icoana NU iti da garantia ca Dumnezeu Tatal asa arata, ca un mos cu barba. De fapt sunt biserici cu Becali si fam. Ceausescu ca sfinti (sau erau, poate au gasit alte modele). Intram intr-o alta discutie, inchinarea la om. Si asta e faina. Icoanele, cele mai multe, NU promoveaza inchinarea la Dumnezeu ci la sfinti, oameni care au refuzat inchinarea in timp ce traiau.

Intensificarea sentimentului religios? Tu te uiti in jur prietene? In ce tara traiesti? Cati preoti practicanti stii? Cati crestini ortodocsi practicanti? Hai sa nu fim naivi, roadele indica altceva - o mare inselatorie...

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Vezi ca in mesajul meu, sus de tot, imediat ce am aflat de site si am citit, am pus site-ul." - E bine ca macar te-am invatat ceva. Sa nu-ti mai insusesti munca altora. Imediat ce l-ai vazut? Pai asta e un text care se plimba psihotic pe toate site-urile.

"Probabil, ca nu ai vazut bine." - Crezi ca "sectarii" nu vad? happy

| martzian a răspuns (pentru milan9):

"Dar tu în secta ta, când le faci educaţie purandeilor tăi, aşa-i că te foloseşti de "forme", de imagini, de filme, de reviste? Sau dai dovadă de suficientă falsitate încât să nu recunoşti?" - Tot la biserica ai invatat sa vorbesti astfel? Cum poti vorbi de o "secta" numind astfel confesiuni cu care Biserica Ortodoxa a inceput sa colaboreze?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica NU promoveaza inchinarea la sfinti, ci DOAR cinstirea acestora, şi până şi ultima bătrână din Biserică ştie cine este Dumnezeu şi cine este creatura. Şi dacă ea acceptă ca fiii sau nepoţii ei să o cinstească, să o respecte, ea ştie că nu devine un dumnezeu pentru ei. Să nu fim ridicoli!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos este singura Persoană a Sfântei Treimi (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh) care poate fi reprezentată în sens propriu, pentru că El Însuşi S-a făcut văzut prin Întrupare. Dacă există excepţii în privinţa acestui lucru, sunt fie exagerări ale pictorilor, fie nerespectări ale canoanelor, fie au doar valoare simbolică, dar sunt excepţii.

Aşa cum în fiecare cult creştin există "imagini" ale lui Hristos, iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect, la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Cinstirea icoanelor nu prezintă nici o problemă atât timp cât, lemnului icoanei nu-i dai "personalitate", în afara legăturii de a-L "reprezenta" pe Hristos, spre exemplu, de a aminti Persoana Sa!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru milan9):

Nu are nici un rost! I-am dat formatul PDF, i-am dat conversatia intreaga al sectarului cu parintele Cleopa( in care apar intrebarile de baza ale sectarilor si raspunsul parintelui).L-am intrebat ce secta este! Nu zici nici pas! Nu recunoaste istoria bisericii, si nu au continuitate apostolica. Punct.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Ti-am mai spus: citeste documentele de capatai ale BOR, ti-am mai dat link-ul, nu ma acuza pe mine... Din pacate nimeni nu stie clar ce crede in BOR. Fiecare cu teologia lui. Ce parere ai de faza cu Sergiu Nicolaescu si de refuzul slujbei din cauza incinerarii? Dar de faptul ca preotii intrebati nu au stiut sa spuna de ce, dand vina pe sefi? Dar de faptul ca Adrian Pop, zis Japo-Mic, fiul interlopului Dan Grigore Dragoș (sinucigas) a avut parte de slujba? Eu propun sa incheiem subiectul. Inca o data, Biblia spune: dupa roadele lor ii veti cunoaste. Vom merge toti inaintea lui Dumnezeu la judecata, atunci vom da socoteala.

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Punct." - Poate imi arati in Sfanta Scriptura unde este deosebirea intre "biserici" si faptul ca o "biserica" e mai buna decat alta. Eu nu am gasit decat relatie personala cu Hristos si trupul Acestuia - format din fiecare dintre noi. Doar ca cei care ucid (vezi legionarii) nu se pot asocia unei legi a harului.

"L-am intrebat ce secta este!" - NU am cum sa iti raspund la asta, pentru ca Biserica NU este o secta. Doar pentru ca aleg sa traiesc conform Bibliei nu pot fi catalogat astfel.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

"Hristos este singura Persoană a Sfântei Treimi (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh) care poate fi reprezentată în sens propriu, pentru că El Însuşi S-a făcut văzut prin Întrupare. " - OK, accept explicatia. Dar, avand in vedere ca "poza" e a altcuiva, pica ideea asta de imagine care ma duce cu gandul la persoana iubita. Pentru ca ma uit la Grigore si nu pot sa il vad pe Isus... Dar, iata ca ai identificat o problema: reprezentarea Tatalui si Duhului Sfant. Mergi in 2-3 biserici si uita-te cu atentie pe pereti...

"Dacă există excepţii în privinţa acestui lucru, sunt fie exagerări ale pictorilor, fie nerespectări ale canoanelor, fie au doar valoare simbolică, dar sunt excepţii. " - Nu ai vazut pana acum reprezentari ale Tatalui? Sunt nenumarate, din nefericire: http://saccsiv.files.wordpress.com/2012/01/sfantatreime.jpg
http://3.bp.blogspot.com/......me%2B2.jpg
http://www.onlinearts.ro/images/dumnezeu-tatal.jpg

| martzian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tu ai idee cand se scrie "fi" si cand "fii" sau vi se interzice orice fel de lectura? Ca mi se pare deja amuzant sa imi vorbesti despre istoria bisericii fara sa stii sa scrii si despre traduceri ale Bibliei fara cea mai mica baza in greaca si ebraica...

"Nu ai intrat in comuniune cu Dumnezeu fiind eretic, care apartine de cine stie ce secta." - Unde ai citit in Biblie despre sectari si eretici si cum se definesc ei? Da-mi citatele din traducerea ortodoxa. Si apoi fa conexiunea cu mine. Unde este interdictia comuniunii cu Dumnezeu pentru cei care isi citesc singuri Biblia si aleg sa asculte de ea?

"Ai fi avut curajul sa-l combati pe "boul "asta de Cleopa daca mai era in viata?" - Ma mir ca vorbesti in modul acesta despre parintele Cleopa. Cuvantul mizerabil iti apartine. Eu il respect, desi nu sunt de acord cu toate parerile lui. Omul nu era rau intentionat, din contra - cred ca era un om sincer, dar, la fel, educat de o masina de propaganda pseudo-ortodoxa. Asta cred.

| Electrizatu explică (pentru RisenLight):

Nu sunt ateu, eu sunt penticostal.Si nu mi-e lene.Dar toate argumentele pe care le-am gasit eu in biblie au fost respinse cu ajutorul unor aberatii de catre ortodoxi

| Electrizatu explică:

Sincer,eu n-am stiut ca intrebarea mea va provoca atat de multe controverse, oricum martzian tu esti castigatorul, dar nu stiu care raspuns sa premiez big grin

| 0747282233 a răspuns (pentru milan9):

In primul rand pentru a te convinge ca exista verstete impotriva icoanelor citete Romani 1; 23 in al doila rand evreii nu se inchinau la chivot ci lui DUMNEZEU a carui prezenta era acolo dar ortodocsii saruta icoanele si se in china inaintea lor

| milan9 a răspuns (pentru 0747282233):

Mama lui de context, cate induceri in eroare poate sa cauzeze, din "neatentie", sau mai rau, din "rea vointa"... sad

În Romani 1, 23-24, Apostolul Pavel se referă acolo la poporul păgân al grecilor, cei care se închinau STATUILOR, ZEITĂŢILOR PANTEONULUI GECESC, nicidecum lui Dumnezeu, indiferent de formă. Aceştia nu-L cunoşteau sub nici o formă pe Dumnezeul creştin!

Romani 1, 23 "Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor."
Romani 1, 24 "De aceea Dumnezeu i-a dat necurăţiei, după poftele inimilor lor, ca să-şi pângărească trupurile lor între ei" (clar e vorba de greci şi de tendinţele lor pederaste).

| milan9 a răspuns (pentru 0747282233):

Citatul nu are în vedere cinstirea lui Dumnezeu sau cultul folosirii icoanelor de către primele comunităţi creştine, ci se referea strict la GRECI- UN POPOR care CREDEA ÎN ZEI cu chip de animale sau oameni, dar zei pâgâni în acelaşi timp:

- cu chip de animale fantastice, cu aripi de pasăre (sfinxul era imaginat de greci ca având chip de femeie, aripi de pasăre, trup de câine, coadă de şarpe şi gheare de leu);
- sau chiar cu chip de şarpe: Amphisbaena (în mitologia greacă, un șarpe monstruos cu două capete) precum şi Glykon (zeitate cu înfățișare de șarpe al cărei cult a fost fondat de grecul Alexandru din Abonutichus) –"cu asemănarea chipului… târâtoarelor" Romani 1, 23);

Romani 1, 24 - "ca să-şi pângărească trupurile lor între ei" face referire tot la VECHII greci, cei care ATUNCI erau păgâni şi care aveau păcatul greu al pederastismului sau al homosexualităţii!

| milan9 a răspuns (pentru 0747282233):

Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Fiecare cult creştin exploatează excesiv FUNCŢIA DE REPREZENTAREA A IMAGINII!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de a „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!