| anonim_4396 a întrebat:

Considerați că oamenii trebuie să cunoască Scriptura?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar ajuta la?

| Donsavas a răspuns:

Nu. Oamenii ar trebui să cunoască Codul Bunelor Maniere, Legislația, sa învețe cursuri de Prim Ajutor, cursuri de auto aparare, Etc. Orice altceva, care sa i foloseasca in viata de zi cu zi atât lui cat si oamenilor din jurul omului.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

De exemplu, martorii lui Iehova cunosc, studiază și predică Biblia, dar totuși se supun Legislației.

| Steregoi a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| Petrovic a răspuns:

Da, pentru că în Ea sunt scrise toate răspunsurile la întrebările noastre spirituale.

| Namaparissia a răspuns:

Nu detaliat, dar sa ai o idee.

| sasaomulsubtire a răspuns:

Categoric! Dar cea fara modificari facute de penticostali, adventisti, catolici, luterani sau alti eretici pentru a-si justifica modul de viata necrestinesc. Biblia cea ORTODOXA fratilor! Doar ea a ramas neschimbata de mai bine de 2 milenii!

| doctorandus a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Ntz... daca gasesti tu o Biblie neschimbata de doua mii de ani, de zece ori greutatea ei in aur ar fi o plata prea mica.

| anonim_4396 explică (pentru sasaomulsubtire):

Numele lui Dumnezeu a fost scos din Biblia ortodoxă, deci a fost modificată.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai sictir, mincinosule! Martorii lui satana isi lasa copiii sa moara refuzand transfuziile de sange! Iehovistii sunt satanisti!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Biblia ORTODOXA a ramas neschimbata de mai bine de 2 milenii?!
Daca urmati biblia si pe D-zeu fara modificari atunci de ce consumati porc si iepure, de ce va duceti sa va spovedeasca preotul de pacate cand doar D-zeu poate ierta pacatele, de ce va inchinati la icoane care sunt precum idolii, fara viata sau suflet, de ce va inchinati la ele cand Isus a spus ca trebuie sa ne inchinam doar Tatalui, de ce numiti sfinti pe Petru, Andrei, Ioan, Nicolae, etc. cand este scris ca doar Dumnezeu e sfant. Lista poate continua la nesfarsit. Am aceeasi biblie ca tine, nu-i nimic schimbat fata de a ta, dar vad ca eu stiu sa citesc si sa descopar adevarul in timp ce tu asculti ce-ti zice preotul care va pacaleste ca sa va i-a banii! Biblia e aceeasi dar voi credeti doar ce vreti din ea!

| danut a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

A mai suferit si cea ortodoxa cateva mici schimbari, adica nenumarate.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

OIata un exemplu de Biblie modificata, cea pe care o sustii tu. Si eu nu consum decat peste.Si ce zici dumneata e din Vechiul Testament,daca intelegi diferenta. Restul argumentelor tale sunt cu un iz de razvratire. Ce sa descoperi dumneata? "Acela care,dupa ce a fost gasit adevarul, continua sa mai caute ceva, acela cauta minciuna". Ea nu se descopera, e descoperita de mult. Ea se urmeaza, se traieste!

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru danut):

Cum ar fi! De cate ori ai studiat-o? Avea binecuvantarea B.O. pe ea? Da-mi exemple de 2 Biblii asemanatoare, dar diferite*-ca sa traduc ce zici tu.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum asa? Inseamna ca nu e ortodox ce ai dumneata in mana. Ca banuiesc ca vorbesti din experienta, nu din auzite. E simplu!

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru doctorandus):

Domnul meu... Neschimabata? E imposibil! Vorbim aici de ceea ce s-a intamplat cu adevarat acum 2000 de ani; nu de neologisme, arhaisme sau coperti.

| danut a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Detin Biblia Sinodala Ortodoxa binecuvantata de Teotixt. Detin o Biblie Sinodala Catolica din Franta din 1940, am Biblia Cornilescu si am pe CD alte cateva versiuni din diferite tari, am avut si o versiune Gala Galaction dar am pierdut-o.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Olata? invatate sa scrii. Continuati-o pecalea pe care mergeti iar la venirea lui D-zeu El va va zice ca nu va cunoscut niciodata fiindca nici voi nu l-ati cunoscut (spiritual).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Cunosti tu adevarul? Tu cunosti doar ceea ce vrei sa nu fie adevarat. Esti crestin, sau doar vi sa te certi? Religia e demodata, asa-i? LA fel si biblia, si Dumnezeu, si biserica, si etc. Credeam ca pot sa vorbesc cu voi despre conceptiile diferite ce se trag din biblie dar iata ca voi nici nu credeti ca e reala. E doar o fabula, asa-i? Asa-i, stiti sa faceti altceva... decat, ah, decat sa-l slujiti pe Satan. Pana la urma el a vrut sa se creada asta si nu putea fi opera oricui. Doar opera lui Satan o apreciati dar pe cea a Lui D-zeu o dati la o parte. Noaptea va uitati la stele si nu stiti ce-i cu ele. Ziua va uitati la vreme si nu stiti de ce e asa. Creatia Lui va inconjuara dar nu stiti s-o apreciati, si-n continu-L ignorati. Dar stati asa, asa sa stati, si veti vedea surori si frati ce va urma...

| anonim_4396 explică (pentru sasaomulsubtire):

Până acum, integral de două ori și încă o dată Vechiul Testament.

| iurii75 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Aștept răspunsul tău la mesaj.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

M-as mira daca dumneata il cunosti. Si cum daca nu prin impartasire cu trupul si sangele Lui.(adevarat)

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Iata* era cuvantul. Iarta-ma. Am gresit, sunt om. De scris am invatat de mult. Dar mersi pentru grija.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru danut):

Bun. Cu ce o compari? Care Sfant Parinte te ajuta? Cum stii care e cea neschimbata? Ma refer la fapte!

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Asta e bunatatea ta? Sau evaluarea raspunsului meu? De ce vorbesti in numele nostru*? Sau cel putin, in numele meu. Stii dumneata ce face fiecare pentru sufletului lui? Ce baza au argumentele tale? Cum crezi ca ceva creat de Dumnezeu poate fi demodat cand El a creat tot? Nu stia oare ce va urma peste 2000 de ani? sau peste 1000000 de ani? Timpul tot el l-a creat. Nu stam! Luptam, pentru ca imparatia Lui Dumnezeu se ia prin asalt! Dumneata te crezi deja mantuit/a. Eu insa am multe patimi de inabusit si ma lupt. Eu nu-s sora si nici frate cu cineva care nu are acelasi Tata. Doamne ajuta.

| danut a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Pe mine ma ajuta Sfantul Dumnezeu caci acesta a Spus sa nu spunem NIMANUI Parinte fiindca avem un Singur Tata, pe Dumnezeu.
Cel mai original text Biblic este "Textus Receptus" scris in GREACA VECHE. Dupa acesta a fost tradusa Biblia King James (pe la 1611 parca).
Ca sa vezi modificarile trebuie sa compari "Textus Receptus" cu versiunea respectivei Biblii. Din nefericire noua greaca are lipsa sute de cuvinte din vechea limba greaca dar o versiune a King James Biblle este aproape identica cu "Textus Receptus ", atentie nu NEW King James Biblle care este o versiune cu sute de texte lipsa sau modificate.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru iurii75):

Dar ti l-am dat, nu ti-a venit?

| iurii75 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu, n-am primit. retrimite te rog.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru danut):

Textus Receptus e doar din Noul Testament! Plus ca eu am zis ca Binlia Ortodoxa a ramas neschimbata, referindu-ma la faptele de acolo! Ideea e ca doar aici se relateaza adevarul, asa cum a fost, cum s-au desfasurat lucrurile! Si e adevarata pentru ca a fost insuflata de Duhul Sfant sfintilor care au scris-o. Deci e creatia Lui Dumnezeu in totalitate. Si din cate stiu DOAR ORTODOXIA MAI CINSTESTE SFINTII. Argumente as avea mult si bine fara sa-ti scriu in versete. Dar eu nu pot face decat sa-mi sustin ideea cu argumente, nu altceva. Nici nu incerc pentru ca nu sunt in masura. Sanatate. Doamne ajuta!

| doctorandus a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Nu e vorba de neologisme, e vorba de textul ebraic sau grec.

| doctorandus a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Textus Receptus a fost incropit pe baza unor manuscrise putine si de slaba calitate, bazandu-se in principal pe Noul Testament publicat de Erasmus, care suferea de aceleasi probleme (el nici macar n-a avut manuscrise grecesti pentru toate versetele publicate).

| danut a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Vechiul Testament este luat de la evrei asa ca nu stiu ce sa spun, nu are nici o treaba cu ortodoxia, sunt doua surse din cate stiu eu dar sfinti tai nu au facut decat sa o copie cum stiau ei la vremea respectiva, totusi Biblia a fost despartita in versete de catolici nu de ortodocsi, oricum sanatate.

| iurii75 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu știu care ar fi cauza, dar nu primesc mesaje de la tine. Scriemi aici.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru iurii75):

Sigur te-ai uitat unde rebuie sau e un fel de farsa? Am scris o gramada si nu ti-a venit nimic? Mai incerc odata dar daca nici acum nu merge...

| tannoysound a răspuns:

Religia este o boala iar credinciosii niste bolnavi.
Ar trebui sa aiba interzis la functii publice toti idiotii care cred in spiridusi invizibili.