| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca anumite persoane pot fi inspirate de Dumnezeu? Exista persoane care au scris carti cu mesajul lui Dumnezeu ce i s-a transmis sau exista persoane care sustin ca vorbesc cu ingerii sau primesc mesaje de la Dumnezeu si de la ingeri.Sunt si carti cu asa ceva.Doreen Virtue are carti multe despre ingeri.Iar Neale Donald Walsch are cartile Conversatii cu Dumnezeu care sunt bestsellere si in care sustine ca a primit mai multe raspunsuri de la Dumnezeu la intrebari ce i le-a pus.In cartile Conversatii exista un dialog foarte lung intre el si Dumnezeu pe multe teme de discutie.Credeti ca e posibil asa ceva? Credeti in oameni inspirati de Dumnezeu,ingeri,forte supranaturale sau care sunt maestri spirituali si au invataturi foarte profunde, spirituale si revelatoare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea lui Neale, stiu eu ce sa cred? Oare chiar acea conversatie este chiar cu Dzeu? Ce imi ofera mie certitudinea ca o astfel de carte chiar e reala ca si sursa?
Daca nu avem o baza spirituala putem citi "n" carti cu revelatiile altora; ramanem doar la nivelul de informatie nu si realizare spirituala proprie. Esti crestin incepe cu vietile sfintilor, cu filocalia cu un drum spre slujba de duminica sau cand ai timp. Aprofundeaza ceva din ce te defineste ca om in sf treime(realizarea bapirituala a noastra, a tuturor crestinilor tine de post, rugaciune, spovedanie etc) apoi cauta si surse gen Doreen(asta daca nu ai deja cunoasterea respectiva). Opinia mea, sper ca nu am deranjat. Toate cele bune happy

12 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Era o vorbă... dacă vorbeşti cu Dumnezeu e ok, dar dacă-ţi şi răspunde... la consult nene. laughing))

| doctorandus a răspuns (pentru Gizăz):

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| Gizăz a răspuns (pentru doctorandus):

Indeed!

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu stiam asta : daca ii vorbesti lui dzeu esti religios, daca dzeu iti vorbeste tie, ai o boala mintala.

| Inferno a răspuns:

Ii intalnesti in sptalele de nebuni pe toti acesti alesi ai divinitatii, ce pretind a avea conversatii cu Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Walsch auzea voci vorbindu-i in cap, asta spune totul.

| AvalohAlyn explică (pentru doctorandus):

Raspunsurile din cartea lui care cica sunt ale lui Dumnezeu sunt foarte complexe, filosofice, revelatoare, interesante si frumos vorbite.Nu cred ca o voce din cap iti poate spune lucruri atat de marete. Eventual vocile te distrug, te sperie, la el e altceva.

| danay72 a răspuns:

Biblia a fost scrisa de 40 de barbate inspirati de Dumnezeu, dar azi oamenii nu mai vorbesc cu Dumnezeu decat atunci cand citesc Biblia, nu mai comunica prin ingeri.

| Alcyon a răspuns:

Ca intotdeauna, exista mai multe variante:
1. Oamenii respectivi au probleme cu capul
2. Sunt niste sarlatani, care-au gasit o noua modalitate de a se face cunoscuti
3. Au intr-adevar o legatura cu lumea de dincolo... dar aici apar multe semne de intrebare, cum ar fi:
- de unde stia respectivul ca cel ce-i vorbeste e insusi Dumnezeu; poate ca era un spirit ce se dadea drept altcineva
- de ce a ales sa comunice cu el prin cuvinte, si nu intr-o alta modalitate (e cam ciudat ca Dumnezeu, sa-ti vorbeasca direct, nu ti se pare?)

Parerea mea e ca scriitorii de care-ai pomenit, au inventat toate acele povestioare ca sa-si vanda cartile. E un gest urat, dar care se practica.

| Alphawolf a răspuns:

Nu-mi vine sa cred! Exista persoane inspirate de fanatism, paranoia si ticalosie, nu de vreun "zeu".
Spune-mi ce garantie iti ofera acea persoana care sustine ca este inspirata de "Dumnezeu"? Niciuna. Ea iti ofera niste vorbe(in vant) pe care nu le poti verifica, asfel esti nevoit sa respingi(asta e varianta rationala), sau sa adopti prejudecand, in functie de gust, de ceea ce-ti convine(asta e varianta subiectiva - gresita).

| Lawliet14 a răspuns:

Unele carti sunt din literatura anticrestina New Age. Multe dintre cele despre ingeri si multe carti venite din SUA smintesc. Exista si astfel de oameni care au revelatii, dar exista si multi care propovaduiesc mincinos. De ce nu citesti Biblia, de ce nu o aprofundezi prin niste studii obiective?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

Sunt total de acord cu tine. Avem sfintii nostri facatori de minuni, psalmii si biblia stalpul crestinismului(ca, daca nu ar fi nu s-ar povesti) etc. Cartile lui Doreen V sunt educationale (orice religie atesta existenta ingerilor, arhanghelilor etc; vorbesc despre experientele lor cu aceste forte al lui Dzeu), cat despre Conversatii cu Dzeu. opinia mea. Nu o consider o carte pentru mine. Cum ai spus si tu unele lucruri smintesc daca nu vezi dincolo de mesajul cartii, daca cartea este cu adevarat de la sursa samd. Iar unii sunt scot carti inselatoare. In concluzie ma intind atat cat ma tine plapuma, citesc anumite carti recomandate de oamenii care, chiar stiu ce apun cand deschid gura. Sunt oameni inspirati de dzeu cum ar fi sfintii nostri de exemplu. Opinia mea. Toate cele bune.