| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa le spun prietenilor si familiei ca am devenit agnostic?

16 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred că ar trebui să dai anunţ la ziar.

| ramona30 a răspuns:

Pai nu vad de ce ar fi asta o rusine. Crezi ca te-ar acuza de ceva sau s-ar uita urat la tine?

| DomineRex a răspuns:

Daca poti sa argumentezi decizia luata cu argumente inteligente nu vad ce te retine.

| Gizăz a răspuns (pentru DomineRex):

Pleci de la premisa că familia și prietenii lui sunt persoane inteligente care să asculte și să înțeleagă argumente.

| DomineRex a răspuns (pentru Gizăz):

Pai daca nu sunt educati, rationali eu in locul lui m-as pisa la propiu pe ei.

| Holocaust a răspuns:

Cam nasoală situația în care te afli tu.
Acum ceva timp, l-am întrebat pe tatăl meu dacă crede în evoluționism.Mi-a zis că da.Mama mea nu prea o are cu biserica și rahaturile astea, însă crede în Dumnezeu.Toți colegii mei din generală au fost și sunt "creștini-ortodocși". Anul ăsta, la liceu am descoperit că am un ateu în clasă.E absolut normal.Stau și mă gândesc, eu m-aș declară agnostică, oarecum.Chiar nu mai îmi pasă de nimic...
Nu am zis nimănui,deoarece nu dau importanță chestiei ăsteia. Dacă cineva mă întreabă, o să zic. Dacă nu, nu.Toți colegii,când trec pe lângă o biserică, se închină.Eu nu, nu înțeleg rostul.E doar o.casă.Mai zice unul în glumă:"Închină-te, păcătoasoo!laughing"Eu le răspund:"Nu vreau."Normal că nu vrei să le vezi fața când zic asta.Eu zic să faci ca mine, să nu le zici deocamdată, dacă vrei.

| Tania a răspuns:

Hmmm nu neaprat,doar daca vine vorba de credinta poti sa spui.
Si eu sunt cam agnostica, pretenii nu mi-au sarit in cap, iar familia...eee mai comenteaza dar nu imi face nimic.
Sa iti zic faza comica.Stateam azi pe net... ma uitam pe TPU la categoria religie si intra popa peste mine in camera cu o icoanalaughing
Loool chiar m-am speritat, era un afis jos la intrarea in bloc ca trebuie sa vina.
Taicamio a inceput sa rada de mine.Cica:„Hahaha ti-am adus popalaughing"iau eu :„Pai deh daca nu ma duc eu la el vine el la mine"laughing
Deci eu zic sa le spui nu este ceva grav si de condamnat.

| NoKidding a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...dar cred ca te cor privi cu alti ochi... daca spui unui crestin ca nu crezi in dumnezeu.el gandeste imediat asa"asta e satanist, cum sa nu creada in dumnezeu", ei nu stiu faptul ca daca esti ateu sau agnostic, excluzi toate povestile divine. Iti spun, o sa te priveasca cu alti ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranta DA!
Bine ai venit in cercul nostru mic, dar constient!winking Cei din jurul tau ar trebui sa aprecieze felul in care iti duci viata de zi cu zi, cu toate implicatiile sociale (si altele), facand abstractie de faptul ca esti sau nu adeptul unor concepte religioase, sau ca aceste concepte sunt ignorate pana la o explicatie care te poate lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca nu-i usor sa spui asta, depinde daca familia e ortodoxa nu prea le va pasa daca esti pocait ma rog pentru tine e jale man, cu amici vor intreba desigur cei aia dar te vor intelege daca gandesc

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai familia mea e ortodoxa si vreo 90% din prieteni mei sunt ortodoxi, dar cel mai bun prieten al meu e pocait.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te inteleg, va vi naspa amice

| QUM a răspuns:

Adica? ce e agnostic?

| anonim_4396 explică (pentru QUM):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism ma inviti la o colinda?

| AnykaGirl a răspuns (pentru QUM):

Agnostic este o credinta carenu preacrede in Dumnezeu