| Calininio a întrebat:

Intrebare pentru atei si agnostici
Nu stiu cum sa ma definesc: Pot sa spun ca sunt agnostic, dar tind 99% sa dau dreptate ateilor, ei avand dupa parerea mea mult mai multa logica in gandire si convingere. Nu pot sa spun ca sunt ateu 100%, datorita ideii creatiei universului. Adica pentru mine singurul Dumnezeu posibil e acela ce putea sa fi pornit big-bangul. Dupa aceea ar fi imposibil sa mai actioneze in vreun fel. Repet, o gandesc doar ca posibilitate. Deci, cu exceptia teoriei big-bang, la care sunt 50-50, consider ca nimic din ce spune omenirea despre supranatural nu poate fi real. Pana la urma cum credeti ca ar trebui sa ma definesc / sa ma prezint, ca agnostic sau ca ateu? Daca e sa o iei practic, ar fi mai usor sa spui ca esti ateu decat sa stai sa explici de 10 ori pe zi ce e ala agnostic.

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Smecheria e ca poti fi ce vrei; nu te pune nimeni sa explici ce e ala agnostic. Asa ca dormi in liniste.

| Calininio explică (pentru costis):

Nu ma pune nimeni, dar ma simt nevoit sa explic rolling eyes Mai simplu sa le spun ca-s ateu sau necredincios.

| trolololo a răspuns:

Adică deist (sau o versiune modificata a acestei "credințe"). Crezi în exista unui creator care a pornit totul și a lăsat legile fizicii sa își facă treaba fără sa intervină în evoluție și în viețile oamenilor. Corect?

| Calininio explică (pentru trolololo):

Poate un deist agnostic. Adica accept posibilitatea existentei unui creator, dar nu "cred" in ea, adica nu o consider adevarata pe deplin

| RAY a răspuns:

Cred ca esti deist cam asta si inseamna deismul, daca ai fi ateu nu ai crede ca big bang = vreun creator divin, este clar ca dumnezeu este raspunsul la cea ce nu stim inca, sau poate esti ateu de facto = lipsa credintei in zeii si o posibilitate mica cam intre 5 si 10% ca exista vreun zeu, ea vezi unde te afli
1.

Teist convins. 100% probabilitate a existenţei lui Dumnezeu, încuvintele lui G. C. Jung, „Eu nu cred, eu

ştiu".

2.

Probabilitate foarte mare, dar mai mică de 100%. Teist

de facto.

„Nu pot şti cu certitudine, însă

cred cu tărie în Dumnezeu şi îmitrăiesc viaţa presupunând ca el se află acolo."

3.

Probabilitate mai mare de 50%, dar nu cu mult. Tehnic, agnostic, înclinând totuşi către teism. „Sunt foarte nesigur, însă înclin săcred în Dumnezeu".

\

4. Exact 50%. Agnostic total, imparţial. „Existenţa sau inexistenţa luiDumnezeu sunt perfect echivoce."
5.Probabilitate mai mică de 50%, dar nu cu foarte mult. Tehnic, agnostic, înclinând însă spre ateism. „Nu ştiu dacă Dumnezeuexistă, înclin, însă, să fiu sceptic."

6.

Probabilitate foarte mică, însă nu zero. Ateu

de facto.

„Nu pot şticu adevărat, dar cred că existenţa lui Dumnezeu este foarte improbabilă şi îmi trăiesc viaţa cu presupunerea că el nu există."

7.

Ateu convins. Ştiu că nu există Dumnezeu,

| Calininio explică (pentru RAY):

Cred ca ma inscriu la ateu de facto, pana la urma laughing.

| RAY a răspuns (pentru Calininio):

Isi recomand cartea asta http://www.scribd.com/doc/104755527/Richard-Dawkins-Dumnezeu-o-Amagire
si eu tot ateu de facto sunt

| Calininio explică (pentru RAY):

Ma apucasem sa o citesc acum ceva vreme. Oricum, dupa ce rezolv niste lucruri legate de scoala o sa incerc a o termin laughing Merci oricum pentru recomandare.

| RAY a răspuns (pentru Calininio):

Sa ai grija cui i spui ca esti ateu, vei vi jignit mereu si chiar batut ai mare grija cui i spui ca esti ateu

| M25M a răspuns:

Cata preocupare pentru niste simple etichete care din pacate vin la pachet cu un set de prejudecati. Scuza-ma dar asa este.
Daca este sa raspund la intrebarea principala merg pe concluzia ta.

| Calininio explică (pentru M25M):

Pentru mine nu-i o problema, dar trebuie sa explic celorlalti din ce punct de parere privesc. Altfel daca o sa trec cu vreunul din ei pe langa o biserica, si in stilul meltenesc din Romania vor bate 150 de cruci, apoi se vor uita la mine si vor zice: vaai, ce pacat mare faci ca nu te inchini, va trebui dupa aceea sa le dau lamuriri.

| Zenit313 a răspuns:

Poti sa spui ca esti un simplu om ca toti ceilalti...

| king4aday a răspuns:

Din moment ce accepti ideea unui creator, nu esti ateist. Cum au mai spus cativa, esti mai apropiat de ideologia deismului. Nu trebuie sa explici mult. Ajunge sa spui ca, crezi in existenta unei puteri divine care, a pornit totul dar, ne-a lasat sa ne facem de cap dupa asta, nu a mai intervenit in evolutia evenimentelor din Univers. Eeventual, poti sa spui ca mai face cate o gluma din plictiseala, asa a aparut ornitorincul. (idee preluata din filmul Dogma).

| Calininio explică (pentru king4aday):

Treaba e ca pe langa ce ai spus tu, partea cu "Cred" nu-i total adevarata. Adica nu exclud ideea, dar nici nu cred in ea. Pana la urma nu mai conteaza. Ateu de facto e mai usor de inteles pentru toti cretinii decat deist agnostic.