| MihaiRoman a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu e o entitate si asculta 7 miliarde de rugaciuni in parte in acelasi timp? Sau credeti ca Dumnezeu e o entitate sub forma unui camp "magnetic" (hard disk la figurat) care primeste mesajele constiintei celor 7 miliarde de oameni si le reflecta inapoi in materie?
Cum vi-l inchipuiti voi pe Dumnezeu?

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unde ai auzit tu asa ceva? Si chiar asa de multi sunt cei cati spui tu? SI toti se roaga la Dumnezeu sincron? Dar de Duhul Sfant a auzit domnia ta? Stii care este rolul acestuia? Si crezi ca un CREATOR al universului nu ar fi in stare sa "asculte" cateva miliarde de..."microbi" cu dorintele, neputintele si "zbaterile" lor "intelecuale"? Tare "neputincios" il mai crezi tu pe Dumnezeu.

| MihaiRoman explică (pentru danut):

Cati episcopi si mucenici si preoti trebuie sa moara si sa se roage pentru a fi odata si odata pace pe pamant? tu crezi ca dumnezeu ne are de microbi? esti foarte amabil cu Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru MihaiRoman):

Dumnezeu spune: "Matei 10, 34. Sã nu credeti cã am venit s-aduc pacea pe pãmânt; n-am venit sã aduc pacea, ci sabia."
De ce vor sa faca toti popi si celalti enumerati de tine CONTRA lui Dumnezeu? Dumnezeu ne are mai mult decat microbii dar noi TREBUIE asa sa ne simtim din cauza caracterului nostru de a face ce spun "mucenicii" si popii si episcopii si nu a face ce DORESTE Dumnezeu.

| MihaiRoman explică (pentru danut):

Ce fel de sentiment ai fata de microbi tu? nu ai vrea sa-i nimicesti? cred ca ai vrea. Astfel tu presupui ca Dumnezeu vrea sa ne nimiceasca?
Si apropo, citatul tau de mai sus, l-ai rupt din context.

| danut a răspuns (pentru MihaiRoman):

"Si apropo, citatul tau de mai sus, l-ai rupt din context. "
Nicidecum, reia mesajul tau dar poti citi si versetele urmatoare celui "citat" de mine si ai sa vezi ca eu nu am "schimbat" sensul celor spuse de Dumnezeu (nu mi-as permite). In privinta microbilor, eu nu sunt Dumnezeu care a creiat SI microbii stiindu-le "folosinta". Nu incerca sa-mi pui in seama ce n-am spus. Eu doar am dat DOAR un exemplu (nefericit) al MICIMII noastre fata de Creator si nimic altceva. Totusi incerci sa EVITI anumite aspecte foarte importante puse de mine in primul raspuns, nu sti sau nu intelegi ce am scris?

| MihaiRoman explică (pentru danut):

Reexplic: eu am scris "Cati episcopi si mucenici si preoti trebuie sa moara si sa se roage pentru a fi pace pe pamant?" deci asta e misiunea lor si nu a lui Dumnezeu sa aduca pacea pe pamant. Nu am zis ca ai schimbat ceva, pur si simplu nu se leaga.

| danut a răspuns (pentru MihaiRoman):

"pur si simplu nu se leaga."
Am inteles, cred c ar trebui sa mergi la preotii tai si sa le spui sa studieze (ei) cu mult mai mult decat o fac pentru a va putea explica si voua. Am gresit, te rog sa ma ierti, cele scrise de mine nu se inteleg omeneste ci duhovniceste si necesita o reala dorinta de intelegere.

| AlexandraCroft a răspuns:

Dumnezeu este omniscient si omniprezent,mai presus de intelegerea noastra pe acest pamant.
Cand ma gandesc la Dumnezeu,ma gandesc la Iisus,caci prin el se identifica si L-a trimis pentru iertarea pacatelor,doar prin El il poti cunoaste.
Nu cred ca exista o definitie exacta,de cum arata Dumnezeu,este Atotputernic, ceva ce mintea noastra nu poate concepe si imagina.
Ni-L putem imagina in orice fel, ca o raza de exemplu, frumos stralucitoare, cineva care ne iubeste asa cum suntem noi si care isi doreste tot binele pentru noi.

| MihaiRoman explică (pentru AlexandraCroft):

"mintea noastra nu poate concepe si imagina.
Ni-L putem imagina" - hotaraste-te, putem sau nu putem.

| chelstone a răspuns (pentru AlexandraCroft):

''Dumnezeu este omniscient si omniprezent, mai presus de intelegerea noastra pe acest pamant.''
Si atunci ce sens are sa crezi in ceva ce mintea ta nu poate intelege?!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru chelstone):

Nu mai ma contrazice,mi-am afirmat propria mea parere,oameni buni,nu va inteleg de ce tot incercati sa schimbati credinta altora!
Este o tara libera,fiecare crede in ce vrea el!
Nu va mai omorati timpul, cum eu nu am comentat la raspunsurile tale, te rog, nu comenta nici tu.
Este o prostie dupa parerea mea ce faci tu, hai totusi sa o lasam asa, ca ne mancam timpul unu altuia de pomana.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru MihaiRoman):

Era o incercare, daca totusi ne dorim atat de tare sa avem o imagine despre El.
Referitor la cum Il vedem noi, este diferit de la om la om.

| Insigna a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Sunt total de acord cu tine.Asta tot incerc si eu sa ii fac sa inteleaga, ca indiferent cu ti l-ai imagina, nu este la fel ca in realitate, pentru ca mintea omului nu ajunge la astfel de cunostinte.Dar nu ai cu cine.

| chelstone a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Sa nu te contrazic nu pot, ca, spre deosebire de tine eu nu reprezint genul ''yes man'', si asta nu pentru ca suntem intr-o tara libera, ci din principiu.
Cat despre credinta ta... poti sa crezi ce vrei tu, nu ma intereseaza.
''Este o prostie dupa parerea mea ce faci tu''
Asa, si?! Din punctul meu de vedere nu-i deloc o prostie.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru chelstone):

Produci o mare eroare in capul tau! Nu se vede ca pui accent pe rationament caci ti-ai fi dat seama ca nu ma cunosti si ca poti trage concluzii pripite.Atat timp cat nu ai niici cea mai vaga idee de o anumita persoana, te rog eu nu arunca cu vorbe.

| Thunderstruck a răspuns:

Cum iti inchipui ceva inexistent?

| MihaiRoman explică (pentru Thunderstruck):

Cum poti sa zici ca e inexistent? tu cum te-ai nascut, cine ti-a proiectat putzulica ca sa te pisi? tu? ascute mintea tinere

| Thunderstruck a răspuns (pentru MihaiRoman):

Esti atat de ...sa zic neinformat incat nu stii cum se naste un om? UIta-te la un documentar sa vezi cum se fac copiii.
P.S: Nu doamne doamne ii face.

| MihaiRoman explică (pentru Thunderstruck):

Crezi ca am legat nasterea cu pisi? pana aici ti-e perceptia?

| Duucu a răspuns:

Mintea umană nu și-l poate închipui, el este ceva ce noi nu ne putem imagina.

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu e un fel de alter ego al fiecarui om care crede in el. El oglindeste persoana si nevoile ei, tot ce vine in plus (minus niciodata, daca ai observat) e rezultatul sugestiei altora, care bineinteles, au alta personalitate, alte nevoi, deci, alt dumnezeu. De exemplu, daca sunt fumatoare, dumnezeul meu n-o sa se supere ca fumez, altfel n-as avea confort psihic, principalul lucru pe care religia/credinta in zei trebuie sa-l ofere, asa ca iti spun tie ca nu se supara daca fumezi, sugestie.

| MihaiRoman explică (pentru Mădă0611):

7 miliarde de Dumnezei? te rog )))) dupa cum zici tu, iese ca Dumnezeul fiecaruia e sluga constiintei lui. Am auzit de ideea asta, pare-mi-se in filmu Secretul si e total eronata. Si faptul ca fumezi, pe Dumnezeu putin il intereseaza, tu o sa primesti consecintele placerii tale, conform legii universului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Eu nu stiu ideea din film, am prins-o de cand am descoperit cat de funny e categoria asta. Fii atent la ce si cum vorbeste fiecare despre dumnezeu, nu doar pe TPUwinking. Ideea de creator a tot ce exista e sugestie (ce scrie in biblie, plus ce mai zic altii), dar fiecare isi construieste propriul dumnezeu dupa ce ziceam mai sus.
Nu exista legile universului, asa cum nu exista suflet ca sa sufere consecintele viciilor mele.
Vezi? tu ai alta idee despre dumnezeu, e zeul tau personal.

| MihaiRoman explică (pentru Mădă0611):

Daca fumezi tu, persoana de langa tine va suferi precis. Daca se drogheaza cineva, persoana de langa dansul va suferi precis. Daca cineva iubeste crima, vor suferi cei din jurul lui. Sincer nu te inteleg. Nu suntem separati pe acest pamant, tindem sa credem ca suntem valori separate, dar nu e asa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Nu fumez si nu am zei, era un exemplu. Alt exemplu: patriotilor li se permite sa omoare oameni pentru tara, zeul le permite, sau chiar le cere, unora, asa cum catolicii au omorat cati au omorat cu inchizitia, tot dumnezeu le-a cerut, desi altora le cere sa iubeasca aproapele. De ce oamenii sunt diferiti, credinta diferita, daca e acelasi dumnezeu pentru toti?

| MihaiRoman explică (pentru Mădă0611):

Dupa credinta mea, Dumnezeu nu cere ca cineva sa ucida sau altcineva sa iubeasca. Dumnezeu nu se implica in cursul vietii. El este ratiunea suprema care judeca automat. E ca un scut reflectorizant, de care se ating gandurile noastre, astfel noi singuri ne semnam sentintele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Exat ce ziceam laughing si ma faci sa ma repet. Fiecare isi creaza propriul zeu, doar ca nu-l considera personal, si obiectiv. Crestinii au ca si carte de capatai biblia, in care dumnezeul lor le cere sa ucida, intai, apoi sa nu ucida ci sa ierte si sa iubeasca, deci informatia asta o au ca default, cu asta pornesc in viata, pe parcurs mai adauga una alta pe ici colo, lucruri care lor le ofera o anumita placere sau confort psihic sporit. E simplu.

| MihaiRoman explică (pentru Mădă0611):

Nu mi-am creat niciun dumnezeu, doamne fereste, pur si simplu am observat relatia om - pedeapsa pe percursul vietii. Iar tu ziceai altceva.

| MihaiRoman explică (pentru Mădă0611):

Uite aici iti dau dreptate - "El oglindeste persoana si nevoile ei, tot ce vine in plus (minus niciodata, daca ai observat) e rezultatul sugestiei altora", in rest nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Pai no, de acolo porneste totul.

| Insigna a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti trebuie plug nou, iar o iei pe aratura.Hooo

| Mădă0611 a răspuns (pentru Insigna):

Oito, iti sugerez sa stai frumos in banca ta. M-am lamurit cu tine ca altceva in afara de jigniri nu stii. Esti patetica, penibila, si foarte "inteligenta". Nu te mai baga in seama doar pentru ca nu ti-ai facut norma de injuraturi, ca daca inca ai contul activ, inseamna ca ateii aia jegosi si infecti sunt mai putin jegosi si infecti decat tine si altii care dau toata ziua cu report. Repet, nu te duce capul? Ramai unde esti si taci.
Hoo spune-i cui trebuia sa te educe.

| M25M a răspuns:

Ca un nimic.

| dracu14 a răspuns:

Eu nu mi-l inchipui pe dumnezeu ci vorbesc despre realitate
dumnezeu este un personaj imaginar...

| Decrepit a răspuns:

Dumnezeu e un bulangiu perfect.Ah, entitatea eteriala care guverneaza Universul...eh,ea n-are nevoie de rugaciuni si alte mizilicuri din astea.Si nici nu tine cont de dorintele oamenilor, fiind cumva setata pentru a fi singura ce influenteaza materia, lucru la care omul poate doar visa.

| Insigna a răspuns:

Este mai presus de mintea umana sa inteleaga chestiunile astea.Noi sigur ca ne putem imagina, dar nu putem fi siguri de cum este cu adevarat

| MihaiRoman explică (pentru Insigna):

Esti parte din creatia lui, esti legata de Dumnezeu, poti sa-l cunosti, nu te limita la ideea ca e mai presus de mintea umana. cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide, vorba lui Isus.

| Insigna a răspuns (pentru MihaiRoman):

Nu la asta ma refeream. Logic ca il poti cunoaste.Dar intrebarea era cum vi-l imaginati pe Dumnezeu.Indiferent cum mi l-as imagina tot nu ar fi asa cum de fapt

| chelstone a răspuns (pentru Insigna):

Cum asa?! Conform crestinismului omul este o parte din dumnezeu, este creatia sa, deci, si mintea omului este o parte din dumnezeu, si atunci, de ce nu poate mintea umana sa inteleaga notiunea de dumnezeu?! Si daca mintea umana, e limitata, dupa cum spun unii, atunci trebuie sa accepti ca daca crezi in dumnezeu esti mult mai departe de adevar decat daca ai putea sa-ti explici notiunea de dumnezeu. Daca mintea umana prin mecanisme logice nu poate percepe pe dumnezeu, atunci, prin mecanismul subiectiv, care este credinta, afla ca esti mult mai departe de adevar.

| Insigna a răspuns (pentru chelstone):

Bai frate ce este asa de greu de inteles? Deci eu am zis ca nu pot sa stiu exact exact cum este El.Sigur ca in fiecare om este chipul lui Dumnezeu,si ca prin credinta poti sa ajungi la cunostinte mai ridicate,dar ce vreau sa spun este ca nu am eu de unde sa stiu cum este Dumnezeu,nu pot sa stiu uite este atat de inalt,e,duh, nu este, este undeva intre, are ingeri in jurul lui, cati are etc si exemplele pot continua.La asta ma refer cand spun ca nu pot sti cum este de fapt.Intelegi? Ideea era cum mi-L imaginez eu pe Dumnezeu.Este greu de spus asta.

| chelstone a răspuns (pentru Insigna):

laughing Cat de superficiala esti, intelegerea unei entitati tu o rezumi la niste parametrii fizici?! laughing

| Insigna a răspuns (pentru chelstone):

Mmm...baaaa omule, esti turc? Ce inseamna sa iti imaginezi cum arata cineva? Sa-l cunosti sau sa presupui infatisarea? Aici nu era vorba de cunoastere in general.Era vorba de cum ti-L imaginezi pe Dumnezeu.Si nu sunt fata

| chelstone a răspuns (pentru Insigna):

Cunoasterea fizica... infatisarea este o caracteristica fizica, si, nu o poti cunoaste prin presupuneri sau imaginari.
PS: Chiar daca stii cum arata cineva, nu inseamna ca-l cunosti, iar imaginatia nu denota cunoastere.
''Cum vi-l inchipuiti voi pe Dumnezeu?''
Raspunsul la aceasta intrebare nu se rezuma strict la cum ti-l inchipui pe dumnezeu din punct de vedere fizic. Daca faci asta, dumnezeu poate fi si un simplu straw man (om de paie).

| MihaiRoman explică (pentru chelstone):

Exact.

| riri2 a răspuns (pentru Insigna):

Dumnezeu e un spirit invizibil - mai multe despre el, aici:
http://www.jw.org/......-Dumnezeu/