| Florazul15 a întrebat:

Credeți că Iisus în timp ce practica meseria de tâmplar a construit și cruci?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tekton nu inseamna neaparat tamplar. Inseamna zilier din constructii, sau "maimute" cum le zic romanii.

| Florazul15 explică (pentru doctorandus):

Cum adică "miamuțe"? La ce te referi?

| doctorandus a răspuns (pentru Florazul15):

Romanasii le zic "maimute" zilierilor din constructii, pentru ca le arati o data ce trebuie sa faca si ei repeta toata ziua aceeasi activitate. De ex. daca le ceri sa care caramizi in sus pe schele, ei doar asta fac.

| Florazul15 explică (pentru doctorandus):

Am înțeles

| Holiday a răspuns:

Ai vazut tu lider de secta care sa munceasca?!

| Florazul15 explică (pentru Holiday):

laughing) eu din cate am înțeles a fost tâmplar înainte să devină lider de sectă

| InteligentulLuiPește a răspuns (pentru Florazul15):

Dumnezeu-Fiul la care te referi, este o persoana a Sf.Treimi, nu este lider singur. Ortodoxia este prima religie din care s-a dezlipit catolicii, iar din catolicii au răsărit toate sectele din ziua de azi. (Ortodoxia nu este secta!).

| iurii75 a răspuns:

Crucea este un simbol păgân folosit inca cu mult timp înainte de Hristos.
La acel timp cei condamnați erau atârnați pe un stâlp.

| Florazul15 explică (pentru iurii75):

Pai da, și asta întreb dacă lisus construia cruci când a fost tâmplar.

| iurii75 a răspuns (pentru Florazul15):

Normal că nu confecționa ceva cu conotații păgâne.

| Anonim027 a răspuns:

Nu,ce rost ar fi avut sa facă o cruce din lemn?

| Florazul15 explică (pentru Anonim027):

Nu tâmplarii construiau crucile pe care le foloseau romanii?

| Holiday a răspuns (pentru Anonim027):

Cum ce rost? Sa fie crucificati talharii si alti agitatori, evident. Doar nu crezi ca cea pe care a ajuns Isus era prima facuta.

| Florazul15 explică (pentru Holiday):

Exact,la asta mă refer