| alexutza222 a întrebat:

Credeti ca intre o fata necredincioasa(adica care nu merge la biserica niciodata nu se spovedeste, are indoeli in privinta exixtentei lui D-zeu, care crede in reincarnare si horoscop) sa aiba o relatie de iubire cu un student la teologie care vrea sa devina preot? Varsta celor 2: fata 15 ani, baiatul 20. credeti ca varsta reprezinta o problema? Cei doi au cel putin un lucru in comun: sunt pasionati de teatru( s-au cunoscut la un curs de teatru). Ce parere aveti? Cum as putea face sa ma apropii de el? Prietena mea zice ca poate el este dragut cu mine si vorbim doar din politete sau vrea sa fie amabil ( ca cica asa sunt oamenii credinciosi)

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

In primul rand vezi ce scrii. Daca eliminam paranteza intrebarea ta aproape ca nu are sens. ''Credeti ca intre o fata necredincioasa sa aiba o relatie de iubire cu un student...''. Baiatul ala daca vrea sa se faca preot trebuie sa isi aleaga cu mare grija sotia (cred ca stie asta). As putea sa spun de ce dar nu ar avea rost, tot ce conteaza e ca trebuie sa aleaga intre preotie si fata aia (probabil tu). Iar dac se hotaraste sa se fac preot si sa se casatoreasca cu ea nu va avea o viata usoara.

regis
| regis a răspuns:

Doi oameni pot avea o relatie chiar daca sunt total diferiti, fiind uniti chiar de faptul ca se completeaza reciproc.
Nu are nici o legatura credinta unuia cu necredinta celuilalt, daca aveti pasiuni comune si daca nu este credinta singurul lucru care va defineste ca si persoane, nu vad de ce v-ati impiedica in asta.

| milan9 a răspuns:

Teoretic, femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul necredincios dar totusi nu e bine sa fii in situatia de a fi vinovata pentru eventuale debusolări sau neîmpliniri ale datoriilor lui ca viitor misionar...

| milan9 a răspuns:

Nu ai varsta de a te implica intr-o relatie cu un baiat… Chiar dacă te aştepţi ca el să fie serios, este totuşi cu 5 ani mai mare. Pentru vârsta ta, statistica nu dă sanse mai mari de 1% reuşită…
Greşelile au ca miză nu doar "povestea prezentului" ci consecinţele ce privesc "viitorul" în complexitatea lui…

| Liviu a răspuns:

Personal as uri viata de preoteasa de as fi femeie laughing atunci trebuie sa fi amabila, sa nu injuri sa nu dracui, si la cum spun eu mai mereu porumbite la fiecare 5 minute e cam grav, cat despre tine si el, el daca va fi crestin spalat pe creier(i) si va crede cu adevarat in existenta unui fapt divin, nu cred ca te va accepta daca iubirea lui e mai mare pentru acel lucru, vei trece pe planu 2, de obicei preoti pun pe dumnezeu pe primul loc, apoi pe ei sau sotia, copii. deci ai de ales happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Crezi ca popii chiar sunt diferiti de atei? Preotia a devenit o meserie, in afara careia duc si ei o viata obisnuita, unii chiar dubioasa.Numai ca odata intrat in pita, parohia de care apartine poate sa-i confirme sau nu o relatie.I-as spune fetei sa nu-si faca planuri de viitor, pentru a nu suferi in cazul ca nu ar indeplini conditiile impuse baiatului de parohie.

| milan9 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

De ce generalizezi? În mod obişnuit fiecare categorie profesională ale uscăturile sale. Dar ca să generalizezi în acest fel totul îţi trebuie fie multă ignoranţă, fie reavoinţă, fie necunoaştere! Dar cred că ultima sare din schemă, nu e compatibilă cu vârsta... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma ei sant prosti si ii imbrobodesc toate curvele.dar sant morali si cred in niste valori.ai gtija sa pari si valoroasa prin ganduri, fapte, vorbe.si mai ales, ai grija mare nu numai sa pari.ci chiar sa fii.fiindca temelia unei casnicii de preot, de crerstin in general, nu e stabila pe minciuna si prefacatorie.ci pe adevar, pe cinste, curatenie trupeasca si sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o problema!

Răspuns utilizator avertizat
| KaterinaРомановский a răspuns:

Lasă băiatul să-și găsească o fată credincioasă, că el după ce termină teologia va trebui să se însoare ca să prindă parohie, iar ție clar nu ți se stă în rol de preoteasă!

| samynța a răspuns:

Logic ca nu, nici eu nu ma duc prea des, dar cred!

| DeltaAlexRo a răspuns:

Sa iti explic cum sta treaba.Nu trebuie sa te descurajeze acest fapt doar ca el trebuie sa vada ca nu ai nimic impotriva principiilor lui (insa nici el impotriva ta). Aceasta situatie depinde in proportie de 90% de cu canditi si cum se manifesta "chimia" intre voi.Nu te lasa influentata de nimeni
Funda?