| Moisie a întrebat:

Credeti ca relatia Dumnezeu - Satana s-a imbunatatit?
Asta ca urmare a faptului ca Dumnezeu nu mai prezint niciun pericol pentru Satan, pentru ca Satan este slavit mai presus de Dumnezeu intr-o biserica mult mai mare decat sinagoga lui Dumnezeu?
Deci Satan a devnit Dumnezeul veacului acesta in timp ce miliarde de crestini isi fac necesitatile firesti pe Legea si Religia Lui Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

Ce-ai sa te faci tu cand ai sa mori? Ai sa poti sa stai asa fara sa postezi?

| Moisie explică (pentru Ben00):

Voi medita o vesnicie la motivul pentru care un TROLL ...de ex. ca tine, nu -l duce mintea sa raspunda la o intrebare ...si bate campii aiurea!

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Era bine daca meditai macar 5 minute la murdariile pe care le deversezi, la inutilitatea si la repulsia pe care o provoci. Asta se intampla pentru ca site-ul asta nu are o statie de epurare... Pacat ca nu putem avea un mediu informatic curat din cauza unor infectii structurale.

| PVAAVU a răspuns:

E imposibil.Sterge repede intrebarea.E un pacat sa gandesti asa.
Daca Dumnezeu a facuttime outotul (chiar si iadul in care sta diavolul)
-ingerii (care cu timpul unii au devenit diavoli)
E clar ca satana nu-l va putea invinge niciodata pe Dumnezeu.
E logic.
Bunul Dumnezeu sa te ierte pentru intrebarea postata.

| Moisie explică (pentru PVAAVU):

Fals!
Dumnzeu nu a creat niciun Rai si nici un Iad!
Iadul si Raiul sunt doar inventii crestine, adica ale unei religii care NU purcede de la Dumnezeu si il are ca "dumnezeu" pe un tamplar!

| PVAAVU a răspuns (pentru Moisie):

Care-i religia ta? Cum indraznesti sa vorbesti asa despre Dumnezeu?! >sad Cum poti judeca creatiile lui?! >sad

| Moisie explică (pentru PVAAVU):

Tu esti beat?
Poi unde ai vayut tu ca am vorbit eu de Dumnezeu?
Eu m-am referit doar la dulgherul Isus din Nazareth, care era un om ca toti ceilalti oameni...cat despre creatia acestui tamplar nu cunosc nimic si nici Biblia nu mentioneaza ca tamplarul Isus ar fi creat ceva memorabil!

| Katczinsky a răspuns:

Dumnezeu nu se lupta cu diavolul, asa cum probabil crezi. Daca ar fi fost o lupta, diavolul nu ar fi fost diavol in primul rand. Dumnezel l-a decazut din inger in diavol. Diavolul exista pentru a pacali pe om. Diavolul e infrant si a fost infrant de cand a fost decazut. Doar ca e prea prost sa-si dea seama de asta. El inca crede ca il poate birui pe Dumnezeu. Tocmai de asta incearca cu atata ravna sa pacaleasca omul.
Acuma ideea de diavol si iad e relativa. Dar cum am mai spus, ele exista. Sa nu deviem de la subiect totusi, relatia Dumnezeu-Diavol nu e relativa. Adica, nu se poate schimba. Diavolul uraste pe Dumnezeu. Dumnezeu e indiferent fata de diavol pentru ca e infrant oricum. De asemenea, diavolii cred in D-zeu si stiu scriptura pe de rost. Doar ca nu au cainte. Am auzit o peveste foarte interesanta recent, spusa de un calugar. A spus ca, acum ceva timp in urma, la acea manastire a existat un calugar ce avea o evlavie si o credinta extraordinara. Asa de mare incat, atunci cand se ruga, se ridica de la pamant si stralucea. Asa cum se intampla oriunde, calugarii cei mai evlaviosi sunt pusi sa se lupte cu diavolul, pentru om (exorcizarile). Si a povestit cum la o exorcizare, diavolul a iesit din om si a fost prins captiv de catre diavol. Calugarul l-a pus sa cante o rugaciune. A spus ca avea cea mai frumoasa voce pe care a auzit-o in viata lui, iar dupa ce a terminat de cantat, diavolul s-a transformat intr-un inger extraordinar de frumos.
Acuma, veridicitatea povestii nu poate fi confirmata sau dovedita. E un mit; poate fi adevarat sau nu. Insa e un mod bun, sa-ti faci o idee despre diavol. Cheers!