| omuletulofficial a întrebat:

Credeti ca suntem singura forma de viata din Univers? Daca raspunsul va e 'nu', credeti ca, potrivit Bibliei, Isus a fost trimis sa moara si pe alte planete, asa cum s-a intamplat si pe Pamant? happy

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu stiu, daca a creat Creatorul forme de viata si pe alte planete, e dreptul Lui.

| Wr3nch a răspuns:

Nu si nu,

| Mayhem666 a răspuns:

De unde pana unde corelatia asta?

| halogen001 a răspuns:

Toate viețuitoarele au viata limitata în timp (inclusiv omul numit Isus), iar existenta lor e dependenta de condițiile de mediu. In orice loc din Univers unde exista condiții prielnice vieții e normal sa existe viata. Prin urmare e posibil sa existe viata. Biblia e o carte cu povesti fanteziste, puerile și absurde utila pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

| CIaudiu a răspuns:

Trebuie sa fi ori nebun ori un religios fanatic handicapat ca sa contesti sansele extrem de mari ca viata extraterestra sa existe si-n afara planetei.

| Theo94 a răspuns:

Nu cred ca suntem singura forma de viata din univers si nu cred ca a fost trimis cineva (un om) numit Iisus de catre o entitate supranaturala sa moara pentru a salva alte civilizatii de pe alte planete. Iisus este personajul central dintr-o singura religie din multe altele de pe pamant chiar daca este cea mai raspandita in prezent pentru altii din altele nu este la fel sau deloc important.

Daca crezi asta privesti problema prin prisma crestinismului una din multe alte religii de pe pamant.
Nu stim daca alte civilizatii au credinte, religii, sau conceptul de religie asa cum il cunoastem noi, nu stim ce sistem de valor au ei.
Plus ca daca ar fi asa inseamna ca fiecare civilizatie ar avea o problema (mare?) de trebuie cineva din afara civilizatie respective sa fie trimis. Si de ce trebuie sa moara, alta cale mai usoara nu e, mai ales daca e trimis de o entitate care ar fi creat universul?

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmAnonim a răspuns:

Nu există dovezi că există alte forme de viață în univers, deci răspunsul e nu, deocamdată.