| Ena_Maryo_2000 a întrebat:

Credeți în Dumnezeu?
Vreau să văd cine crede și cine nu...

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Rationamentul potrivt caruia, fie Dumnezeu e nedrept, fie credinta nu e necesara.
Daca El exista, eu voi fi judecat in primul rand pentru credinta mea, nu pentru fapte. Asta inseamna ca ma va trimite in Iad. Dar daca face asta, il face doar un Dumnezeu rau, iubitor de putere. Deci, mai bine pentru mine, nu ma rog unui zeu nedrept.
In cazul celalalt, daca El exista si nu ma judeca dupa credinta, ci dupa felul cum m-am comportat cu celelalte fiinte, atunci imi este deschisa calea catre Rai sau catre Iad numai din fapte. Deci credinta nu mai are niciun rost in a determina unde ajung.

34 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Eu nu

| Romanul86 a răspuns:

Da. În zeul creștin.

| SandraEve a răspuns:

Da, bineinteles. Mi se pare cumplit sa traiesti pe pamant fara nicio speranta, fara nicio credinta, fara valori si principii.

| anonimg a răspuns:

Da.

| danut a răspuns:

Nu este nevoie sa intrebi, poti afla doar daca citesti raspunsurile date,

| RAY a răspuns:

Am sa fiu rau dar am sa spun adevarul,romanii nu cred in Dumnezeu,da,nu cred,Romanii cred in interesele lor iar la greu le vezi ca bag rugaciuni in rest habar nu au de tatal nostru,eu cu toti crestini cu care am vorbit habar nu aveau de tatal nostru sau crezul religiei lor,numai vorbesc de biblie,ca nu au deschis-o in viata lor,Romanii sunt supertiosi nu credinciosi,le place astrologia =pacat mare,le place sa mearga la vrajitoare =pacat,in rest se barfesc intre ei,se urasc intre ei,iar de mers la biserica merg ca sa aiba ce barfi in rest Dumnezeu cu mila,de exemplu acest user Yavanna i am spus zi-mi tatal nostru daca te dai crestina, mi-a dat ignor, e total paralela cu biblia, inca de la geneza se pierde dar cica fara credinta esti pierdut, ce credinta poti avea cand nu ai habar de propria ta biblie sau un tata nostru

Eu personal nu sunt ipocrit recunosc ca nu cred in Dumnezeu, consider ca iisus era un profet desigur fara partea divina

| SandraEve a răspuns:

Ignora, te rog, ce spune Ray laughing)) nu m-a rugat sa ii spun tatal nostru, si ce rost ar avea sa il spun aici? Nu as putea da copy de pe net? De unde ar avea el certitudinea ca il stiu sau nu? E un pic haios, ideea e ca are ceva cu mine, nu stiu ce, nu ma intereseaza tocmai de aceea il ignor. Nu vreau sa ma mai enervez aiurea, prosti sunt multi, dar parca asa n-am mai vazut. Amesteca lucrurile intr-un mod ciudat, nu stiu cu ce crestini a stat el de vorba, dar nu si-a ales persoanele potrivitewinking

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Daaaaaa

| RAY a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......ina-3.html

în 15 Iunie | RAY a răspuns (pentru Romanul86):
Desi e o lauda ca nu stie tatal nostru, asa crestini sunteti voi a

în 15 Iunie | Yavanna explică (pentru RAY):
Zi-mi si mie, de unde ai tu aceasta certitudine?

în 15 Iunie | Yavanna explică (pentru RAY):
Se vede ca nu am habar? Cum anume ti-ai dat tu seama?
De fapt, nici nu-mi pasa.

RAY
în 15 Iunie | RAY a răspuns (pentru Yavanna):
Ba isi pasa, dar.negi asta in fine, eu ti am raspuns la intrebare atat in rest crezi ce vrei, daca voi crestini radeti de propia biblie ce sa spun

si am primit ignor, in fine, numai va dati ceea ce nu sunteti, Romanii nu sunt crestini

| Laila12Izabela a răspuns:

Normal,daca nu ai niciun dumnezeu, dc mai trăiesti? Pana la urma cine te-a creat, nu Dumnezeu?

| blackmd a răspuns (pentru RAY):

Ai foarte mare dreptate referitor la creștinii din ziua de azi )

| Justme1997 a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Trăiesc pentru că încă nu am murit incă, m-am născut pentru că o fost zgârcită mama și n-o avut Durex

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Justme1997):

Dc Nu?

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Pai unii zic că da, alții că nu, vreau să văd și eu cum decurg lucrurile...

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Madam Nirvana loveste din nou, ai probleme psihice serioase fetito cu amicii tai imaginari, da de unde ai tu proasta conceptie ca daca nu ai credinte in zeitati nu poti fi un om cu valori morale bine stabilite? Ai nevoie de un tap ispasitor? Principiile unor tari cu valori sociale morale bazate pe gandire critica seculara prin dezbatere si intelegere logica a problemelor lor, au trait si traiesc in continuare intr-o societate foarte echilibrata si prospera nu numai ca nu mai au credinte in religii dar rezultatele au demonstrat ca este mai de ales lipsa oricarei religii! cum sa invoci un motiv atat de patetic ca trebuie sa multumesti pe un zeu? Care tot omenirea cu gandire primitiva acum mii de ani i-au inventat ca ei nu stiau sa explice cum functioneaza lumea din jurul lor asa ca au nascocit o agentie care e atotputernica omniprezenta si ii pedepseste cand fac rau, dar te iubeste! Dar am evolut intre timp am inceput sa punem intrebari sa experimentam sa aflam sa gresim si sa ne recorectam teoriile si realitatile avem nevoie sa ne rezolvam probleme aici in realitate!
Si ti-am mai repetat intrebarea:
tu in Allah, Sheeva, Zeus, Jupiter, Thor, si restul peste 2000 de zei de ce nu crezi huh? Oh pentru ca ai avut marele noroc sa te nasti sub zeul cel adevarat nu?
Sper ca tu nu crezi ca lumea a fost creata acum 6000 de ani nu? Si soarele se invarte in jurul pamantului...plat! Daca Pamantul ar disparea Universul nici nu ar observa, nu suntem asa speciali precum credem dom'soara!
Si tu ai o relatie speciala cu zeul tau!
Cthulhu sa te aiba in paza! devil

| Justme1997 a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Nu am un motiv anume, pur și simplu nu pare credibil.

| alexxtreme a răspuns:

Da ❤

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Stii de misionari, nu? Cei care cred in Dumnezeu si vor sa-L faca cunoscut peste tot in lume pentru ca oricine sa auda macar de El.
Ei bine, sunt multi misionari straini care vin in Romania pentru a explica unele planuri spre ajutorul misionarilor romani si sunt mirati de "curajul" romanilor. Pe unul l-am auzit chiar eu la o predica cand a spus ca este uimit de alegerile romanilor(referitor la tari), "nu toti misionarii vor sa se duca in tari in care ai cele mai mari sanse sa fii persecutat sau omorat, m-ati uimit".

Raspunsul tau este un sofism. Sunt si romani crestini, cu adevarat credinciosi.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Justme1997):

Înțeleg! E parerea ta si o respect

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Raspunsul tau este un sofism. Sunt si romani crestini, cu adevarat credinciosi.

desigur ca sunt cu numele, dovedeste apoi mai vorbim

| SG1995 a răspuns (pentru 6684464):

Isionari, adică un fel de martori lui Yehowa puși pe propagarea unor secte americane obscure?

| SG1995 a răspuns:

Da cred, deși mă identific ca panteist.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ai ajuns la vorbele lui Dumnezeu din Biblie. Majoritatea oamenilor nu cred in Dumnezeu. Cand vorbim de profetii automat ajungem la supranatural. Un om obisnuit nu poate profeti. O profetie care nu se implineste nu e profetie. Eu nu pot profeti.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Fi calm ca nici tu nu crezi, la cat judeci pe alti

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SandraEve):

Eu am principii. Si nu cred in Dumnezeu. Multe dintre principiile mele se aseamana cu cele crestine, cu exceptia invidiei, pe care o consider intr-o oarecare masura benefica omului.
Speranta am, fara Dumnezeu. Speranta consta in scopul ales in viata. Deocamdata sunt prea tanar ca sa ma gandesc mai profund la nimicul de dupa moarte, dar, poate cand imbatranesc, ma voi mai gandi daca are vreun rost sau nu.

| SandraEve a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce te face sa nu crezi? Ai dreptate, daca esti tanar esti imatur. Cu timpul poate vei avea alte conceptii

| RAY a răspuns:

Acum 17 minute | Yavanna a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):
Ce te face sa nu crezi?

realitatea, ratiunea, nu exista nici o dovada ca exista Dumnezeu

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti crede si in Varcolaci; dar sa nu ai incredere sa dormi cu spatele la gaura din perete.winking laughing laughing laughing

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

"dovedeste" adica sa-ti dovedesc ca sunt si romani cu adevarat credinciosi? laughing
Du-te tu in Siria si vorbeste despre Isus si Duhul Sfant fara credinta. Sau despre stiinta si "sfintii" Einstein, Newton, Galilei, Gamow, etc. laughing