| Catalin312312 a întrebat:

Credeti in viata de apoi? Dau Funda pentru un raspuns complet cu argumente. Astept raspunsurile voastre.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei nu exista viata dupa moarte.Eclesiast9:5,6,10; Ezechiel18:4.Dar cei care mor au speranta invierii de a trai pe un pamant transformat in paradis, care va fi dupa ce Dumnezeu va aduce sfarsitul acestui sistem.Psalmi37:9-11,29; ioan5:28,29

| danay72 a răspuns:

Ioan5:28,29 si Fapte24:15 arata ca cei care invie sunt drepti si nedrepti, astfel completeaza ce se zice in Apocalipsa.

| 4b a răspuns:

Nu exista viata dincolo de moarte...trupul tau zace in pamant unde ii este locul, iar suflarea de viata merge la Dumnezeu

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista viata de dupa moarte sunt 99% convins de ce?

1 lipsa dovezilor
2 ar fi ilogic in termeni stiintifici ma refer
traim o data si atat restul sunt iluzi si amagiri, crede in ce vrei observ ca majoritatea stiu de viata de dupa culmea nimeni nu a murit vreodata dar ei stiu

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Ray tu unde traiesti in jungla sunt dovezi ca nu le accepti tu asta e altceva. Pariu ca iti e frica de Dumnezeu si la greu ceri ajutorul da nu recunoaste_ti

| RAY a răspuns (pentru charonmario):

Omule dovezi ca ar exista sunt fictive dar discutile cu un tine sunt pierdere de timp, la greu n-am nevoie de ajutor divin

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Ma iadul va va manca vai si amar de voi inteleptilor. Daca ati deschide ochii ca traiti in intuneric ati fi uimiti sa vedeti lumina da e grea pocainta e drept da comodhptatea si prostia va duce fix in iaddaca nu ai ce sa vorbesti cu mine de ce imi scrii

| RAY a răspuns (pentru charonmario):

Bine vom ajunge in iad si tu in rai am inteles dai dovada de mare iubire pentru noi se observa, ai murit ma sa stii ca exista iadul?

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Da am murit si am inviat ray da tu ori cum nu crezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trupul a murit nu mai este dar sufletul ramane si-si continua viata de apoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai corpul moare si dispare dar sufletul ramane si-si continua viata cum ar veni o adoua viata.

| UnVis a răspuns:

Jasser ai dreptate.

| GrimReaper a răspuns:

Un raspuns stintific ar fi ca odata ce creierul a murit totul s-a terminat.
Dar nu te gandi la asta, atata timp cat ai pe cineva care isi aminteste de tine esti nemuritor

| RAY a răspuns (pentru GrimReaper):

Frumos raspuns

| monca a răspuns:

Nu cred Majoritatea religiilor lumii susţin că ceva din interiorul omului continuă să trăiască după ce corpul moare. Unele grupări religioase cred cu tărie că Dumnezeu îi pedepseşte pe cei răi chinuindu-i veşnic în focul iadului. Cuvântul lui Dumnezeu spune: „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată". Morţii „nu sunt conştienţi de nimic". Deci ei nu aud, nu văd, nu vorbesc, nu simt şi nu gândesc. Ei nu mai primesc nicio răsplată, sau nu mai câştigă niciun salariu. Cum ar putea oare să primească un salariu din moment ce nu mai pot face nicio lucrare? În plus, „iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja". În cazul lor nu se mai poate vorbi de sentimente sau de emoţii
Explicaţia Bibliei în această privinţă este simplă şi clară: morţii nu continuă să trăiască altundeva. Nimic din noi nu părăseşte corpul la moarte ca să trăiască în altă parte şi să renască în alt corp, aşa cum spun cei care cred în reîncarnare. Putem asemăna viaţa noastră cu flacăra unei lumânări. Când se stinge, nu merge în alt loc. Pur şi simplu nu mai există.

| Catalin312312 explică:

Doar v-am intrebat nu trebuie s-a va certati intrebarea este valabila.