| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti intr-un Creator al vietii si al Universului? Argumentati putin raspunsul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi illogic daca as spune ca as crede in asa ceva. Oamenilor le place sa creada ca nu ei sunt de vina cand ceva nu merge. Din cate stiu deocamdata nu cunoastem alte civilizatii. Din cate stim soarele nostrum va muri peste 1 billion de ani. Nu e prima stea cu care se va intampla asta si nici ultima. Au fost decoperite deja informatii si chiar poze si filme cu alti sori care au avut acceasi soarta. Cred ca esti de accord cu mine ca planeta noastra va diaparea si ea sau oricum nu va mai putea sustine viata. Deci o data cu ea se duce si omenirea...(daca va mai exista pana atunci) toata civilizatia si viata pe care o cunoastem astazi.
Deci Creatorul cum spui tu nu va mai avea jucarii cu care sa se joace (oameni). Are vreun sens sa spui ca exista un Creeator? Daca tu sustii ca exista atunci se duce naibii toata creatia lui...cine o sa se mai roage si o sa-l slugeasca? Gandeste-te ca noi cunoastem putin din istoria omenirii. Evouluta umana se estimeaza ca a inceput acu 200, 000 iar civilizatia noastra are circa 6000 ani. Aparitia vietii pe pamant a inceput acum 3.8 bilioane ani. Calculeaza si tu ce nesemnificativi sunt ultimii 2000 de ani de cand a apartut religia monoteista. Practic a aparut cand oamenii au inventat scrisul si transmiterea informatiilor de la unul la altul intr-un mod cat de cat universal. Asta dovedeste ca o data cu dezvoltarea imaginatiei a aparut si religia. NU este nimic adevarat in religia, sunt doar povesti asa cum au avut si alte civilizatii pe pamant. Civilizatiile sud americane Inca Maia, Egiptul in Africa etc erau mult mai avansate tehnologic decat orice religie monoteista at vrea sa fie. Crestinismul practice a aparut datorita imperiului roman pentru ca eu mers in contropiri prin lume. Daca apara momotismul in sudul Africii nici nu se afla. La vremea respective imperiul roman era in putere in plina expansiune.
Tot asa a aparut si islamul....adusa de imperiul otorman care era tot in plina expansiune ca sa contracareze crestinismul. De aia 3 sferturi din coran e de fapti biblia...doar ca au adaugat chestii foarte dure si rele ca sa bage si mai mult frica in oameni. Dupa cum vezi raspandirea religiei s-a facut cand marile imperii erau in putere si puteai impune o religie sau alta. Era cea mai buna unealta politica.
In viitor ce numesti tu azi religie va fi cu totul atceva decat e azi asa cum a fost de-a lungul omenirii. Toate datele astea sunt verificabile.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer ai merita fundă.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,iar studierea atentă a Bibliei și a creației m-au convins de existența sa.

| SG1995 a răspuns:

Da, răspunsul meu e simplu. Noi oamenii am ajuns să explicăm apariția universului până la un punct, adică știm că că materia a apărut într-un spațiu vid, de fapt nu materia, aceasta a apărut mai târziu, conform unor ipoteze mai recente la începetul universului existau fluctuați cuantice emanate în vid. Totuși faptul că era spațiu era vid, prin definiție era nul, deci ce putea să producă acele fluctuați de energi cuantică care a dus la aparția quarci-lor apoi a întregului univer subatomic, neutroni, electroni și protoni, care au creat primi atomi de heliu, care în urma unor condiți au fuzionat și au dat naștere hidrogenului, care dat naștere stelelor care au da naștere universului cunoscut. Causa et efectus. Eu consider că întreaga Existență e Dumnezeu, e nucleul viu a tot ceea e există, a fost, și va exista.

| Riker a răspuns (pentru SG1995):

Nu a existat nici un spațiu vid înaintea universului. happy

| SG1995 a răspuns (pentru Riker):

Păi nu exista, adică era vid, mno dacă era vid, gol, empti, cu mama măși au apărut acele fluctuați gravitaționale care au provocat crearea spațiu-timp și au dat pe urmă naștere materie și implicit nouă?

| Riker a răspuns (pentru SG1995):

Fluctuațiile se petrec în vid la nivel cuantic şi se bazează pe principiul incertitudini, mai exact pe incertitudinea energiei, iar forma matematică a principiul cere ca un împrumut mare de energie să fie restituit imediat în vreme ce restituirea unuia mai mic poate dura mai mult.
Practic incertitudinea energie permite ca ceva să fi creat din nimic precum o particulă virtuală ce trăieşte cu împrumut de energie, iar dacă achită împrumutul înainte de a se dezintegra devine reală. În mod similar bule spațiu timp pot să apară în existență printr-o fluctuație şi să supraviețuiască dacă au un total 0 energie. happy
Toată energia pozitivă din univers este în formă de materie dar este anulată de energia negativă a câmpului gravitațional, rezultând 0 energie, adică nimic. happy
Un asemenea univers nu are o limită cuantică şi poate exista pentru o perioadă nedeterminată de timp, doar inflația a fost un alt truc ce a făcut universul să crească şi să nu fie zdrobit de câmpul gravitațional puternic.

| SG1995 a răspuns (pentru Riker):

Dar în vid nu există lucru mecanic, deci nu există energie.
Deci de unde împrumută acea particulă virtuală energie, și unde o restituie?

| Riker a răspuns (pentru SG1995):

Vidul este spațiul gol, ce a fost înainte nu se știe. happy
Cel mai probabil există și alte universuri, un multivers.
Poți citi cartea lui Lawrence Krauss - Universul din nimic pe net, poate te ajută.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred in asa ceva... in primul rand pentru ca este in contradictie totala cu stiinta. Ceva gen Creatorul a stat o infinitate singur si deodata s-a gandit sa creeze ceva, si tu ai vrut sa implici Universul aici, nu doar Pamantul, deci n-avea materiale pentru creatie. Oricum, nu stiu de ce ne batem prea mult capul cu asta, e total ilogic sa existe un Creator al Universului.

| OnePiece a răspuns:

Nu, nu cred. Nu spun "stiu ca nu exista", dar... mi se pare ilogic.

Unii or zice "Dumnezeu nu are nevoie de creator pentru ca transcede timpul si spatiul", pai asta doar l-ar transforma intr-o entitate tetradimensionala, si nu demonstreaza ca nu a fost creat.

| Riker a răspuns:

Nu cred că universul a fost conceput pentru a susține viața, având în vedere că 99% din toate speciile care au trăit pe planetă au dispărut, deci viața este doar accident cosmic, produsul inevitabil al unor reacții chimice.
Cum a fost creat universul? Nu știm. dar sunt câteva teorii destul de interesante.
Dumnezeu? Atunci cine l-a creat pe Dumnezeu? Deci nu, nu cred. happy

| kratos1234 a răspuns (pentru Riker):

Cine l-a creat pe Dumnezeu? Ce intrebare copilareasca!
Sa fi fost Dumnezeu creat de cineva, era alta intrebare, cine l-a creat pe acel care l-a creat pe Dumnezeu? Si asa pana la infinit!
Mintea noastra e intunecata pentru a intelege existenta Lui Dumnezeu!