| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Crestini,de ce muzica rock/metal este urata de cei mai multi dintre voi?
Uitati un exemplu de formatie :
http://www.youtube.com/watch?v=S_OyF4t4lho
Este muzica religioasa.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, sa-ti zic ceva, crestinii nu urasc muzica rock. Eu de exemplu am "aspirat" asemenea muzica incepand cu "primi pasi" in acest domeniu, ex. Hendrix (Jimi), Grand Funk, Janis Joplin, Santana, Deep Purple, Canned Heat, Zeppelin, Procol Harum, Status Quo, Machine, Robin Trower, Roxy Music, etc, etc. Fara sa ma laud pot spune ca am ascultat de mai multe ori (nenunarate ori) TOATA discografia marilor trupe de ROCK (hardrock cum se numea pe atunci) din din perioada 1968-1975. Stiu nume de trupe, discografii si interpreti ai acestor trupe sau le pot recunoaste. Care este folosul acestor lucruri pentru mine? Iti spun eu, ZERO, un mare zero daca vrei si barat. Cu un singur lucru am ramas, cu faptul ca as vrea acum sa-mi scot din cap ce am bagat mai demult si nu mai iese, intelegi tu, NU MAI IESE. Fericit este acela care nu are ce SCOATE, caci in afara de tulburare a simturilor si un mesaj (de multe ori) cu tenta VIOLENTA si chiar SATANICA (probabil asta este "regiolizitatea" acesui stil muzical) nu gasesti nimic. Crestinismul este o religie a BLANDETII, DRAGOSTEI si a propriului sacrificiu, lucru care nu se "ARMONIZEAZA" cu stilul VIOLENT si AGITAT al Rockului. De aici si deosebirea de idei dintre cele doua grupari, DAR un crestin nu poate uri un om orice ar face sau crede el.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru danut):

Am inteles.
Deci, crestinii asculta vocea Domnului.
Bun raspuns.

| Thunderstruck a răspuns:

Mie mi-e mila cand ii aud ca zic ca asta-i muzica diavolului...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu o floare nu se face primavara!

| M25M a răspuns:

Etichetari inepte.

| WR104 a răspuns:

Nu-i adevarat, crestinii nu urasc genul asta de muzica.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1mjlM_RnsVE

Exista un gen numit rock crestin, unde intra si Skillet. Da na, singurul rock de care stiu cretinii este death metal si black metal.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru HueyFreeman):

Mdeah,ascult rock si metal de 9 ani, deci stiu cu ce se mananca.
Uite aici, christian death metal:
http://www.youtube.com/watch?v=GmuxmtiK06o
Black si death metal-ul nu-si au originile din muzica pagana.

| aumih16 a răspuns:

Mie imi place mai mult alternativ cand vine vorba de rock ca e combinat si cu alte genuri deci e special intr-un fel

| Zenit313 a răspuns:

Crestinii nu au probleme cu muzica rock.
Cretinii au probleme cu muzica rock.

| dracu14 a răspuns:

Pentru ca ei sunt inculti...

| LegionarulRoman a răspuns:

Ca si U2.Dar sunt cunoscutele formatii heavy metal.Aceia sunt satanici.

| TheStory a răspuns:

Eu sunt crestin si nu urasc genul de muzica rock.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Pentru ca ei sunt inculti... ", " singurul rock de care stiu cretinii este " - Altfel, niciun ateu de la categoria " Religie " nu jigneşte pe nimeni.

Eu sunt creştin, dar nu urăsc muzica rock.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Din fiecare "tabara" apar astfel de personalitati.Eu nu sunt ateu, si nici religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinilor, ''Kill the Devil'', dar mai in liniste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât timp am avut o religie am ascultat muzica pe care o ascult si acum ( rock/metal) daca imi place o ascult; asta e ceea ce contează!

| OtipaOarecare a răspuns:

Buna.Eu sunt crestina si nu urasc muzica rock, nu toti crestinii o urasc.Parerea mea este ca nu conteaza genul muzicii(Hip Hop/rock/metal, etc)ci mesajul pe care il transmit, cuvintele.De asta este muzica, un alt mod de a-ti transmite sentimentele.happy

| vRawr a răspuns:

O mare majoritate a crestinilor afirma faptul ca black metalul si death metalul fac referire la Lucifer si alte banalitati de genu`. Daca as spune...defapt afirm si eu acest lucru dar intr-o oarecare masura, majoritatatea trupelor black metal [Ex: Cannibal of corpse] fac referire la EL, de fapt e chiar evident, am fost si eu un ascultator destul de inrait a tuturor genurilor de metal chiar daca am doar 15 ani, am ascultat de la folk metal la black metal si se AUDE si VEDE o diferenta majora prin prestatiile acestora pe scene si in albume. Fiecare se regaseste in muzica pe care o asculta, eu consider ca muzica defineste omul, sau poate doar eu ma regasesc in muzica pe care o ascult deoarece e foarte abstracta si mesajul este priceput de foarte putini indivizi.Nu este urata ci pur si simplu nu este acceptata, aceasta este mentalitatea crestinilor. Fiecare traieste dupa un anumit principiu sau mai multe, bineinteles...Neacceptand un concert,[ acela din Bucuresti], nu cred ca e un semn al crestinilor ca URASC acest gen de muzica, ci pur si simplu e corect, nu e normal sa sustii o asemenea REVOLTA langa o biserica sau ce mai era aia.