| anonim_4396 a întrebat:

Creștinii ar trebui să fie buni sau cei mai buni?

31 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Ce conteza ce esti atata timp cat esti prost, betiv, infractor etc? Crezi ca daca cineva e crestin e automat un om bun? Nu!

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Nu am spus că un om ce se declară a fi creștin este automat bun, de fapt întrebarea nici nu se oprește aici...
Am întrebat de creștini, dacă ar trebui să fie buni sau cei mai buni. Tu cum crezi că ar trebui să fie un creștin?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinii sunt aparent buni de frica pedepsei divine. Ateii buni sunt sincer buni. Cam asta e... Bineînțeles nu omitem crstinii sincer buni.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar trebui sa fie intr-un anumit fel doar pentru ca sunt crestini? Crestinatate nu ar trebuie sa te defineasca. Scuze, dar eu nu cred in asa ceva. Sunt oameni ca toti oamenii si ar trebui sa fie cum vor ei sa fie. Buni, prosti, hoti etc., fiecare e cum vrea el sa fie, evident, asumandu-si.

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Cu alte cuvinte, nu știi nimic despre creștinism.
Succes.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu vorbi în numele lor dacă nu ești creștin... Incredibil.
Nu, creștinii nu sunt buni de frica pedepsei divine, aceia sunt cei ce se declară creștini și atât, care nu au înțeles mare lucru. Creștinii de care vorbesc, singurii creștini(sau adevărații creștini cum mai e moda să se zică acum prin biserici), sunt cei ce L-au cunoscut pe Dumnezeu prin Domnul Isus Hristos și au înțeles importanța neprihănirii(dreptății) și dragostei în viața omului.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Le zice habotnici aia de care zici tu si aia sunt cei mai ipocriți. Aia chiar numai frica fac chestii. Religia deviaza la un moment dat intr o problema psihica.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu m-am referit nici la habotnici. Există persoane ce și-au zidit loialitatea pe frică, dar nu m-am referit la aceștia în întrebare.

| Celcestietot a răspuns:

Buni.

| CostinAlamariu a răspuns:

Crestinii nu trebuie sa "fie buni". Crestinii trebuie sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu si in consecinta de adevar

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci cei mai buni?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

A fi "bun" sau "cel mai bun" are un milion de sensuri pentru un milion de oameni. Sunt o persoana directa care nu-i place ambiguitatea.
In calitate de crestini nu cautam sa fim cei mai buni ci sa lucram cu mila lui Dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu are mai multe sensuri. Dă 5 exemple de sensuri din alea un milion.
În calitate de creștini căutăm să fim cei mai buni pentru că reprezentăm mentalitatea de Dumnezeu în lume.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o moarta ca e clar ca nu intelegi ce vreau sa zic. Parerea mea personala e ca a fi "cel mai bun" pare mai mult o ambitie personala pornita din sine si nu o cautare smerita pentru mila lui Dumnezeu. Mi se pare ca atunci cand zici ca vrei sa fi "cel mai bun" in calitate de crestin cam ratezi sensul vietii de crestin. Nu stiu, asta e strict parerea mea. Iar in ceea ce priveste expresia in sine poate avea o gramada de sensuri. E ambigua. De exemplu pentru Nietzsche a fi cel mai bun insemna a fi superomul (übermensch). Pentru un activist politic a fi cel mai bun inseamna a spirjini toate cauzele politice care il intereseaza pe el. "Cel mai bun" e vag si ambiguu. Daca te referi ca trebuie sa tindem catre un ideal, da, sunt de acord. Iar idealul e Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Cel mai bun nu este vag și nici ambiguu. Pentru un politician a fi cel mai bun înseamnă a fi un președinte iubit, pentru un boxer a fi cel mai bun înseamnă a fi campion mondial.
A fi cel mai bun asta înseamnă, să fii în top, un etalon al succesului.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca Dumnezeu ne-a spus sa fim un etalon al succesului. Mai degraba ne-a spus sa cautam Imparatia lui Dumnezeu. Cu smerenie, bineinteles happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Tu dacă vrei să Îl propovăduiești pe Dumnezeu fiind un nimeni d. p. d. v. social, treaba ta, eu am înțeles că trebuie să fiu un exemplu pentru lume. Dacă Îl reprezint pe Dumnezeu în lume atunci trebuie să mă comport ca atare.
Împărăția lui Dumnezeu ești tu cu toți frații tăi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca Dumnezeu n-are nevoie de reprezentanță. Si cine a zis ca o sa fiu un nimeni? Am ambitii personale, omenesti de avea succes, dar asta nu face neaparat parte din spiritul creștin. Sunt pur si simplu ambitiile mele.
Nu sunt la nivelul smereniei sfantului Ioan Botezatorul care chiar a fost un nimeni în pustie.
Ciudat cum Mantuitorul a ales un pustnic sarac si hranit de pasari sa-i deschida misiunea pe pamant si nu un mare om de succes. Sau cum a ales sa intre în Ierusalim pe un biet asin si nu pe un cal maiestuos, nu? happy

| aditimus a răspuns:

Daca esti crestin practicant ar trebui sa fi mai bun si sa iubesti pe toata lumea.

| Algo098 a răspuns:

Cine e mai puternic castiga si cine e mai slab pierde, deci cei mai puternici sunt si cei mai buni.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Cred că ar trebui să definești "puternic" și "slab". Nu de alta, dar poți să fii campion mondial la box(categoria grea) și un analfabet slăbănog cu pistol să-ți zboare creierii.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puterea si slabiciunea pot fi de orice fel, iar castigul apare la un moment dat cand sunt puse in balanta puterile celor aflati in concurenta.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Cu alte cuvinte nu ai o definiție nici în general, nici relevantă la întrebare. Mersi pentru nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buni.
Sa lăsăm bunătatea supremă sa fie doar Dumnezeu.
"Eu ştiu că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea..."
Domnul Iisus a zis: "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În original scrie bunătate. "Nimeni nu este bunătatea(izvorul bunătății) decât Unul singur: Dumnezeu" Așa reiese dacă traducem în limba română modernă. Parcă îi dă un cu totul alt sens, logic de data aceasta, întregului tablou, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ca ma laud, dar eu la romana aveam note de 10, deci nu recunosc vreun alt sens decat cel prezentat de mine.

Toți vor să pară mai inteligenti ca altii, cu accelerația pe prostie și mândrie înainte.
Daca tăceai, filosof rămâneai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu la ce te referi, dar poate-mi reciți luceafărul altă dată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea e că NU există oameni buni, ci doar oameni mai puţin răi, după cum e scris şi în Biblie: "Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.
Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
Toţi s-au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, nici măcar unul." - Romani 3:10
Numai Dumnezeu e bun şi drept.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și? Ți-a dat shut down? Citește în continuare!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum adică? La ce să-mi dea shut down? :/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Părerea mea e că NU există oameni buni" -> "Romani 3:10
Numai Dumnezeu e bun şi drept."
Dacă numai Dumnezeu a rămas bun și drept atunci întregul plan cu Domnul Isus a eșuat.

Mi-ai dat un citat frumos din Biblie. Incomplet de altfel, dar frumos. Presupun că te declari creștin(/ă).
Problema este că tu dacă te consideri creștin(/ă) și crezi așa ceva înseamnă că nu ai înțeles de ce a venit Domnul Isus, Dumnezeu întrupat, pe Pământ.
Toți spuneți, în toate cultele creștine, că Domnul Isus a venit să ne salveze, să ne mântuiască, dar v-ați spus vreodată întrebarea: cum?