| SandraEve a întrebat:

Crezi in Dumnezeu? Daca da, ce anume te-a determinat sa o faci?
Daca nu, ce anume te-ar putea determina sa o faci?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cred in Dumnezeu. De mic am crecut intr-o familie crestina. Tata imi povestea mereu relatari biblice si-mi explicamulte lucruri despre D-zeu. Eu eram copil si asimilam repede cunostiintele, de aceea cand am crescut cunostem mare parte din biblie insa chiar daca cunosteam si eram invatat, eu doar la religiesi Dumnezeu nu ma gandeam, pana la urma eram un copil. Insa mai tarziu, la scoala nu era un copil care sa cunoasca Scriptura mai bine ca mine. Nu faceam religie si totusi ceolalti copii erau barna fata de mine. A venit si adolescenta impreuna cu perioada pubertatii - o perioada foarte dificila fiindca atunci chiar nu ma mai gandeam la D-zeu. Imi puneam intrebari precum:"Care-i scopul meu in viata?", "De unde stiu ca exista D-zeu?", "Unde a inceput totul?".
Am renuntat sa mai cred in Dumnezeu si am descoperit o viata amara, fara sens. Chiar cand eram inconjurat de toti cei dragi ma simteam singur. Voiam sa-mi pun capat zilelor. Insa am devenit foarte apropiat de cartile religioase dupa o lunga perioda amara de timp. Citem dar nu credeam ce citesc, totusi, la unele versete imi dadeau lacrimile. Apoi am inceput sa ma rog si am povestit totul lui Dumnezeu. Credeam ca vorbeam singur dar dupa rugaciune am simtit ca cineva stia prin ce treceam. Am inceput sa ma rog de mai multe ori si m-am simtit mai alinat, simtem ca cineva chiar ma asculta, acel lucru nu pot sa-l descriu ca sa se inteleaga dar de cand am inceput sa ma rog nu ma mai simteam singur deloc. Am inceput sa cred in Dumnezeu cu toata seriozitatea si sa studiez mult mai aprofundat biblia si tot ce tine de El. Unul cate unul, au venit toate raspunsurile la intrebarile mele. Dumnezeumi-a dat un sens in viata, un scop. L-am gasit singur, nimeni nu m-a ajutat sa-L gasesc. Am inteles ca odata ce L-am primit, El a fost cu mine la bine si la rau. Rugaciunile mele erau ascultate mereu: cand voiam soare era soare, cand voiam sa am timp liber aveam timp liber, etc. Insa uneori ma intrebam daca nu cumva totul este in capul meu, daca nimic nu e adevarat? Dar D-zeu mi-a confirmat existenta Sa: Mama era insarcinata si tare mult imi doream o surioara cu totul deosebita de ceilalti copii. Mi-am dorit sa fie vesela si energica tot timpul, inca de mica nu ca toti ceilalti bebelusi cuminti si plangaciosi. Am pus in rugaciune aceste trasaturi si multe altele, rezultatul a depasit asteptarile. Nu credeam niciodata ca avea sa fie amanunt cu amanunt exact asa cum mi-o imaginasem, asa cum mi-o dorisem. De atunci nu m-am mai indoit o clipa de Dumnezeu fiindca a modelat o viata de om si ne-a adus multa fericire si multe amintiri frumoase. De atunci rugaciunea mea personala era mai neobisnuita ca prima. Ma rugam de parca vorbeam cu cel mai bun prieten, nu aveam nimic de ascuns, eram sincer si increzator.

Experienta mea de viata m-a determinat sa cred in Dumnezeu si relatia mea cu El. Multi nu pot sa inteleaga o astfel de relatie si ma acuza de schizofrenie si boli mintale dar eu stiu ce spun. Stiu ca exista Dumnezeu si daca altii nu sunt de aceeasi parere e treaba lor, eu sunt fericit alaturi de Dumnezeul meu si consider ca cine nu ma intelege n-are dreptul sa comenteze.

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,nu exista nici o dovada ca exista vreun creator,fie ca vorbim de unul teist,deist,panteist,stiinta poate explica foarte bine cum a aparut universul si cum a evoluat el,desigur nu stim toate dar asta nu dovedeste ca exista vreun zeu,ce ar determina orice ateu sa creada? o dovada stiintifica ca exista un creator,ateismul inseamna lipsa credintei in zeii nu inseamna a crede in ceva,uni spun ca atei cred in big bang, evolutie le amintesc ca ambele teorii nu au legatura cu ateismul nici argumente gen cat de complex e universul, viata nu are legatura cu ateismul pentru ca ateismul nu sutine nimic, ateismul inseamna a fi sceptic /a nu crede, lipsit de a crede in zeii nu de a crede in zeii

| Hammurabi a răspuns:

Dacă Steregoi mai postează mult pe aici, s-ar putea ca numărul celor care cred în Dumnezeu să scadă exponențial... laughing

| SG1995 a răspuns:

Da, si nu m-a determinat nimic, e dosr efectul societati, desi gasesc ca existenta Divinitsti fiind ceva logic nu exista dovezi care sa-i confirme sau sa-i infirme existenta.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

De ce gasesti logic existenta unui creator intr-un univers care a evoluat de la simplu-complex?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ehm simplu pentru ca modul in care a evoluat universul nu impiedica asta.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Un creator panteist sau deist?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Panteist

| mentholinks a răspuns:

Cel mai mult cred in YHWH desi nu 100 la suta, mai am dubii. Isus, cel mai probabil a fost inventat ca un raspuns la religia iudaica fiindca nu a indeplinit nimic din ce trebuie adevaratul Mesia sa indeplineasca.

| SandraEve explică (pentru mentholinks):

Hmm.din punct tau de vedere care era misiunea lui Mesia?

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

Principalul lucru pe care trebuia sa-l faca era sa aduca dreptatea pe pamant. Iar pentru evrei trebuia sa-i uneasca, sa-i mantuiasca, etc.

| SandraEve explică (pentru mentholinks):

Am inteles

| xerxes1 a răspuns:

Este suficient sa citesti Biblia cu atentie ca sa intelegi ca nu este dect o carte de povesti.
Evreii au cules legende sumeriene, babiloniene de pe unde au umblat si au facut o tocana numita Vechiul Testament.
Noul Testament este o poveste lacrimogena despre un evreu care a murit vineri seara si duminica dimineata era deja disparut.Nici doua zile nu a stat in asa zisul mormant.

| SandraEve explică (pentru xerxes1):

Imi pare rau ca asta crezi

| xerxes1 a răspuns (pentru SandraEve):

Ma doare fix undeva ca iti pare rau.

| SandraEve explică (pentru xerxes1):

Ok :* sper sa treaca durerea happy

| xerxes1 a răspuns:

Cand o sa-l gasesti pe zeul tau, sa ne anunti si pe noi.
Pana atunci vorbesti doar in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru ca mai existã si alti oameni sau fiinte insufletite in afara de mine.

| SandraEve explică:

Bravo

| SandraEve explică:

Ma doare pe mine undeva de atei laughing eu nu mai incerc sa conving pe nimeni nimic. O sa le fac o vizita in iad sa le spun "v-am zis eu, fraieriloor!"
Sunt rea acum tongue
In fine, nu. Eu nu renunt la credintele mele

| Blexistroni a răspuns:

Nu, pentru că nu există dovezi bune pentru nici unul din cei peste 2.000 de zei în care omenirea a crezut.

| SandraEve explică (pentru Blexistroni):

Si care ar fi o dovada buna din punctul tau de vedere?

| Blexistroni a răspuns (pentru SandraEve):

Ceva vizual ca o poză sau un video cu respectivul zeu făcând o minune precum teraformare fără unelte, reînvierea morților, vindecarea bolilor precum cancer fără medicamente, etc...

| SandraEve explică (pentru Blexistroni):

Invierea mortilor a fost facuta, precum si vindecarea bolilor, chiar si vindecarea cancerului fara medicamente. Un video nu are cum sa existe happy sa fim seriosi.

| Blexistroni a răspuns (pentru SandraEve):

Așa și eu pot spune că am tratat un bolnav de cancer în stadiul 4 dacă nu am dovezi nimeni nu poate fi sigur că am făcut asta.

| Blexistroni a răspuns (pentru SandraEve):

Până nu văd o pozã sau un video care îndeplinește cerințele nu ai nici o dovadă pentru nici un zeu

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Nimeni nu a inviat nici vindecat de cancer fara medicamente,astea sunt vrajeli,repeta aceste vindecari,hai sa mergem la un spital si repeta acele experimente si te credem, asta inseamna stiinta a repeta, a testa ceea ce stii, tu crezi ca savanti care sunt crestini nu ar vrea sa creada in aceste vindecari, teologi cu bun simt nu cred in interventi divine, si eu stiu video cu paralizati platiti sa se prefaca a fi paralizati si sa minta ca sau vindecat, arata un om amputat ca are din nou picioare sau maini si atunci te credem

| SandraEve explică (pentru RAY):

Biblia prezinta atatea cazuri...ma rog tongue nu vrem noi sa le vedem. Abia astept apocalipsa big grin

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Si in alte carti sfante scrie povesti de astea, cand va veni apocalipsa si ne va intreba despre biblie pe noi doi ghici care va trece testul?

| SandraEve explică (pentru Blexistroni):

Dumnezeu nu o sa vina pe pamant si sa invie un mort la Acces Direct big grin n ai sa vezi niciun video...nu are sens sa vrei asta

| SandraEve explică (pentru RAY):

Nu stiu, vom vedea

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

La ce vad cred ca eu trec testul in fine, eu spun sa citesti biblia

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Dumnezeu nu vine pe pamant a promis dupa potop ca numai va distruge vreodata pamantul, vezi ca nu stii biblia

| SandraEve explică (pentru RAY):

Ok, cum spui tu

| SandraEve explică (pentru RAY):

Foarte bine, sper din suflet sa il treci

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SandraEve):

Ca de obicei: RAY ia pe aratura; dar poate ne aminteste el cum sta treaba "stiintifica" ce a dat "scanteia de viata" pentru un pumn de minerale neansufletite.winking laughing laughing laughing RAY dixit: "... stiinta poate explica foarte bine cum a aparut universul si cum a evoluat e... ".winking laughing laughing laughing

| SandraEve explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu stie nici pe ce lume traieste, ce sa explice.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru SandraEve):

Ba eu cred ca RAY stie foarte multe si stie bine; dar are prostul obicei ca sa se contrazica cu aceia care au informatii incomplete despre domeniile in are "EA" insista prosteste.winking

| SandraEve explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Parerea mea e alta