| GigelDinSatuVecin a întrebat:

Crezi in Dumnezeu?

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred intr-o forma de putere suprema care conduce acest univers, altfel nu se explica existenta noastra, a universului. Faptul ca universul este creat din nimic fara o forta superioara, cum spun ateii, este o ineptie. Ca s-o numi Dumnezeu, Allah sau Buda ste mai putin important. Biblia? O carte de povesti scrisa de oameni. De aici si contradictia intre Vechiul si Noul Testament. N-a stiut stanga ce face dreapta.

| ania a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Nu. E un personaj fictiv de poveste puerila, primitiva, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea si inselarea naivilor creduli si nestiutori.

| ania a răspuns (pentru halogen001):

Nu ai de unde sa stii absolut sigur decat dacat daca esti atat de stiutor incat detii toata cunoasterea posibila.

| halogen001 a răspuns (pentru ania):

Asta e fantezie cu "toata cunoasterea posibila". Cand un om spune o minciuna, ca sa il crezi trebuie sa ignori realitatea si sa fii naiv, credul si nestiutor. Un om rational nu poate fi inselat de niste primitivi nestiutori care au impresia ca toti oamenii sunt fara fara minte si pot fi inselati cu usurinta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cu mila lui Dumnezeu, da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza? raised eyebrows

| isemilia a răspuns:

Da.

| rapandula a răspuns:

Nu cred in personajul ala de poveste. Doar prostii cred in el.

| Antisistem11 a răspuns:

Nu prea

| BlackOldSun a răspuns:

Un ''zeu'' se defineste ca o entitate antropomorfica nemuritoare capabila sa manipuleze Universul dupa bunul plac ca un vrajitor, mai este definit si prin natura asa miraculaosa lucru inexplicabil de stiinta pentru ca sfideaza legile fizicii ceea ce inseamna ca este fizic imposibil si asta il face pe dumnezeu IMPOSIBIL prin definitie. Se mai spune ca dumnezeu exista in afara realitatii noastre, asta desigur inseamna ca el NU exista In Realitate!

| serenityxx a răspuns:

Da.

Întrebări similare