| mentholinks a întrebat:

Cu ce e mai autentica Evanghelia dupa Matei decat cea dupa Toma? De ce una e inclusa in Biblie iar alta nu?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toma a plecat spre India unde a fost si omorat. Nu a avut cum sa scrie o epistola si nici timpul necesar, de aceia asazis epistola a lui Toma este un fake, un fals si nu avea cum sa apara in Biblie.

| anonimg a răspuns:

Toti cercetatorii Scripturilor, au considerat in unanimitate ca Evanghelia dupa Toma nu este autentica, nu este inspirata de Dumnezeu.
Deci si cei care au introdus aceasta carte printre celelalte carti sfinte ale Bibliei, considera ca aceasta nu este canonica, nu este inspirata de Dumnezeu, Totusi, ei au lasat-o acolo...
Scopul este unul singur: acesti oameni care au lasat cartea neinspirata in mjlocul celor inspirate sunt agenti ai celui rau care cauta sa-i tina pe oameni departe de Dumnezeu, de cunoastere adevarului. Si pentru acestia este scris cuvantul care spune ca Dumnezeu va pedepsi "pe cei ce prapadesc pamantul!" (Apocalipsa.11:18)
O singura picatura de otrava intr-un pahar cu apa este suficienta sa aduca moartea. In cazul de fata moartea spirituala. Pentru ca oamenii care o citesc nu stiu cum stau lucrurile; nu stiu sa faca deosebirea dintre bine si rau. Nu exista nici o concordanta intre cartile inspirate si cele neinspirate.
Si mai stiu un lucru: cei sinceri, aceia care sunt in cautarea adevarului, il vor gasi. Dar nu-l vor gasi nicidecum in bisericile lor.

| mentholinks explică (pentru anonimg):

Si care sunt acei cercetatori? Da-mi numele lor sau studiile pe care le- au facut.

| anonimg a răspuns (pentru mentholinks):

Mi-este mai usor sa dau copy&paste. In cuvintele mele as fi scris mult mai mult.
"Stabilirea canonului s-a realizat pe parcursul unui întreg proces, la început de către rabinii şi învăţătorii evrei, apoi de către creştinii din primele secole. De fapt, în esenţă, Dumnezeu a fost Acela care a decis care cărţi fac parte din canonul biblic. O carte a Scripturii aparţine canonului în momentul în care ea este scrisă sub inspiraţia lui Dumnezeu."

Pe scurt, oamenii aceia au murit demult si nu le cunoastem numele.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

De fapt, în esenţă, Dumnezeu a fost Acela care a decis care cărţi fac parte din canonul biblic. O carte a Scripturii aparţine canonului în momentul în care ea este scrisă sub inspiraţia lui Dumnezeu."

vrajeala, un consiliu a hotarat ce sa scoata si ce sa fie

| SilentRain a răspuns:

Eu zic ca nici una nu e autentica, biblia e o carte de povesti

| Octavian199 a răspuns:

Fiecare a scris dupa ureche.Dar biserica a bagat in biblie ce i-a convenit