| aabaaab3278 a întrebat:

Cum ar fi sa creada toti intr-un singur Dumnezeu?

18 răspunsuri:
| William a răspuns:

Depinde cum este acel dumnezeu.

| Inferno a răspuns:

Trist. Ar insemna ca specia umana si-a pierdut atat imaginatia cat si ratiunea.

| sublime89 a răspuns:

N-am avea nicio garantie ca acel d-zeu e mai adevarat decat cei in care credem acum. Si sunt sigur ca oamenii si-ar gasi motive de razboaie si certuri si atunci, pentru ca anumite popoare sau grupuri il vor interpreta pe d-zeu in felul lor. Asa se intampla mereu.

| KillMePlease a răspuns:

Dracu' ştie.
Da' cel mai probabil, n-ar fi prea interesant.

| aabaaab3278 explică (pentru KillMePlease):

Asa e, nu ar mai fi certuri de genul: "Dumnezeul meu e adevarat ca asa scrie in cartea mea sfanta"!

| KillMePlease a răspuns (pentru aabaaab3278):

Exact.
Fără cuvintele alea, Terra ar fi un loc foarte plictisitor...

| Alcyon a răspuns:

Nu e ceva posibil. Pana si ateii au opinii diferite cu privire la anumite aspecte.

| WR104 a răspuns:

Toti cred intr-un singur Dumnezeu.
Asta e ca si cum ai intreba "cum ar fi ca toti sa vorbeasca aceiasi limba?"
Daca ai observat unele cuvinte nu se traduc deloc, nu exista traducere dar se intelege ideea la fel si aici cu Dumnezeu, e o problema de interpretare.

| aabaaab3278 explică (pentru WR104):

Ma refeream in acelasi Dumnezeu, sa fie unul pentru toti. Nu pentru unii Allah, pentru altii Yahve, Brahman, Ra sau mai stiu eu ce

| iurii75 a răspuns:

Dar anume așa și va fi, religiile false vor fi distruse în curînd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

"religiile false vor fi distruse în curînd"... lasa-ma sa ghicesc : doar ramura ta religioasa e corecta. Am dreptate?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo.

| Dorugar a răspuns:

Nu ar fi cu nimic mai bine decat daca s-ar crede in mii de Dumnezei.
Asta din cauza ca bunastarea nu izvoreste din credinta a proasta, ci din nivelul de dezvoltare intelectuala bazata pe Cunoasterea Rationala

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ar fi foarte bine, dar sa creada toti in Dumnezeu care i-a creat, si care le doreste binele (Isaia 48:17-20) insa azi marea majoritate crede in dumnezeul acestui sistem care este dusmanul nr. 1 al Creatorului si Suveranului Universului (1Ioan 5:19)Cand toti oamenii care vor trai pe pamant vor crede intr-un singur Dumnezeu si in Fiul Sau Isus cristos, atunci,, raul " nu va mai exista (Psalmul 37:9-11), cunostinta lui Dumnezeu va umple pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca la o adunare a martorilor lui Jehova.
Plictisitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor crede.vor crede fiind obligati, in antihrist, si vor fi robi de bunavoie si nu liberi, fara voie, cum ne-a creat bunul dumnezeu.atunci vor vedea ce e intr-adevar libertatea, si liberul arbitru.dar va fi foarte tarziu.

| kyliejenner a răspuns:

Ar fi nasol

| Elisa2809 a răspuns:

Ar fi super daca am crede toti in adevaratul Dumnezeu.