| Steregoi a întrebat:

Cum de s-a stricat atat de mult lumea la cap incat crede ca o floare galbena cu cinci petale simetrice a aparut fara interventia unui creator?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tie iti place numai sa razi. Nu tratezi cu seriozitate chestiunile. Te bag la zdup la ignore impreuna cu Ray. Cand probabil voi fi dispus va voi da drumul iarasi din cusca. N-aveti inteligenta comparabila cu a mea. Probabil va veti mai maturiza si voi sau veti face progrese. Pune-ti mintea la contributie. happy

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

"Tie iti place numai sa razi. Nu tratezi cu seriozitate chestiunile."
Normal ca nu trateaza cu seriozitate niste intrebari penibile puse de un trist suparat de viata care cauta raspunsuri acolo unde nu-s.

"Te bag la zdup la ignore impreuna cu Ray. Cand probabil voi fi dispus va voi da drumul iarasi din cusca. N-aveti inteligenta comparabila cu a mea"
Pe baza a ce sustii tu ca esti mai inteligent decat ei? Ce studii ai tu? Nu vezi ca toate ideile si gandurile pe care le ai se bat cap in cap cu stiinta? N-am vazut in viata mea nimic supranatural, paranormal, iar astia ca tine sustin ca simt sau vad chestii aproape zilnic, si cand sunteti intrebati ce spuneti "Nuoo... pai eu sunt crestin, ce sa-ti dovedesc tie, eu sunt eu, eu simt energiile si sunt mai inteligent ca voi ca na, eu sunt eu".
Normal ca nu au inteligenta comparabila cu a ta, toti sunt mai inteligenti.
" Probabil va veti mai maturiza si voi sau veti face progrese. Pune-ti mintea la contributie."
Parca ai descoperit cine stie ce ca sa-ti iei aerele astea de savant laughing Daca deduci niste chestii, daca faci niste legaturi simple sau daca interpretezi religia asa cum vrei tu, nu inseamna ca esti mai inteligent.
Nu pui intrebarile care trebuie, apoi raspunzi cum vrei tu, chiar daca nu ai nici o baza stiintifica.
Sunteti incredibili ma, aveti vedere, dar sunteti orbi.

| raMLesS a răspuns:

Daca tot crezi intr-un creator si nu crezi in evolutie, de ce a facut Dumnezeu peste 11.000 de specii de furnici, vreo 70.000 de specii de paianjeni, peste 20.000 de specii de albine, si exemplele pot continua?
Nu are nici o relevanta, nici o logica, de ce ar face chestia asta? Nu se putea limita la cateva zeci de specii? Restul speciilor fac exact acelasi lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| wpetterssone a răspuns:

Este scris că oamenii vor crea idei și vor spune că ele sunt adevărul. Omul nu are puterea de-ași da singur seama de ceea ce este adevărat. Deci, pentru a afla care este adevărul, trebuie să citești mult. După ce termini de citit materiale din mai multe domenii, și înțelegi care este adevărul, tu alegi dacă faci schimbări în viață ta și pe ce cale vrei să mergi.

| Steregoi explică:

Meriti ignore. Aberezi.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Pentru ca Dumnezeu e vesnic fara inceput si fara sfarsit si e logic sa-I placa diversitatea.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Credinta e dincolo de stiinta.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Omul a evoluat cu nevoia de a crede in ceva, orice... Cand esti bolnav de nu stiu ce boala, poti sa fii tu si ateu, si satanist, etc. in acel moment te agati de orice fir de speranta (exista si exceptii).
In momentele alea iti cauti liniştea, cauti confort mintal si esti in stare sa te rogi si la o piatra.
Cui nu-i place viata? Adica sa fim seriosi, cand ai toata viata inainte si esti pe cale sa pierzi tot, toate placerile, distractiile, peisajele, natura, etc. Si te gandesti ca dupa moarte dispari si esti mancat de viermi, cauti siguranta, esti in stare sa crezi orice chestie, numai sa fii sigur ca nu mori, insemnand ca traiesti si dupa moarte.
Pai daca Dacii de acum mai bine de 2000 de ani stiau ca o sa moara definitiv cand merg la razboi, si nu o sa ajunga la nici un zeu, in niciun paradis, crezi ca se mai luptau? Crezi ca se mai duceau cu drag acolo la moarte sigura? Normal ca nu.
De aia exista atatea religii, de'aia exista atatea superstiţii, d-aia exista zodiacul, cititul in stele si alte prostii.
Si salbaticii din jungla care nu au avut contact cu civilizatia, si aia au zeii lor, zeul tigru, zeul soparla, spiritul sarpelui boa rolling on the floor sau mai stiu eu ce.
Credinta nu necesita stiinta sau dovezi, e o alegere proprie si nu necesita argumente, asta nu inseamna ca nu poti avea.
Tu crezi ca dintr-o tara de crestini, absolut toti crestinii sunt mai buni decat un ateu? Daca ii intrebi pe unii de ce cred in Dumnezeu o sa zica "Asa e bine", "asa am fost invatat", "Dumnezeu ma ajuta", si d-astea.
Daca intrebi un ateu ala o sa-ti dea si niste argumente, o sa-ti spuna niste teorii stiintifice, corecte sau nu, totusi necesita mai multa inteligenta sa dezvolti subiecte de genul fata de crestinii aia.
Eu n-am vazut ateu care sa iti spuna sa nu mai crezi in ce crezi tu, in schimb am vazut atei, dar si crestini care ataca biserica si spun despre preoţi ca fura si fac tampeni,chiar asa e.
N-ai cum sa compari un ateu cu babele si mosii de la biserica,care se bat pe aghiazma... Cand duc hainele in altar sau unde le duc, am fost acum cateva saptamani de curiozitate, le-a sfintit popa si se duceau acolo sa-si ia hainele, fugeau babele alea ca la maraton, il intreceau pe Usain Bolt. Sau la impartasanie, deci zici ca le-a dat putere popa, le-a dat potiune si s-au transformat in Mr mUscle rolling on the floor)
Asta nu-i religie, asta e prostie... Si asta sunt majoritatea crestinilor carora tu le tii partea.
Mai bine sa nu crezi si sa nu ai de aface cu religia decat sa o iei in bataie de joc si sa ignori ca ai facut asta.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Prea multa cunoștință înnebunește pe om. Nu poți cunoaște adevărul privind la prostia altora. Daca un om se împiedica din prostie si moare pe o cărare spre o tinta buna înseamnă ca tinta sau destinația e greșită? Multi care au mers la război au crezut in iluzii. Inainte sa mearga la razboi evreii primeau confirmarea ca Dumnezeu era cu ei. Multi atei au mers la război ca cotropitori crezând ca sunt mai buni, mai evoluați. Omul nu are constituție de războinic pentru ca are oase fragile in contact violent cu o stanca sau cu otelul sau cu un lemn iar carnea poate fi străpunsa cu ușurință de un obiect dur si ascuțit. Adam si Eva nu purtau armura ci umblau goi. Omul se naște fara vreo armura.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Nu prea vad legatura cu ce am scris eu, si nu cred ca am zis ca omul are constituţie de razboinic, am zis ca doar mergeau la razboi Pentru ca credeau in zeii lor, in iluzile astea cu care erau spalati pe creier de mici.
Si crestinii au fost cotropitori, cele mai mari si sangeroase batalii din trecut au fost din vina crestinilor, atatea cruciade si genocide, de ei de ce nu vorbesti?
Legat de armura, la nastere m-am nascut cu o armura de samurai pe mine si o katana in mana.