| Moisie a întrebat:

Cum ii apreciati pe oamenii care nu vad(nu vor sa stie)despre milioanele de crime si bicisnicii pe care le-a comis biserica lor, dar pe ei ii deranjeaza, nu faptul ca biserica lor a ucis milioane de oameni, ci ii deranjeaza MUZICA Rock?

11 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Deranjat de muzica Rock! Hmm, daca e deranjat, nu asculta, dispare! big grin Fara a comenta ceva! Atat timp cat eu, accept si nu sunt deranjata de manelele lor imbacsite( sau cel putin, nu arat asta), ma astept la acelasi feedback din partea celorlalti!
* am spus manele, ca pur exemplu. La fel de bine, puteam spune muzica religioasa sau penticostala big grin

p.s. Mi-a fost greu sa vad legatura dintre milioanele de crime comise de Biserica si muzica rock, dar totusi exista!

| Moisie explică (pentru мιнαɛℓα36):

Legatura este acolo unde prioritatile in ceea ce priveste "deranjul" nu sunt corect puse!
Trebuie sa fi incuiat la minte ca noaptea ca sa te deranjeze muzica... si nu zecile milioane de crime facuta de biserica crestina din care fac ei parte!

| zurick a răspuns:

Va să zică diavolul împreună cu prietenii lui cântau rock, iar Iisus cânta muzică bisericească? (în acest caz eram fanul diavolului rolling on the floor
Măi nimeni nu te poate obliga să asculți așa ceva, dacă biserica era obligată să asculte acest gen muzical mai ziceam, dar cum nu este nu face decât să arate că n-are sau nu dorește să gândească. Însă oricât ar încerca biblia asta n-are rost pentru că adevărul este știut că îl recunoaște sau nu asta e altceva.

| Moisie explică (pentru zurick):

Prietene, intrebarea mea pe care vad ca nici tu nu ai inteles-o, se dorea a fi o intrebare-raspuns pentru un pocait care sustinea ca muzica rock este de natura satanica!
In acest context bazat pe o premiza mincinoasa, am aratat ca religia crestina este mult mai diabolica decat muzica rock care nu a omorat niciodata pe nimeni, dar biserica crestina care se crede "sfanta" a ucis zeci de milioane de oameni.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Cine a spus că îi deranjează muzica rock? Nu, nu ne deranjează muzica rock...ne deranjează muzica (,) care chiar transmite îndemne satanice, de orice fel. Eu sunt o creştină convinsă şi ascult foarte mult rock bun.
Numai bine!

| contαbαndonαt a răspuns:

Ce tot aveti cu muzica rock de va legati constant de ea? Nu e decat un gen muzical, printre alte sute, nimic special, nimic "demonic".

| Moisie explică (pentru contαbαndonαt):

Eu stiu ca este asa cum spui, doar ca unii pocaiti de pe acest forum au impresia ca muzica rock este satanista, in timp ce zecile milioane de crime pe care le-a comis biserica lui Christos suntDumnezeiesti!
Asta este tema discutiei!

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Moisie):

Inteleg, da, n-are nici o logica.Nu stiu ce sa spun, incerc sa nu judec prea dur, desi cu greu ma abtin din a nu cataloga o astfel de mentalitate ca fiind una de un handicap sever, exagerat.Sa gandesti, nu e greu, insa, sa constientizezi, ...vad ca multi duc lipsa, si nu-nteleg de ce.Pentru ca, desi n-am ajuns inca sa cunoastem realitatea obiectiva-n totalitate, unele situatii/fapte/intamplari/vorbe/relatari sint mult prea evidente pentru a putea fi trecute cu vederea una-doua.Si totusi, multi aleg sa-si inchida ochii, tinandu-i cu forta inchisi in continuare...

| Moisie explică (pentru contαbαndonαt):

Este destul de trist si grav ca nu ai ajuns sa cunosti realitatea obiectiva si anume aceea ca biserica crestina este cea mai criminala institutie din Istoria umanitatii, si acestea din pacate nu sunt zvonuri sau barfe ci REALITATE ISTORICA. si este chiar foarte logic ca atunci cand aceasta institutie criminala acuza MUZICA rock ca fiind satanista, ar fi bine ca mai intai sa se uite in oale ei si sa vada ca nu exista nimic mai satanic in istoria umanitatii decat faptele ei diabolice!
Macar acum dupa aceasta explicatie lamuritoare, sper, ca cei care ne citesc, sa inteleaga?

| MadRaven a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Îţi răspund şi ţie şi lui Moisie:
Cine v-a spus vouă că am avea ceva cu muzica rock? Întradevăr, sunt persoane creştine care consideră că muzica rock e dăunătoare, dar sunt şi atei care cred asta. de ce vă luaţi doar de creştini?
Din toţi preoţii pe care îi cunosc şi din toţi creştinii pe care îi cunosc, nimeni nu are nimic cu muzica rock.
Şi eu sunt o persoană credincioasă şi iubesc muzica rock.
Întradevăr, unele melodii rock chiar au ceva rău, dar sunt foarte puţine...sunt şi melodii pop care transmit lucruri rele...
Nu mai generalizaţi... dacă 5-6 creştini se iau de muzica rock, nu înseamnă că toţi gândim la fel. big grin

| Moisie explică (pentru MadRaven):

Intrebarea se dorea a fi legata de o alta intrebare postata de un credincios care considera ca muzica Rock este muzica Satanei!
Eu la acestia m-am referit pentru ca acestia sunt majoritari la "neoprotestanti"!