| AvalohAlyn a întrebat:

Cum îmi poate da si mie Domnul Iisus Hristos pacea Lui asa cum ne-a promis în Biblie intr-un verset? Am cea mai mare nevoie de pacea Lui în viata, inima mea, mintea, trupul și sufletul meu.Pacea Lui Dumnezeu.Cred ca știți la ce verset ma refer.Acela cu:Va dau pacea Mea dar nu asa cum o da lumea ca să nu vi se tulbure inima..etc
Simt ca liniște sufleteasca și pacea Lui Dumnezeu e tot ce îmi mai doresc.Am obosit sa caut cai verzi pe pereți, vreau doar pacea Lui Hristos.Dar credeti-ma ca habar nu am cum as putea sa o am, doar m-am rugat pentru ea asta e tot ceea ce am făcut. Vreau sa scap de stres și de tot zbuciumul asta interior dat de anxietate,nervi,iritabilitate, depresie, stres și dorințe deșarte și cai verzi.Chiar azi încep sa citesc cărți creștine.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Împrietenește-te dar cu Dumnezeu, și vei avea pace; te vei bucura astfel iarăși de fericire." (Iov 22:21)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, când ai pace ești liniștit, fără stres, fără îngrijorări ptc te bazezi pe Dumnezeu și pe ajutorul Lui. Asta spune și Biblia. Versetul menționat de persoana care a pus întrebarea spune asa: "Vă las pacea, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte.". Din versetul ăsta eu înțeleg ca dacă ai pacea Lui, nu ti se tulbura inima, nu se înspăimântă... Deci ești calm, liniștit. În plus, din ce versete deduci tu ca pacea înseamnă să ai impresia ca ai făcut ce trebuia? Eu n-am găsit asta nicăieri în Biblie, cel puțin nu mi aduc aminte sa fi găsit vreun verset care sa spuna asta. În Psalmul 4:8 scrie "Eu mă culc și adorm în pace, căci numai Tu, Doamne, îmi dai liniște deplină în locuința mea.". Deci psalmistul avea pace ptc Dumnezeu ii purta de grija și se observa cum făcea legătura dintre pace și liniște deplină.

| bookofknowledge a răspuns (pentru anonim_4396):

Scz, pentru ca am sters acea prostie,

| bookofknowledge a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://godsplanguidedsteps.com/types-of-peace-in-the-bible/
Am citit putin din un site asemanator, nu acum, sa nu mint, si sa spun ca stiu, dar de acolo am ramas cu cumplet, si am mers cu a fi complet, si apoi impacat, si stii ce am scris eu.(citit acum cred ca mai bine de un an 2, nu mai stiu(poate mai mult sau mai putin(, probabil din niste argumente de pe Youtube sa inteleg despre ce e vorba, sau poate de pe TPU, sau cu un prieten, nu mai stiu

| bookofknowledge a răspuns (pentru anonim_4396):

Insa daca te uiti peste ele, o sa vezi ca nu inseamna om fara griji, fara stres, problema nu este contextul, ci din ce cuvant a fost tradus cuvantul.

| bookofknowledge a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca stii biblia, dar unele cuvinte nu se traduc corect din limba mama in romana, si la traducere iese un cuvant cu sens aproximativ similar.

| IonelaIasmina a răspuns:

Încearcă să te împrietenești cu Dumnezeu. Cum? Păi fi un om mai bun, ajută oamenii, fă numai bine, fi calm, fi înțelegător, și.cel mai important DU-TE LA BISERICĂ/MĂNĂSTIRE, SPOVEDEȘTE-TE (spune la spovedit tot ce te apasă, spune că ai nervi, anxietate, etc.), ÎMPĂRTĂȘEȘTE-TE (îți vei curăți sufletul), ROAGĂ-TE MEREU, DAR MEREU!
Dumnezeu e cu toți!
Sănătate!

| Pocait01 a răspuns:

Ce înțelegi prin "pacea lui Dumnezeu"? Ce este asta și cum se manifestă în oameni, sau cum crezi că ar trebui să se manifeste în tine?

Te-ai rugat, dar citești Cuvântul Său, postești și faci milostenie? Acestea le fac doar credincioșii, pe toate 4(cu rugăciunea) by default. Acesta ar fi primul semn care să-ți zică dacă ești sau nu pe calea cea bună.
Apoi mergi la biserică, cauți cu ardoare părtășia cu frații în Hristos?
Fi ucenicul unei persoane credincioase care este aproape de Dumnezeu și care-și dorește să te învețe, citește Cuvântul Său încercând și rugându-te să-L înțelegi, roagă-te pentru ceilalți și pentru tine, fă milostenie, postește, găsește-ți o biserică unde-l vezi pe Hristos și în care te poți implica "pentru desăvârșirea sfinților, în vederea lucrării de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos". Ai să vezi că cu timpul vei ajunge să îndeplinești porunca Domnului Isus "Aceasta este porunca Mea: Să vă iubiți unii pe alții cum v-am iubit Eu."