| Superior a întrebat:

Cum ne adresam cand ii cerem ajutorul divin sau iertare? Cu Dumnezeu? Cu Iisus? Eu zis "Va rog,Dumnezeu si domnul nostru Iisus Hristos, ajutati-ma...". E corect spus asa?
A si am aflat ca jocurile de PC nu sunt pacat daca dupa ce le joci tot persoana buna de dinainte esti si nu afecteaza relatia cu Dumnezeu. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Frate,ai zis ca vrei sa vorbim pe skype, in fine, ti-am lasat privat...Rugaciunea spusa cu propriile tale cuvinte este cea mai de folos.Degeaba incepi si spui rugaciuni citite lungi de pagini intregi, daca doar le citesti.Atunci cand spui tu rugaciunea ta,personala,si mintea,si vorba si sentimentele sunt acolo. Poti sa ii spui exact asa cum simti tu ca e bine pentru tine. Daca vrei,poti sa ii spui Iisus, Mantuitor, Dumnezeu, in orice fel, doar sa fii acolo cu sufletul.Jocurile video, in credinta crestina sunt pacat(din pacate, unul din pacatele pe care si eu nu le inteleg) pentru ca practic, este foarte usor sa devina patima(sa devii dependent de ele). Atat timp cat nu devii dependent si nu copiezi ce vezi in anumite jocuri, nu e pacat.

| Superior explică (pentru SuNaM):

Nu te-am gasit happy

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Vezi ca daca nu folosesti "gradele" corecte cand li te adresezi, se supara rau, si apoi o sa trimita o furtuna cu multe tunete si fulgere peste orasul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie a mergi la psiholog si sa iti gasesti o iubita.
In felul asta nu mai faci sport cu mana dreapta sau stanga dupa caz.
Lasa jocurile.Nu te ajuta cu nimic.Iti spun din propria experienta.
Invata din greselile altora.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Dude,nu ma ajuta,dar ma distrez! Rad cu prietenii, imi fac amintriri de neuitat cu ei, chiar daca sunt niste jocuri... Pana la urma ce sa fac? Ceva productiv ca si rahatul de carte? Nu o mai suport... Daca o spui din propria experienta, probabil nu stiai ce sa te joci ca sa-ti faca cu placere adevarat. Eu am intrebar doar daca e pacat. Fara jocuri nu as fi cunoscut o persoana care chiar ma ajuta, are 22 de ani. Si e ca un unchi mai mare, ne jucam, ne distram de 2 ani incoae, aproape 3 happy L-am cunoscut pe un joc si i-am cerut skype-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Fara rahatul de carte o sa ajungi sa mori de foame.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Stai calm ca invat cat trebuie happy Sunt copil de 9 si 10 la scoala happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Imi vine greu sa cred ca esti de 9 si 10 dar chiar si asa nu conteaza de note ai..Tot mori de foame.
Sistemul educational din Ro e de tot rahatul! Invata chestii utile.Nu mizeriile ce se predau in scoli.Asa ajungi un nebun care crede ca il urmareste din cer nu stiu ce zei.laughing

| Superior explică (pentru anonim_4396):

De ce iti vine greu? Ca faceam malahie? XD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există păcate.
Nu există "Dumnezeu" creștin și "Isus". Dacă ar fi fost să existe precum în biblie, dacă era să păcătuiești erau 2 metode: fie îi aduceai lui "dumnezeu" drept jertfă pentru păcat un animal, fie erai tu ucis, așa că bucură-te că "dumnezeul" creștin este doar o invenție.
Fă-ți ordine în minte și lasă prostiile creștine la o parte.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa te rogi asa : Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul.

Nu stiu despre ce fel de joc vorbesti, dar stiu ca jocurile de pe calculator(infara de cele in care te joci pentru a-ti imbogati cunostintele) sunt un pacat.Ai grija!

| Ștefan058 a răspuns:

Parerea mea e ca jocurile sunt violente si te vor face un criminal daca continui, uita te la arabi, aia ii gasesti pe csgo

| Superior explică (pentru Ștefan058):

Wow,nu sunt bolnav sa devin criminal din cauza lor. Oricum, am vazut pe net un caz, a omorat si calcat oameni cu masina si la tribunal a zis ca a facut asta in GTA si vroia sa stie daca e mai interesant in realitate. Wow