| Florin123y a întrebat:

Cum pot avea o relatie personala zi de zi cu Dumnezeu? Ce ar trebui indeplinit?

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar ar trebui sa reflectezi la „Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."—Thomas Szasz, The Second Sin.

Nicaieri in Biblie nu scrie de vreo relatie personala intre credincios si Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

@Mickey: El a zis ca vrea sa aiba o relatie cu Dumnezeu, nu sa devina profet al unei religii. Problema ramane: credinciosii care nu sunt profeti pot avea o relatie cu Dumnezeu? Iar daca Dumnezeu comunica cu oamenii si in ziua de azi, de ce nu se adauga noi carti la Biblie, recunoscute de toti crestinii?

| danay72 a răspuns:

Studiu personal al Bibliei ne ajuta sa intelegem ce ne cere Dumnezeu si sa ne apropiem de El.

| Felys a răspuns:

Cum ai putea avea o relatie personala cu un personaj de basm, nu poti, resemneaza-te

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In primul rand prin,, rugaciune, apoi prin citirea zilnica din Sfintele Scripturi, prin intermediul carora Dumnezeu ne vorbeste, prin asimilarea cunostintei exacte despre Dumnezeu, Isus, (Ioan 17:3; Isaia48:17-19). De asemenea este importanta asocierea cu cei care,, participa la sfintirea Numelui lui Dumnezeu, si se straduiesc sa infaptuiasca vointa Sa cu iubire si dintr-o inima sincera. 1Ioan 2:15-17.

| NGheorghe a răspuns:

Pentru NoMickeyMouse caruia ii place sa abereze dar nu-i place sa fie responsabilizat (si ma ignora)
Imi pace la nebunie sa ii vad pe cei care citesc mii de carti, carti care le sunt inutile deoarece nu au nimic concret (zero canale activate) dar se cred mari stiutori, si ce este mai jalnic: mai dau lectii si sfaturi in toate directile!
Hai sa reluam faza cu golu ca poate va fi doar bară.
"Tot păţitu-i priceput... " la ce?
- 1. la vorbitul in cerc? " Deci daca vrei atunci trebuie sa iti doresti! Si daca iti doresti atunci mai trebuie sa si vrei? " Băi ne lasi cu "tehnica" asta a ta cea goala?
- 2. Teoria cu "trebuie sa ai activate canalele de comunicare." este de fapt "o noua credinta oarba" si ai face bine sa o mai propovaduesti abia dupa ce raspunzi la intrebarea: daca face "activarea" si nu receptioneaza nimic atunci cum isi da seama daca "activarea" ii facuta bine totusi? Altfel tu ai ocazia sa il pui sa faca "activari" la nesfarsit.

3 Si la ce mai esti priceput? la confundat cuvintele? Ori " este convins ca este posibil"? ori " doar crede ca este posibil."? Convins dinainte de experiment nu exista, ci doar rezultatele pot convinge.La tine ii pe 2 locul 3, si pe3...

Interesant cat de confuz vorbesti tu desi nu aveai cum sa citesti mii de carti religioase si toate despre acelasi subiect, si in concordanta. Probabil ca spui lumii sa se oboseasca sa te inteleaga deoarece tu ai citit mii de carti pline cu rebusuri si integrame relogioase. Asa da, se explica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand sa-ti doresti asta.
In al doilea sa fii convins ca este posibil.
Si in ultimul trebuie sa ai activate canalele de comunicare.
Fara ele ne ghidam doar cand ne da cate o palma cand gresim strada.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Tu ai spus-o ceva mai tehnic si mai concis. happy

Eu ma gandesc ca a avea o relatie zilnica cu Dumnezeu inseamna sa raportezi tot ceea ce faci la Dumnezeu, apoi sa ai pe Dumnezeu in permanenta in mintea ta, sa simti dragostea Lui pentru tine si pentru aceasta lume, sa practici trezvia, sa te increzi permanent in Dumnezeu si sa dicuti cu El in rugaciune, pentru ca El este cel mai bun ascultator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Tot păţitu-i priceput... happy

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ai patit-o mai demult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Si inca cum.
Tot raul e spre bine.

| Lucică1998 a răspuns (pentru Jardelin):

Ai putea adauga si citirea Bibliei, cu scopul de a înțelege care este voia lui Dumnezeu cu privire la viața ta.
P.S. Jardelin sa nu înțelegi greșit, nu spun ca ceea ce ai spus tu e greșit, doar ca nu cred ca e de ajuns. E doar părerea mea.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Cum vrei sa simti dragostea lui Dumnezeu pentru tine cand El este la fel de activ ca pitici de gradina?

| NGheorghe a răspuns (pentru Jardelin):

De unde ai scos astea?:

" apoi sa ai pe Dumnezeu in permanenta in mintea ta, sa simti dragostea Lui pentru tine si pentru aceasta lume, sa practici trezvia"

Esti buddist? sau budist? sau amandoua?

| Jardelin a răspuns (pentru Lucică1998):

Bun si daca nu ai Biblia cu tine inseamna ca ce am spus eu nu e de ajuns pentru a avea p relatie personala cu Dumnezeu? Presupun ca printr-o intimplare a vietii esti singur undeva, sau te afli izolat undeva mai mult timp fara acces la o Biblie, ce faci? Nu mai poti avea o relatie apropiata cu Dumnezeu?

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

NoMickeyMouse s-a plictisit de desene!
De ce nu astepti sa iti treaca plictiseala?
1In primul rand sa-ti doresti asta. - Păi daca nu si-ar fi dorit atunci nici macar nu era capabil sa formuleze intrebarea asta.
2" Si in ultimul trebuie sa ai activate canalele de comunicare." Deci ce ar trebui indeplinit ca sa activezi canalele? Sau tu vrei ca sa mai puna inca o intrebare si mai concreta si pe care sa te faci ca nu o vezi?
3 "In al doilea sa fii convins ca este posibil." Cum se vede tu nu faci diferenta intre " a fi convins ca este posibil" si " a crede ca este posibil." Asadar ceea ce z7ci tu nu poate fi pe locul doi ci pe ultimul loc. Se convinge instantaneu doar dupa ce face "activarea cea necesara" daca si numai daca mai si receptioneaza ceva... ceva inteligibil.

Apropo: daca face "activarea" si nu receptioneaza nimic atunci cum isi da seama daca "activarea" ii facuta bine totusi? Altfel tu ai ocazia sa il pui sa faca "activari" la nesfarsit. Era un pic retoric si as vrea sa imi raspunzi doar daca nu ai consumat alcool sau alte halucinogene.

| Lucică1998 a răspuns (pentru Jardelin):

Credeam ca vorbim despre un caz general aici nu despre un caz particular cu 1% șanse sa se întâmple.
Oricum in cazul amintit de tine, doar rugăciunea este de ajuns pentru ca intr-o situație ca aceea nu ai nevoie de o călăuzire asa mare ca atunci când trăiești intr-o societate unde trebuie sa faci alegeri la fiecare pas, pentru ca in Biblie poți găsi mult mai repede răspunsuri decât in rugăciune datorită faptului ca e mai greu sa percepi glasul lui Dumnezeu atunci când iti raspunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Au existat persoane si exista, care au experimentat comuniunea cu Divinitatea.S-au scris mii de carti pe marginea acestui subiect vechi de cand lumea.
Citeste bai Gheorghe si tu ceva, nu mai face pe desteptul cand nu trebuie.
Mai greu este sa intelegi ce scrie acolo, ca de citit se pricep multi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ce relatie poti avea cu o persoana care nu ai vazut-o niciodata, cei din jurul tau nu o vad, nu vorbeste cu tine, nu stii sigur daca exista, nu stii daca te asculta etc? e ca mos craciun

| Denly a răspuns:

Daca esti ortodox respecta cele 10 porunci, tine post, roaga-te, fa bine, mergi la biserica, spovedeste-te, impartaseste-te.
Cam multe, nu? big grin Dar asta te duce catre Dumnezeu, ti se descopera. (asa cred eu)

| madbee a răspuns:

Cunoaste-L din Scriptura pana ti se va descoperi. Nicio cautare si nicio rugaciune nu ramane in aer, cum sa nu te auda Cel care a facut urechea?
"Cine este cel care ma iubeste pe Mine? Cel ce implineste Cuvantul Meu". Implineste poruncile.
Tine mintea treaza si cugetul spre Dumnezeu. Si iubeste, iubeste din tot sufletul tau. Iubeste!