| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot să fac să nu mai judec? De exemplu, atunci când aud de un copil că au râs colegii lui de el, am o dorință intensă ca acei colegi să ardă în iad pe vecie, sau când îmi amintesc de incidentul Colectiv și de cât de prost pregătite au fost spitalele din țară să îi primească, vreau ca acei politicieni incompetenți să moară în chinuri... Știu că nu sunt gânduri pe care un creștin bun ar trebui să le aibă și îmi trec în câteva secunde, de altfel, dar sunt secunde bune în care păcătuiesc cu gândul. Sunt conștient, de asemenea că acestea sunt porniri rudimentare, de om primitiv și că acum este cea mai bună perioadă din istorie pentru a nu face rău, datorită climatului de pace care ține de vreo 70 de ani, cu mici întreruperi în anumite părți ale lumii.
Deci ce pot face să nu mai judec? Sunt ortodox. Știu că trebuie să mă rog. Ce gând ar trebui să îmi treacă prin cap când îmi vine furia?
Înțeleg la nivel rațional că este aberant să judeci comportamentul altcuiva neștiind circumstanțele prin care a trecut omul, numai că la nivel emoțional nu înțeleg asta.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri.

11 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E normal sa ai o parere despre orice lucru si daca acel lucru e negativ, e normal sa nu ai o parere buna. Nu e normal sa fii indiferent la tot ce se intampla mergand pe ideea ca nu mai ai voie nici sa gandesti. De la gand la fapta e cale lunga. Inainte de a face orice, trebuie sa ne folosim ratiunea si sa vedem ce e bine si ce nu e bine sa facem.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Da, dar nu este normal bine să judeci persoana care a făcut acel lucru.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai cum sa te abtii. E normal sa ai o parere despre fapta persoanei si sa cauti o rezolvare, iar rezolvarea trebuie sa fie in limitele legii si ratiunii. Sa nu ai nici o parere si sa nu te gandesti la nici o solutie e nefiresc.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia are menirea de a controla individul prin blocarea ratiunii si gandirii. Religia e o restrangere a dreptului de a gandi si lucrul asta se face prin povesti, se face prin utilizarea fricii (Iadul), a recompensei (Raiul) si evident toate sunt povesti ireale (Rai, Iad Dumnezeu = fictiune, fantezie).

| NotNamed a răspuns (pentru halogen001):

Raspunsuri excelente ca de obicei, dar ultimul a fost genial. Ma bucur ca exista oameni atat de inteligenti cu o gandire analitica fara a scapa vreun detaliu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cea mai buna cale de a nu judeca e smerenia, deoarece originea judecarii aproapelui e mandria si uitarea de proprile pacate.

Concentreaza-te intotdeauna pe propriile pacate, vezi-te pe tine ca fiind cel mai mare dintre pacatosi si justifica intotdeauna greselile altora, numai ale tale nu.
Asta e calea smereniei si singura cale spre a nu judeca.
Doamne ajuta! happy

| NotNamed a răspuns:

Frate, Biblia e plina de porunci indemnatoare la crima, atrocitate, judecata. Tu de ce sa nu respecți Biblia daca tot crezi in ea? Judeca.i si foloseste violenta asa cum indeamna biblia daca tot ești adeptul sau.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Unde sunt acele pasaje?

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
Daca nu crezi, verifica in cartea de povesti, stii tu care.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Ești cam atacat de cel rău
Și eu la 13 ani cred îmi veneau gânduri foarte urate despre persoane și lucrurile "sfinte" ca sa zic așa
Singura soluție care înlătură orice duh rău e sa lupți cu el prin biblie, rugăciune, post
Pocăiește-te și cauta-l pe Hristos
Nu is aici sa răspuns pentru funduță
Is aici pentru a sluji lui Dumnezeu
Lasă rugăciunile online, acatistele, rugăciunile sfinților și către ei și roagă-te Domnului Isus Hristos care a murit pentru păcatele noastre și ne-a răscumpărat cu sângele Sau
Prietene orice răspuns la întrebarea ta poate fi in biblie
Acolo scrie cum a apărut lumea și pana la ce o sa urmeze in continuare

| hello604mititica a răspuns:

Eu nu as spune neaparat ca ii judeci, ca ei cumva merita sa li se arate un exemplu de om care nu incurajeaza bullying-ul sau alte lucruri de genul asta, sa fie invatati ce este bine si ce este rau, dar nici pedeapsa cu moartea nu e okhappy. Dar daca vrei un sfat despre cum sa nu judeci, pur si simplu te pui in pielea lor. Cei care fac probleme celorlalti sunt persoane cu anumite traume si se descarca, bine, in afara de politicienihappy.