| GodlessHuman a întrebat:

Cum puteti zice ca dumnezeu este bun, drept si milostiv?

Răspuns Câştigător
| floriif2 a răspuns:

Aici e mult de explicat. Unele persoane nu cred asta pentru ca nu vor sa vada mai departe de lumea asta. Eu nu am nevoie de miracole sau mai stiu eu ce ca sa cred. Si nu mi-a fost introdusa in cap doar cu vorbe.Cand m-am mai marit si eu putin chiar mi-am pus intrebarea asta, iar raspunsul l-am descoperit singura Cel putin acest Dumnezeu iti da toata libertatea : si sa crezi si sa nu crezi, te lasa sa faci ce vrei. El a creat lumea asta cu tot cu teoria evolutionista. Si totusi nu iti interzice sa nu faci ceva. A lasat cele 10 porunci dar nu te obliga sa le respecti. Ceilalti te manipuleaza intr-un fel pe care nu il observi, dar poate ca unele persoane isi dau seama cand cineva e controlat. In viata asta sunt foarte multe categorii de oameni, dar tu ai libertatea sa stai cu cine crezi ca te potrivesti. Sper ca ai inteles mesajul.

4 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pentru ca asa au fost invatati de mici, au un program in cap care nu le mai da libertate de gandire logica. Dumnezeu este bun drept si milostiv, iar noi suntem pacatosii, ne-am nascut in pacat si tot ce facem e pacat.
Deci mai bine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu si răspicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu.fiindca asa este.principiile de guvernare ale universului, cu toate tarele lui, sant din mila dragoste si iubire pentru creatia lui.cu tot cu boli,cu moarte,cu accidente cu cataclisme si cu orice vrei tu sa nu crezi ori sa crezi invers,decat trebuie.e problema ta.dar teoria ta stiintifica despre legea atractiei,si toate explicatiile despre cauza efect, se bazeaza pe acelasi principiu dar nu judecat complet fiindca omul, chiar daca i-a fost implementat pana si gandul vesniciei, la creatie, el nu poate cuprinde cu mintea intregul plan al domnului.DE ce? Fiindca pentru Dumnezeu -o mie de ani e ca ziua de ieri care a trecut.tu te rezumi la ziua cand ti-ai zdrobit degetul, ca esti cascat? ori la faptul ca doi aiuriti americani, si-au uitat copilul flamand in masina cand s-au dus la restaurant sa manance si la intoarcere l-au gasit mort? te-ai gandit bine.Pe tine te-a invatat sa calci pe unde te uiti, si lor le-a luat copilul de care nu aveau grija, ca sa nu mai sufere.da uite totusi o chestie interesanta; Cand esti mort, nu stii ca esti mort, E greu doar pentru ceilalti.La fel si cand esti prost. Philippe Geluck.

| dani145 a răspuns:

Pai tu stii ca Dumnezeu a creat cerul si pamantul si pe oamenii? Tu sti ca din cauza lui Adam si Eva a trimis un mantuitor care sa deschida portile raiului prin moartea SA PE CRUCE? Cum poti sa nu zici ca Dumnezeu nu e bun drept si milostiv fata de lume. Adevarul este ca lumea nu il mai prea baga in seama...