| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Cum sarbatoresc Crestinii, pe Sfintii Mihail si Gavriil?

Eu stiu ca sarbatoriti prin multa bautura, si multe manele, asa-i?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde de fiecare în parte, eu nu am sărbătorit pentru că îl am pe tatăl meu extrem de bolnav, numărătoarea este inversă așa că m-am "distrat" cu el prin casă la mici plimbări, o masă de prânz, povești cu amintiri care ne aduc lacrimi pe obraji, etc.
La mulți ani tuturor sărbătoriților și distracție adevărată la maxim.
Pa, pa.

| ShowTim3 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Totusi... ai dreptul la o vodca.

15 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Hahahaha.
Foarte probabil, manelele sunt pe mana cu credinta.
Nu exista manelisti atei.

| aliceinchains a răspuns:

Pai romanu' gaseste sarbatoare in orice. La un gratar, la un mic si o bere si manele la maxim. Si evident, tipi cu burta peste curea, astia-s nelipsiti.

| stejara2 a răspuns:

Eu nu beau, si ascult muzica clasica, rock, folk, pop, orice, dar manele... nu, ma distrez foarte linistit, cu musafiri si voie buna

| wintage a răspuns:

Pe aproape...
De unde stii cum sarbatoresc eu?
Eu mi-am dat cu parerea ce faci tu in timpul liber?

| NoNameJunior a răspuns:

Nu.Crestinii isi serbeaza pur si simplu ziua de nastere.cu suc si putin bere.nu multa ca se imbata. unii, stii ca nu vor sa faca lucrul asta. daca te cheama Gabriela sau Mihaela, la multi ani!
o seara frumoasa!

| Alexandra9595 a răspuns:

Acei oameni nu sunt crestini decat cu numele, un adevarat crestin dobandeste virtuti, nu pacate.

| Jesye a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine ce fac crestinii?
tu in ce religie ai fost botezat/a ca sa stiu cum ma adresez?

| SunIsUp4ever a răspuns:

Buna intrebare, multe persoane crestine am vazut ca, cand este o sarbatoare de genul Sfintii Mihail si Gavril sarbatoresc prin manele, mici care sfaraie pe gratar si alte lucruri necaracteristice unei sarbatori, crestinii sarbatoresc pe Sfintii Mihail si Gavril prin faptul ca merg la biserica si ii preacinstesc, unii sunt prezenti doar fizic, ci nu moral.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru SunIsUp4ever):

Deci are si religia partile ei buna, daca nu ar fi fost atatia sfinti nu am mai fi avut noi atatea zile libere. Si orice zi sfanta este sarbatorita prin petreceri pana in zori, cea mai tare fiind cei 40 de mucenici care cei mai tantosi se intrec care intra primul in coma alcolica ala castiga happy

| SunIsUp4ever a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Nu vreau sa ma intelegi gresit si sa crezi despre mine ca daca sunt crestin ortodox nu vorbesc cu nimeni, sunt ciudat, retras, ma inchin non-stop la icoane, nu ma uit la tv, tin post, cred in superstitii, vrajitoare si etc, eu sunt crestin la fel ca majoritatea crestinilor, mai mergem la biserica, tinem post undeori, ne rugam seara, pentru ca ce naiba trebuie sa credem in ceva pana la urma nu? Eu unul il iubesc pe D-zeu, cu toate ca nu am trait pe vremea Lui Iisus credem in el datorita pasajelor Bibliei, Vechiul si Noul Testament etc doar nu credeti ca Sf. Biblie a fost scris pentru un alt fel de scop in afara de a se pastra religia crestina si de al cunoaste pe D-zeu mai bine. Daca esti ateu, banuiesc ca din anumite motive si terog sa-mi spui de ce anume numai crezi in D-zeu, esti influentata de parinti sau pur simplu a fost propria ta alegere? App cati ani ai?

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru SunIsUp4ever):

1. intre 25-30 ani.
2. Nu sunt de acord cu multe citate din biblie.
3. Nu sunt influentata de nimeni.
4. Nu cred ca daca tin post, merg la biserica, si ma inchin imi va fi mai bine.
5. Asta nu inseamna ca nu fac fapte bune, de fiecare data cand pot sa ajut pe cineva, cu cea mai mare placere. Nu ajut pentru ca asa zice biblia ci ajut cand consider eu ca e bine si asa e normal.
6. M-am nascut crestina, si crescuta la fel, si probabil voi fi obligata moral fata de restul sa trec prin toate ritualurile crestine legate de cununie, botez, etc, chiar daca nu-mi fac placere.
7. Sunt de acord ca dupa o anumita varsta sa te apropii de Dumnezeu, insa cat esti tanar nu mi se pare normal sa te abtii de la atatea lucruri pentru ca asa o zice religia. Pana la urma de ce traiesc? sa pot face tot ce consider eu ca e bine si sa nua m restrictii din partea nimanui.

| SunIsUp4ever a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

E bine sa " iti traiesti viata " cum s-ar zice, am 2 prieteni care imi sunt ca fratii si sunt atei acum, exact ca tine, l-i se pare absurd si primitiv sa saruti o icoana sau sa te inchini ei si Lui Dumnezeu, si potsa spun ca mereu cand ne ducem undeva se distreaza fara nici o problema, viata ii merge inainte chiar si fara D-zeu dupa cum vad, tin minte ca in generala se batea cu cartea de religie si o arunca, lovea cu corn si lapte icoanele, injura, si cu toate astea era un elev ca si mine si inca cativa de nota 9 si 10, nu e ciudat? laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

7. Sper ca in momentul in care incep sa o iau razna cu dumnezaii, sa mai am suficient discernamint cit sa imi iau gitul cit inca a ramas o farima de normalitate in mine. Cum ma-sa te apropii de ceva care nu exista? Schizofrenia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Depinde de om

Pa, pa!