| navarre a întrebat:

Cum se poate crede ca YHWH (Dumnezeul lui Israel),poate fi considerat Divinul absolut,stapanul universului,iubirea eterna,daca in biblie ni se,, prezinta"ca fiind instigator la crima si ura?
http://www.youtube.com/watch?v=nLoubp_7TQw&feature=youtu .be

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Desi YHWH este un Dumnezeu al iubirii, el este si un Dumnezeu al sfinteniei si dreptatii. Uneori aceste calitati il obliga sa-si foloseasca puterea de distrugere.Isaia59:15-19,Luca18:7.Asadar, Dumnezeu nu-si pateaza sfintenia atunci cand lupta. Dimpotriva.el lupta tocmai pentru ca e sfant. Exod39:30.Insa niciodata nu a omorat un popor intreg, chiar si cei ce nu erau inchinatori ai sai si aveau o dispozitie corecta, precum Rahav sau gabaonitii, au fost crutati.In poporul sau mereu le spunea ce trebuie sa faca si le acorda dreptul de a decide.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru navarre):

Atunci nu ar mai fi liber arbitru ci am fi niste roboti care fac ce ne spune el, iar asta nu ar fi iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru navarre):

Nu, dar suporti consecintele actiunilor tale. Daca decizi sa te droghezi, suporti consecintele actiunilor tale, vrei sau nu iti va fi mai rau, si asta pentru ca Creatorul nostru stie mai bine ce e bine sau rau pentru noi, ne spune daca vrem ascultam sau nu de el.Dar fiind creatia sa el stie care sunt consecintele daca nu ascultam, pentru ca el ne-a facut.E ca si cu o masina de spalat, fabricantul stie ca se va strica daca nu o folosim bine, ne spune lucrul asta, dar ne lasa pe noi sa facem cum vrem.Galateni6:7

Răspuns utilizator avertizat
| greencity a răspuns:

Au astia Dumnezeu sau frica? Ca evrei din cate vad bombardeaza calumea prin zona acum pentru tara lor sfanta. Si mai si cersesc mila cu holocaustul mamii lor! URATA NATIE! FUTUD SABATUL LOR!