| AvalohAlyn a întrebat:

Cum va explicați că foarte multe cazuri în care cei ce au avut experiențe de moarte clinică, adică NDE, se vad de sus de deasupra corpului și văd și aud tot ce zic și ce fac doctorii cu trupul mort, isu vad trupul și văd cum se chinuie doctorii sa ii resusciteze nemaisintibd corpul material și nicio durere? Credeti-mersi sunt foarte multe cazuri din acestea în care oamenii au văzut trupul inert și au văzut și auzit cum vorbeau doctorii când îi resuscitau ..deși inima și creierul lor nu mai funcționa..cica e halucinație după atei..cum poate fi halucinație experiența lucida de a îți vedea corpul tau exact așa cum este mort, d sus și mai ales sa auzi și să vezi tot ce zic doctorii? Iar atenție, mai apoi, doctorii sa confirme că ceea ce și văzut și ai auzit când erai in NDE, este complet adevărat și real și exact alea le ziceai..Nu exysra halucinație de felul asta, nu se încadrează în termenii științifici că halucinație acest lucru, aceste experiențe și ce am zis eu sunt niste dovezi ale vieții de dincolo și a faptului că suntem și ființe spirituale, avem un spirit sau un suflet. Daca nu mă credeți citiți cartea best-seller international a Dr.Raymond Moody" Viața după Viața" care e o carte de referință în acest domeniu și una care a fost deschizătoare de drumuri și noi orizonturi și a dat startul științei care studiaza experiențele NDE.Adevarul e unul singur, exista ceva după moarte și exista un Creator Inteligent. șansă să fie așa e chiar destul de mare.
PS:Întrebarea asta nu a mai fost pusa până acum în formatul asta, nu o mai ștergeți domnilor moderatori căci vreau sa vad cum își explică unii momentul de decorporalizare și vizualizare a corpului de sus într-o experiență NDE.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este foarte adevărat că există viață dupa moarte [viața veșnică sau moarte veșnică (nu este o stare de neexistentă, este un chin vesnic)] La genul asta de oamenii poți să le dai și 1000 de dovezi că Dumnezeu există că ei tot nu accepta fiindcă sunt slabi, le place păcatul, nu vor sa se schimbe, nu vor sa fie judecați, și nici pedepsiți.De aceea ei prefera să stea cu capul in pământ,in loc sa privească spre Dumnezeu; să nege existența Lui Dumnezeu,sa se mintă singuri,sa se creada stăpânii universului și stăpânii propriilor lor vieți, sa nu conteze ce fac ei în viața, ei vor sa scape de orice responsabilitate, și să trăiască așa cum vor.Ei ajung să creadă orice ipoteza sau teorie (nedovedita) care cică arată că Dumnezeu nu exista.Acesti oamenii nu vor ca Dumnezeu să existe și de aceea nu accepta că El există dar chiar daca acceptam sau nu,El tot există și ne va judeca în curând.E ca si cum un om care trăiește cum vrea (fura,violează,omoară oameni, etc) nu accepta că Poliția exista, pentru că nu îi convine sa fie subordonat și limitat, la un moment dat poliția îl prinde și judecătorul îl bagă în închisoare.El până la urmă își dă seama că s-a mințit singur și că a greșit dar nu poate da timpul înapoi... Voi ateiilor vreți să vi se întâmple ce i s-a întâmplat acestui om? Sa știți că sunteți într-o situație mult mai dificilă decât cea în care este acest om. Daca vreti acceptați ajutorul pe care vi-l oferă Dumnezeu cât mai e timp. Dupa aceea o sa regretați rău de tot, nici nu va puteți imagina. Adevărat va zic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care merg pe drumul distrugerii, consideră mesajul care vorbește despre cruce, ca fiind expresia unei nebunii. Dar pentru noi care suntem pe drumul salvării, crucea este forța lui Dumnezeu. De fapt, în Scripturi este scris următorul text: „Voi distruge înțelepciunea filosofilor; și cei inteligenți vor fi frustrați." Unde este înțeleptul? Unde este omul care a învățat multe lucruri? Unde este cel care participă la dezbateri filosofice? Oare nu a retrogradat Dumnezeu înțelepciunea acestei lumi la nivelul de nebunie? Prin înțelepciunea ei, lumea nu a putut să Îl cunoască pe Dumnezeu. Dar în acord cu înțelepciunea de care dispune, El a decis să salveze pe cei care cred atunci când se predică despre cruce – acest concept considerat stupid. Iudeii pretind că autenticitatea unui mesaj este demonstrată doar atunci când se întâmplă lucruri miraculoase. Grecii sunt oamenii care vor o demonstrație filosofică. Dar noi predicăm prezentându-L pe Cristos care a fost crucificat; iar acest mesaj este o ofensă pentru evrei și o nebunie pentru celelalte națiuni. Dar pentru cei (care au fost) chemați – indiferent că sunt evrei sau de altă naționalitate – Cristos este atât forța, cât și înțelepciunea lui Dumnezeu. Și se întâmplă așa pentru că „nebunia" lui Dumnezeu este mai înțeleaptă decât capacitățile intelectuale ale oamenilor; iar așa-zisul punct slab al lui Dumnezeu este superior forței (intelectuale a) oamenilor! Fraților, amintiți-vă că atunci când v-a chemat Dumnezeu, numai câțiva dintre voi erați considerați „înțelepți" conform standardului acestei lumi. Nu ați fost mulți nici cu o semnificativă influență (în societate) și nici nu proveneați din familii remarcabile. Dar Dumnezeu a ales astfel exact acele lucruri pe care lumea le consideră ca fiind o nebunie, ca să le facă de rușine pe acelea despre care ea spune că reprezintă înțelepciunea. El a ales lucrurile pe care lumea le consideră slabe, ca să le facă de rușine pe cele considerate remarcabile. Dumnezeu a ales (să acționeze folosind) lucrurile inferioare, nesemnificative și (chiar) considerate ca neavând nicio valoare, ca să le distrugă pe cele care sunt importante pentru lume. El a făcut acest lucru pentru ca nimeni să nu mai pretindă că este justificat să se laude înaintea lui Dumnezeu. Și datorită Lui, voi sunteți în Cristos. Dumnezeu L-a făcut pentru noi înțelepciune, dreptate, sfințire și răscumpărare, pentru ca, în acord cu Scriptura, „cine se laudă, să se laude în Iahve".
1 Corinteni 1:18‭-‬31 BVA

1 răspuns: