| Maomau a întrebat:

Cum va explicati faptul ca cei mai mari criminali ai omenirii (Hitler, Mao si Stalin) au actionat dupa "modelul crestin"?

Stalin era absolvent al seminarului Teologic de la Gorii, si a invatat de la Biserica Crestina ca trebuie sa-i ucizi pe toti care nu iti accepta ideile!
Mao avea propria lui Biblie, Biblia lui Mao, pe care trebuia sa o aibe si sa o stie pe de rost fiecare chinez!
Iar Hitler se credea reincarnarea mantuitorului care a venit sa aduca pe pamant Imparatia de 1000 de ani, adica al treilea Reich!
Oare cum trebuie sa intelegem faptul ca Triada Diabolica prezentata mai sus, totusi nu a fost atat de bicisnica ca Biserica Crestina,?
De ex. ne-oamenii lui Hitler, isi pacaleau ca sa menajeze victimile trimitandu-ie la dus, in camera de gazare unde mureau rapid, in timp ce Biserica Crestina prin geniile ei malefice a cautat mereu sa inventeze cele mai diabolice aparate de tortura, ca sa tortureze cu ele milioane de oameni, bestialitate pe care niciunul din Triada Diabolica mai sus mentionata, nu a facut-o!

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca-i numesti criminali pe acei oameni esti total paralel cu subiectul, de Hitler mai inteleg, dar de restul in ciuda "crimelor" savarsite, sau mai corect, in ciuda realizarilor, nu pot fi numiti intr-un asemenea mod.

| costis a răspuns:

Stalin a fost absolventul de seminar care a distrus cele mai multe biserici; o scoala da patalamale, nu defineste spiritul unui om. Despre Biblia lui Mao chiar nu am auzit; cateva detalii ar fi binevenite. In istorie nu e consemnat pe nicaieri ca Mao ar fi fost crestin, insa nu e prima petarda pe care o arunci (se pare ca esti campion la sportul asta). Despre Hitler am citit ca l-ar fi interesat Graalul; insa din calitatea de obsedat de putere, nicidecum de crestin. Daca ai vrut sa suge rezi ca astia sunt crestini, ai fost f f neinspirat ( mai lipseste sa spui ca au fost buni crestini Gingis Han si Osman Pasa, insa nu m-ar mira).

| Maomau explică (pentru costis):

Nu stiu cum se explica faptul ca intelegi totul aiurea!
Eu nu am spus despre Mao ca e crestin ci ca avea o cartulie cu "revolutia sa culturala" care se numea Biblia Rosie a lui Mao.
http://de.wikipedia.org/wiki/Worte_des_Vorsitzenden_Mao_Tsetung
si aici vezi textul Mao-Bibel
2 Dar de al treilea Reich nu ai auzit? Reich inseamna Imparatie!
3 Stalin a lucrat dupa Model crestin, doar ca el nu mai se considera crestin, ci se credea un alt Dumnezeu, asa ca sa nu te mire ca a distrus biserici si a interzis crestinismul pentru ca religia sa era comunismul, dar retine ca si el a facut exact ceea ce a facut biserica crestina cu altii, adica i-a ucis si interzis total!

| costis a răspuns (pentru Maomau):

De acord cu tine ca triada mentionata a fost diabolica, cu o observatie care ti-a scapat: a fost si o triada ateista. Mai mult, Stalin a fost, daca pot spune asa, cel mai "performant" criminal anticrestin si persecutor al bisericii, reusind ce n-au reusit tatarii si turcii vreme de 8 veacuri (a distrus aproape total Biserica Rusa si pe cele din Georgia si Armenia).
Cu acest adevar despre cei trei baieti, ai amestecat, dupa vechiul tau obicei, o minciuna. Biserica Crestina nu a inventat instrumente de tortura (existau din antichitate, cand au fost torturate milioane de crestini, doar pentru crezul lor, fara nici o alta acuzatie ). Apoi mai trebuie spus ca, despre numarul condamnatilor Inchizitiei toate sursele istorice vorbesc de zeci de mii, nicidecum de milioane. Ti-am mai cerut o data sursa si perioada in care au foat condamnate aceste milioane de "fete frumoase". Eu am gasit urmatoarel date:
Tribunalul Ellwagen, 1611-1618, 400 persoane condamnate.
Austria, 1500 persoane condamnate
Boemia, cca 1000
Elvetia, cca 8800 procese, din care 5000 condamnari, majoritatea in Pays de Vaud.
Lorena, 2000 condamnari
Luxemburg, 1606-1650, 355 condamnari.

In tot Imperiu Roman de Natiune Germana, au fost oficial, 30000 de procese. Unele surse admit ca numarul total al victimelor ar putea ajunge la 50000.
Se mai admite ca 75% din numarul total al proceselor de vrajitorie a fost inregistrat in tinurile de limba germana, in Franta si Elvetia. Deci din ce maneca ai scos, milioanele de "fete frumoase" ucise? Nu mai baga de la Toparceanu cu arhivele primariilor, ca daca vrei iti dau si date locale.

| Maomau explică (pentru costis):

Cat despre informatiile cerute iata iti indic Bibliografia ca sa-ti faci lectiile singur!
www.der Theolge.de

| Maomau explică (pentru costis):

1 Nu a fost ateista ci o triada care desi a avut un model Crestin totusi a avut o alta religie decat cea crestina, si anume pe cea comunista, in care Dumnezeii erau chiar ei si nu micul zeu tribal pe nume Yahwe, micul zeu al unui popor de pastori primitivi!
E adevarat ca Stalin Mao si Hitler au fost prigonitori de crestini, dar si voi crestinii ati fost si mai prigonitori decat ei, ba chiar ati inventat cu mintea voastra diabolica cele mai parsive apartate de torturat pe acei oameni care nu credeau in Dumnezeul vostru ucigas de bebelusi si au refuzat sa imbratiseze o religie diabolica inventata si impusa de niste criminali in serie.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Maomau):

Specifica,biserica crestina din vest care a adus Inchizitia si a omorat mi de oamenii in America, adica biserica romano-catolica!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu prea e nimic de explicat doar ca omul are vointa libera

| tinerelul a răspuns:

Iti place sa mananci rahat turcesc sau te incadrezi la proverbul "prostul nu e prost destul daca nu este si fudul "?