| Dorugar a întrebat:

Din ce cauza au crestinii impresia ca Isus s-a sacrificat pentru iertarea pacatelor lor?

Intreb asta pentru ca se stie ca Isus era un Rabin (amator) al religiei mozaice, si ca in calitate de Rabin, el la fel ca toti rabinii ii dispretuia pe cei care nu sunt de religie mozaica.

Oare din ce cauza nu s-a sacrificat el, ca sa li se ierte pacatele membrii sectei sale infintata chiar de el insusi, care era o secta apartinand religiei mozaice, nicidecum crestina?

Acum ca stiti acestea, nu vi se pare ca ceva scartie in "logica" crestina?

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Intreaga idee e oricum extrem de deplasata. Adica un tip moare acum 2000 de ani pentru iertarea pacatelor unor oameni care nici nu erau inca nascuti atunci. Ce pacate poti avea daca inca nici nu existi? Si de ce ar muri un om pentru niste indivizi din viitor pe care nici macar nu-i cunoaste? Si inca o intrebare ar fi: de ce a murit Isus pentru mine daca eu nu i-am cerut asta? Poate chiar nu vreau sa moara cineva pentru mine. Cineva pe care nu l-am cunoscut, si care nu m-a cunoscut.

| alexandruiasi a răspuns:

Isus nu era un simplu rabin el este Messia, Fiul lui Dumnezeu si el insusi este Dumnezeu.
Insasi cuvantul crestin vine de la CHRISTOS(Isus Hristos sau Christos crestinism fara Isus nu exista). Isus s-a sacrificat pentru toate pacatele ale TUTUROR oamenilor.http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/evrei/10/#10
Pentru ca asa asa scrie in Biblie care este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Hahahah...ce tare!
1 Tu stii ce inseamna cuvantul Messia?
Messia este cineva UNS ca Rege al Iudeilor, si tu ai impresia ca Isus a fost UNS in functia de rege?
Daca Da arata versetele din Biblie care spun ca el a fost UNS si ma las si eu uns de tine cu rahat.
In plus de asta Isus Nu este numai fiul lui Dumnezeu ci al treimii din care facea si el parte, asa ca mai degraba este propriul sau fiu nascut de mama sa pe care chiar el a lasat-o gravida inainte de a se naste...
Nu ti se pare ca aceasta poveste a nasterii lui Isus din Treime seamana cu povestea nasterii Diavolului?
2 Biblia NU este Cuvantul lui Dumnezeu ci este o scriptura FURATA de crestini de la religia mozaica, tocmai din cauza ca Dumnezeu nu le-a dat lor niciun text.