| DragosDrDra a întrebat:

Dacă ați fi la o răscruce si ar trebui să alegeți intre știintă si religie ce ați alege?

22 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Nici nu s-ar pune problema...aleg stiinta

| Musique a răspuns:

Eu m-aș întoarce din drum.

| mODIN a răspuns:

Stiinta

| RAY a răspuns:

Stiinta este descoperirea naturi, natura este totul si totul este natura, logic ca realitatea nu basme

| Mădă0611 a răspuns:

Am ales deja, stiinta, care inseamna cunoastere, nu oameni de stiinta sau tehnologie.

| milan9 a răspuns:

Nu exista o astfel de rascruce sau de excludere reciproca. Ele sunt complementare.

| zurick a răspuns:

O prefer pe cea mai credibila decat cealalta(stiinta daca nu te-ai prins)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Stiinta care m-ar aduce mai aproape de Dumnezeu

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, nu stiu ce fel de "rascruce" ar putea fi. Poate te referi la acel moment cand omul devine disperat din cauza unor greutati, si nu mai judeca limpede, si atunci cade in eroarea grava de a se intoarce la vechiul lui prieten imaginar.

| PedoBarbie a răspuns:

Ştiinţă. Clar.

| CinevaNou a răspuns:

Niciuna, imi fac propriul drum devil

| iurii75 a răspuns:

Tot ce este în univers a fost creat de Dumnezeu, şi legile şi principiile existente (din care oamenii descoperă câte puţin) de El au fost stabilite.

| Theo94 a răspuns:

Stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om destept le alege pe amandoua.crede in una si se foloseste de cealalta ca de un dar.fiindca stiinta este dar.cunoasterea e doar a Domnului fiindca el e stapanul spatiului si a timpului.

| Ben00 a răspuns:

Se pare ca cei mai multi deja au ales una sau alta, cu sau fara rascruce.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Daca sunt bolnav si am doua optiuni: sa ma rog lui dumnezeu sau sa ma duc la doctor sa ma tratez, tu care crezi ca o aleg?

| DragosDrDra explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Mă refeream...ce ați crede?
Lucrurile care le spun Religia sau cele care le spun Știința

| Lămâie00 a răspuns:

Clar Stiinta, religia nu te ajuta la ninic, daca nu exista stiinta, acuma cred ca erati prin copaci...

| godge a răspuns:

Stiinta.Datorita eiam calculator, calorifer, antibiotice si multe altele.As alege religia dar nu a creat decat razboaie si cu alea n-am ce face.

| SarahAviva a răspuns:

Ambele. De ce as ajunge la o rascruce? Stiinta nu poate exista fara religie si nici religia fara stiinta. Fara stiinta nu am crede religia iar fara religie stiinta nu si-ar mai avea rostul. In zilele noastre savantii refuza sa vada aceste detalii. Fiecare ajungem acolo unde am vrut sa ajungem.

| asmorendy a răspuns:

Daca religia ar insemna ascensiune da as alege-o dar daca nu as alege stiinta.

| Ionuţ_Andrei_1997_Ea4p a răspuns:

Depinde de context, eu aș alege religie! Parerea mea happy