| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Daca Adam si Eva nu au ascultat cuvantul lui Dumnezeu,
De ce nu i-a distrus Dumnezu pe Adam si Eva creand o alta pereche de oameni?

30 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Pai si cine ar mai fi populat iadul atunci?

| Anonymus314 a răspuns:

Ar fi pacatuit si ei.In plus, Dumnezeu nu i-a distrus pentru ca El iubeste oamenii si fiintele pe care le-a creat.

| AnghelB a răspuns:

Pai pe tine te-a distrus pentru ca esti o copie ratata a lui Adam?

| Catalinnna a răspuns:

Un tata nu isi distruge (omoara) copii atunci cand acestia gresesc, ci incearca sa ii indrepte prin diverse metode, deseori ii pedepsesc pentru ca sa stie ca au facut ceva gresit, iar alte ori ii lasa, conform zicalei, sa se dea singuri cu capul de perete, pentru a vedea ce si cum trebuie sa faca. Acel Tata este Dumnezeu!

| Shaddar a răspuns:

Iti dai seama cat de stupid suna? Esti atotputernic si ce-ti vine in cap? Hai sa fac o lume, hmm...hai sa mai fac una si pe prima o fac invizibila.Hai sa le populez.Acum, sa fac 2 creaturi, sa le tentez, sa las un vechi amic sa-si bata joc de ei si sa vad ce fac cei 2. Evident pentru ca sunt atotputernic stiu ca o vor da in bara.Dar totusi ii fac. Fara nici un sens am facut 2 lumi, tot felul de creaturi doar ca sa vad daca au incredere in mine. Daca au incredere in mine, ii rasplatesc, daca nu, au belit-o.Nu pentru ca ar avea vreo vina, ci doar pentru ca eu i-am facut de-asa natura.I-am facut in asa fel incat sa faca rau, dar eu ii rasplatesc doar daca imi urmeaza regulile mele si fac bine.Mie mi se pare absurd.

| Shaddar a răspuns:

24. Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma şi Gomora ploaie de pucioasă şi foc din cer de la Domnul
25. Şi a stricat cetăţile acestea, toate împrejurimile lor, pe toţi locuitorii cetăţilor şi toate plantele ţinutului aceluia.

Din Geneza.

| PhantomaEsteFericita a răspuns:

Pai daca ar fi creat alta pereche de oameni, noi nu am stii ce e pacatul. Deoarece daca (,) creea alta pereche de oameni care ascultau cuvantul lui Dumnezeu, noi nu am fi avut de ales de ce parte sa fimbig grin. Bine sau rau. Nu puteam gandi.
Asa, cum suntem acum, putem sa gandim. Ce-i corect si ce nu-i corect:d.

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Dumnezeu nu omoară pe cineva!

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru misterioaѕa):

Sodoma si Gomora?
Intamplare cu Avraam?
La potop etc.
Asa e, dumnezeu nu omoara pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu,nu a omorât şi nici nu omoară pe nimeni! Mai bine m-ai întreba dacă cred în întâmplarea aia? Ţi-aşi răspunde "NU".

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Asa e, cum sa omoare Dumnezeu pe cineva daca Dumnezeu nu exista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu are rost să mă contrazic cu tine! Este mult mai sigur că nu eşti creştin-ortiodox
O seară plăcută

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Sunt satanista-moderna.
O seara placuta tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Vezi că îţi permiţi prea multe!
Eu cred în Dumnezeu şi în Biblie, dar tu spui că "Dumnezeu nu există"şi tot eu sunt satanistă? Te contrazici singur! Gata am încheiat discuţia!

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Satanistii moderni sunt atei dar isi traiesc viata dupa anumite principii. Denuirea de,, satanist" e o flozofie din satanismul-traditional unde satan=putere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Şi crezi că mă interesează? Ştiu ce sunt şi nu trebuie să mă convingă un mucos ca tine că sunt altceva.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Eu inca nu te-am facut mucoasa sau ceva de genu, asa ca te rog, vorbeste mai civilizat.
Dra tu ce crezi ca sunt satanistii-moderni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu mă interesează!
Cum să vb civilizat dacă v-aţi luat de mine aiurea? Dacă eu sunt creştină-ortodoxă şi cred in Dumnezeu şi în Biblie dc mă contraziceţi că sunt altceva? cum ar fi ca eu să-ţi spun ţie în nenumărate ori că eşti satanist, catolic etc?

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Da si mie copy/paste la raspunsul unde m-am legat de tine.

| Allrc24 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pai daca pacatueisc ce vrei sa faca? Dumnezeu este drept.pacatul trebuie pedepsit.dar fii sigura ca Dumnezeu le-a dat semnale sa se intoarca la el dar ei au ramas in pacatele lor.

| Culoare a răspuns:

Probabil si alta "pereche de oameni" ar fi pacatuit. Asta e natura umana.

| Culoare a răspuns:

Oh, cati adepti ai crestinismului nu stiu o boaba de biblie, doar au fost impresionati de cateva povesti de la orele de religie din scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca dumnezeu nu este Rambo!
Intrebarea ta ar merge bine pusa Vaticanului, ca prea se dau aia destepti, si ascund lumii adevarulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca a vrut sa le arate ca El poate multe, de aceea i-a izgonit din rai, si i-a trimis pe pamant unde acolo nu au avut parte de dragostea Lui, cum nici Dumnezeu nu a avut parte de ascultarea lor.
Si se mai spune ca sa-i iertam pe altii, Dumnezeu nu ne-a dat o sansa, in fine.

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU NE-A DAT O SANSA? tu citesti ce scrii?

ne-a dat una si ne-am batut joc de ea, acum avem una si ghici ce, ne batem joc de ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymus314):

1) nu il jignesc pe Dumnezeu in caz ca insinuiezi asta.
2) fiecare are un inceput, cu toate ca vrei sau nu, exista acea "voie" de a face primul pas, la primii oameni a fost doar o singura sansa ca la altii(ma refer la toata lumea care a trait si va mai trai), Dumnezeu nu le-a mai dat sansa aia de a trai in rai, poate daca ai fi citit cu atentie ti-ai fi dat seama, insa ma bucur ca ma "corectezi".

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. nu insinuez asta reves dar nu folosi cuvinte prea mari.
2. adica nu le-a dat doua sanse, am inteles.
Ba da reves, inca avem o sansa, odata cu invierea Mantuitorului Hristos, s-au eliberat legaturile diavolului iar raiul si-a deschis portile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi? dacă refuz să cred asta, ce problemă ai tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu ai spus asta, dar ai vrut să te referi că nu cred în Biblie.
Chiar trebuie să mă faceţi să mă cert în această categorie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca planul lui de salvare a omenirii ii cuprindea si pe ei. Dumnezeu nu s-a intrupat numai pentru cei de atunci, si cei adormiti.ci si pentru cei ce urmau sa se nasca pana la sfarsitul veacurilor.el are timp fiindca e vesnic.