| kamykaze88 a întrebat:

Daca ai descoperi secretul vietii prelungite, si biserica ar interzice descoperirea ta ce ai face?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am descoperit acest secret:,, "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamantul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie". Este o porunca insotita de o fagaduinta.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Se refera la viata asta pe care o traiesti acum, nu la vise si povesti legate de viata de dupa moarte...

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

Exact la aceasta ma refer si eu. Si sa stii ca moartea este doar o virgula, nu punct.

| ramona30 a răspuns (pentru EmaS):

Si tu crezi in porunci date de fantome? laughing)

| kamykaze88 explică (pentru EmaS):

Pai nu e punct moartea, dar e prost inteleasa

| EmaS a răspuns (pentru kamykaze88):

Moartea nu este sfarsitul vietii ci trecerea la viata vesnica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

App de moarte, virgula, punct. Am vazut un film si m-am gandit la tine, de fapt la toti crestinii, dar in special la tine, esti printre crestinii pe care inca ii respect. Era vorba despre un nenea care cica distrugea demoni, de fapt omora oameni, in fine, ideea era ca trupul nu conteaza. Iubesti pe cineva strain la fel de mult cu iti iubesti copiii? Ca la urma urmei, trupurile sunt doar tarana, si sufletele nu au grade de rudenie, eventual sunteti toti frati, deci sunt toate la fel, ar trebui sa le iubesti la fel. Nu ma refer la atei, crestini, sa zicem. Deci?
Cred ca e mai mult o intrebare retorica thinking

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

As minti sa spun ca ii iubesc la fel de mult ca pe copiii mei.Dar nu mint cand spun ca ii iubesc pe toti oamenii si ca doresc ca ei sa fie mantuiti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Si asta nu se considera neascultare? Stiu ca e imposibil invers, dar din cate stiu, e neascultare.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai asa ca nu am spus ca ii urasc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nici eu nu am spus asta, doar ca nu ii iubesti ca pe niste frati adevarati, asa cum ar trebui sa iti iubesti si copiii. Tot zic de ei pentru ca stiu ca daca ai, nu existe lucru pe lume pe care sa il iubesti mai mult.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba da, exista acela este Dumnezeu! El mi i-a daruit ca sa ii am aici pentru o vreme si apoi o vesnicie intreaga!

| Inferno a răspuns:

Nu cred ca biserica s-ar limita doar la banala actiune de a-mi interzice sa fac publica acea descoperire.
"Sunt taine care ii ucid pe cei ce le descoperă." Dumas

| 4b a răspuns:

Degeaba mah kamy descopar eu secretul vietii prelungite, daca suferinta tat e prezenta...
Sanatatewinking

| kamykaze88 explică (pentru 4b):

Daca ai cunostinte vaste suferinta este inexistenta

| 4b a răspuns (pentru kamykaze88):

''A exista inseamna a suferi.''winking

| RAY a răspuns:

Eu mias parasi biserica si pentru un film porno da pentru viata vesnica

| DyNo a răspuns:

Pai mi-as continua cercetarile, si as folosi eu acel secret al vietii prelungite, fara sa-i comunic nimic Bisericii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca te referi la nemurire. Daca nu, cam cat de "prelungita"?

Il ofer tuturor (care vor) mai putin "bisericii" (chiar daca vrea). Stiu, sunt "rau".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar interzice descoperirea. Cel mai probabil ma vor omora, si vor pastra descoperirea pentru ei. Vor inventa cine stie ce poveste, si vor spune ca au descoperit vesnicia cu ajutorul lui dumnezeu, dupa care, la un pret ''modest'', vor vinde si altora secretul.

| millyca a răspuns:

Voi chiar suferiti (e compliment, nu jignire).

| passyon22 a răspuns:

Scopul este de a inlatura crestinismul, nu stiu de ce majoritatea s-au intors impotriva lui dumnezeu, sunteti atat de orbiti de bani si de putere ca nu puteti sa intelegeti nici macar ce-i cu voi, nu mai aveti pace sufleteasca! V-ati limitat doar la"bucuriile " astea marunte de aici de pe pamant. kamykaze, scopul tau pe TPU este de a pune crestinii pe ganduri si sa se alature lu satan?! Pentagrama spune totul! S.a ajuns mai rau ca in sodoma si gomora