| HoovusPiratus1 a întrebat:

Daca Allah este bun, atunci de ce exista acte de terorism si kamikaze din cauza lui?

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Nu are nicio treaba una cu alta. Teoristii si.au facut propria credinta in Allah.ul cel fals. Au impresia ca daca taie gatul catorva oameni il face pe Allah fericit. Nu are legătură cu religia islamica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NotNamed):

Vechiul testament e acelasi la Crestini Si Musulmani. Allah este termenul arab pentru Dumnezeu.
Diferenta dintre cele 2 religii consta in noul testament., potrivit Musulmaniilor Dumnezeu nu are fiu., Isus era doar un profet Pe cand la Crestini Isus este fiul lui Dumnezeu.
Iar Mohamed este profetul final

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu man ca sunt aceleași. Eu am spus ca, credintele teroristilor sunt diferite fata de cele ale islamului. Ei isi imaginează altfel tainele și dorințele divinității.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vechiul testament e acelasi la Crestini Si Musulmani."- nu, musulmanii susțin că Biblia a fost modificată și în prezent numeni nu deține scriptura originală. Adică mesajul original. Deși Mohamad îi îndemna pe unii să verifice in scripturi, deci cel puțin pe vremea lui reiese că era originală, in plus sunt manuscrise ce sunt de o dată anterioară lui mohamad.

9 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Din cauza ca zeul respectiv e fantezie, iar povestile religioase sunt false si folosite pentru manipularea naivilor.

| Werrich a răspuns:

Pentru ca islamul are mai multe secte, cei care fac acte de terorism sunt "salafistii", de exemplu ISIS. Ceilailti sunt siitii, sunnitii, sufistii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_schools_and_branches

| Irinel15123532 a răspuns:

Recomand urmatorul videoclip intitulat ''Dumnezeul nostru nu este Dumnezeul lor''

https://www.youtube.com/watch?v=-s4wlNrO0Pc&ab_channel=FundatiaCiresarii

| badpanda a răspuns:

Pentru ca Allah este acelasi zeu ca al crestinilor si al evreilor.
Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac si al lui Iacov.
Daca nu va invata nici macar asta la orele de Religie, chiar ca va duceti degeaba la scoala.

Răspuns utilizator avertizat