| anonim_4396 a întrebat:

Dacă blestemi pe cineva la nervi, dintr-o emoție puternică de ura, dar de moment iar apoi te căiești și ceri iertare lui Dumnezeu, Dumnezeu iartă sau blestemul te ajunge pe tine și pe cel blestemat?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Dumnezeu te iarta, dar blestemul oricum nu ajunge pe nimeni ca e ceva inventat da babe sa sperie lumea! Totusi este un pacat mare ca ai dorit raul cuiva si ti-ai dorit sa se intample, ca asta inseamna blestemul pana la urma...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Blestemul cade tot pe cel care blesteama, fiindca a plecat deja din gura si inima acelui om rau si hatru, iar Dumnzeu nu te iarta pentru asta, indiferent cata iertare ceri tu daca nu te duci la biserica sa te spovedesti si sa te caiesti, pentru pacatele facute.
Aparent, blestemul este unul din pacatele cele mai grele de pe pamant, de aceea se intorc intotdeauna, asupra aceluia care le scoate pe gura, pornite dintr-un suflet urat si schimonosit de rautate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Blestemul exista doar daca crezi tu in asa ceva.
In realitatea, blestemul e doar o poveste

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dacă acel om este nevinovată și sufletul lui este curată și blesmul este făcut la răutate pentru acel suflet nevinovat cu intenție vruta blestemul ala se va întorcea la acel suflet întunecată cu răutate în el.