| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Daca credeti in viata de apoi, cum va simtiti sa stiti ca nu stiti nimic despre viata parintilor vostri dinainte sa va aiba sau despre prietenii vostri, iar ei s-ar putea sa ajunga in iad si nu in rai langa voi?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai viata de apoi se refera la ceea ce se intampla dupa moarte (sau ceea ce nu se intampla...)
parintii inainte sa ne aiba nu au fost in viata de apoi

ai pus o intrebare filosofica dar ai facut-o sa fie cu tendinte catre crestinitate (notiune de Iad si Rai)!
nu as vrea sa intru in polemici religioasa asa ca raspund doar la modul filosofic

...pentru ca nimeni nu stie concret, ce se intampla cu omul dupa moarte...

| EestiSodalane a răspuns:

Nu e treaba mea cine ajunge în rai sau iad. Treaba ta mea in calitate de creștin e să mă rog pentru cei adormiti din familia mea și cam atat. Sa am nadejde si credinta in mantuirea lor.

| T0Teu a răspuns:

Nu conteaza viata de dinainte sa ma aiba pe mine neaparat. Eu daca ii vad acum ca traiesc conform Bibliei stiu ca vor ajunge in rai iar in caz contrar in iad. Cat despre persoanele de care stiu ca in momentul asta daca ar muri ar ajunge in iad. ma întristează lucrul asta, dar ce pot face? Pocainta cu forta nu se poate. Le mai spun de Dumnezeu, le dau versete din Biblie, ma rog pentru ei, dar mai mult doar Dumnezeu poate face

| Pocait01 a răspuns:

Ce treabă are viața părinților noștri înainte să ne aibă? Dacă se pocăiesc Dumnezeu este credincios și drept să-i ierte și să-i curețe de nedreptate.

Avem încredere că orice judecată va oferi Dumnezeu celor nemântuiți, noi îi vom da slavă. Vom fi recunoscători și bucuroși pentru decizia pe care o va lua:
cei douăzeci și patru de bătrâni cădeau înaintea Celui ce ședea pe scaunul de domnie și se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor, își aruncau cununile înaintea scaunului de domnie și ziceau:
„Vrednic ești, Doamne și Dumnezeul nostru, să primești slava, cinstea și puterea, căci Tu ai făcut toate lucrurile și prin voia Ta stau în ființă și au fost făcute!" Apoc. 4:10-11