| IonutPetre12 a întrebat:

Daca Crestinismul exista doar de 2000 de ani, inseamna ca toti oamenii care au murit pana acum 2000 de ani s-au dus in iad fiindca nu au crezut in Dumnezeu?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Corect

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fetele bune merg în rai. Fetele rele merg unde vor.

| mentholinks a răspuns:

Nu exista iad. Isus nu e Dumnezeu. Face-ti si voi niste cercetari inainte sa inghititi toate sarmalele.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ba au crezut in Dumnezeu. Isaac, Avraam, Iacov, Moise, Aaron, Set? Si multi multi altii. Plus ca daca ai fi citit Biblia ai fi vazut ca Domnul Iisus cand S-a coborat in iad a predicat Evanghelia mortilor deci oricine a trait inainte de Iisus a auzit Evanghelia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește cu atenție epistola către Romani. Nu toți au ajung în iad ci cei ce au ales să facă răul și să se împotrivească învățăturii bune a societății din care au făcut parte.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu aș putea să ți le explic pe toate, dar cu ce scop? Du-te la o Biserică bună și vorbește cu prezbiterii de acolo.

Eu nu m-am referit la israeliți când am dat răspunsul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că răspunsul pe care îl cauți se află în Epistola apostolului Pavel către romani, cap. 2, vers. 12-16.

| RoșcaLucian a răspuns:

Nu.

Creștinismul a apărut din religia mozaica(a evreilor, singura care susține existenta unui singur Dumnezeu).

La anul 0 S a întrupat Hristos și a apărut astfel creștinismul.

Hristos S a întrupat și ca să ne poate oferi posibilitatea întrării în Rai

Inainte de Slăvit a Întrupare a Domnului Iisus Hristos, orice om (fie pacatos, fie drept) întra în iad, fiindcă Raiul era închis pentru om din cauza păcatului făcut de Adam și Eva.

În iad exista totuși pentru drepti un loc smecial, ferit de muncile diavolilor, numit Sânul lui Avraam.

După Jertfă pe Cruce a Mântuitorului Iisus Hristos, porțile Raiului s au deschis pentru om.

De aceea iubim noi asa mult pe Mântuitorul, și pentru ca ne a oferit din nou posibiltatea Raiului, dar mai ales pentru ca e Dumnezeu care ne iubește.

| RoșcaLucian a răspuns:

Imi cer iertare tutor daca am suparat cu ceva! O zi binecuvantata!